Dostosuj stanowisko pracy do siebie
Słowo „ergonomia” od dobrych kilku lat szturmuje nasze biura i stanowiska pracy. Nic dziwnego – społeczna świadomość znaczenia ergonomii dla komfortu naszej pracy jest coraz większa. Doczekała się nawet swojego święta – Światowy Dzień Ergonomii obchodzimy 12 listopada.
W obecnych czasach pracownicy biurowi coraz częściej zdają sobie sprawę, że dobór odpowiednich mebli i wyposażenia biura to nie tylko kwestia komfortu pracy (co przekłada się bezpośrednio na naszą wydajność), ale przede wszystkim czynnik, który może mieć bardzo znaczący wpływ na nasze zdrowie. Dopiero od niedawna „choroby zawodowe” to termin kojarzony również z biurem – zespół cieśni nadgarstka czy problemy z kręgosłupem to niestety coraz częstsze dolegliwości. Oczywiście ich występowanie jest katastrofalne zarówno dla pracownika, jak i dla gospodarki – więcej zwolnień lekarskich to mniejsza produktywność. Dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Niepokojące statystyki
Dane przedstawione w raporcie z 2016 roku pt. „Świadomość ergonomiczna pracowników biurowych i ich pracodawców” są dość ponure – chociaż 70% badanych wie, że ergonomia ma bezpośredni wpływ na ich wydajność w pracy, to zaledwie 55% stosuje się do jej zasad. Jednocześnie aż 90% ankietowanych skarży się na zmęczenie pracą, chociaż korzystają z ustawowych płatnych przerw.
Świadomość pracowników jest zdecydowanie większa na przykład w Szwecji – w 2015 roku firma United Minds zebrała odpowiedzi w internetowej ankiecie od szwedzkich pracowników biurowych. Z danych wynika, że aż 84% pracowników ceni sobie bardziej ergonomiczność niż estetykę mebli, a 79% twierdzi, że dobre samopoczucie i wydajność w pracy to efekt odpowiednich zarobków, ale przede wszystkim właściwego wyposażenia biurowego.
Wybierz mądrze odpowiednie rozwiązanie
Fotele biurowe znamy już doskonale – ze świecą szukać dziś modelu, który nie pozwalałby na regulację wysokości, choćby w minimalnym zakresie. Nawet te najtańsze dysponują mechanizmem pozwalającym dostosowywać wysokość siedziska do naszych potrzeb.
Wciąż jednak trudno jest znaleźć biurka z regulacją wysokości – niestety minie jeszcze trochę czasu, nim regulacja wysokości stanie się normą, a trudno zaprzeczyć funkcjonalności takiego rozwiązania. Przede wszystkim jeśli często korzystamy z nie swoich biurek, to taki element może być wręcz zbawienny dla naszego kręgosłupa. Nie tylko dostosujemy wysokość blatu do naszych potrzeb, ale możemy też pracować na stojąco – zmiana pozycji nawet na kilka czy kilkanaście minut może przynieść naprawdę sporą ulgę, nie wymuszając jednocześnie przerwy w pracy. Najbardziej znanym przykładem firmy stosującej takie biurka jest zapewne LEGO – w jej siedzibie biurko można zmienić nawet i kilka razy w ciągu dnia, co ma sprzyjać lepszemu wykorzystaniu przestrzeni i integracji pracowników. Szeroką ofertę tego typu biurek znajdziemy między innymi w AJ Produkty.
Co istotne, ogromna większość dostępnych na rynku modeli posiada elektryczną regulację wysokości, nie będziemy musieli siłować się z wcale nie tak lekkim blatem. Warto też rozejrzeć się za modelami, które pozwalają także na zmianę kąta nachylenia blatu – taką funkcję z pewnością docenią osoby, które na przykład pracują z rysunkiem technicznym i chcą ułatwić sobie zadanie. Przy regulowanym biurku warto też zakupić matę antyzmęczeniową, która sprawi, że praca na stojąca też stanie się zdecydowanie przyjemniejsza – miękki materiał pozwala odciążyć układ kostny podczas stania.
Oczywiście niewykluczone, że zamiana biurka na model regulowany nie będzie możliwa – na przykład z powodu braku miejsca na większy mebel lub ograniczonego budżetu. Taką sytuację trudno nazwać korzystną, ale nadal nie ogranicza to naszych możliwości w zakresie poprawy ergonomii pracy przy komputerze. Możemy zaopatrzyć się w odpowiednie podpory dla ramion – każdy pracujący przy klawiaturze wie, jak nieprzyjemne bywa dłuższe trzymanie ręki w powietrzu przy pisaniu. Warto też rozważyć zakup uchwytu na monitor lub całego ramienia, jeśli nasz model nie umożliwia regulacji ekranu w szerokim zakresie. Niestety, obecnie niewielu producentów elektroniki faktycznie dba o ten element w swoich produktach.
Ergonomia nie musi być droga
Myli się ten, kto sądzi, że ergonomia to sprawa indywidualna – w polskim i europejskim prawie istnieją całe zestawy przepisów określających niemal każdy aspekt przystosowania miejsca pracy zarówno w biurze, jak i zakładach produkcyjnych bądź przemysłowych. Oczywiście nie zawsze możliwe jest dostosowanie istniejącego już stanowiska pracy do absolutnie wszystkich wytycznych; warto mieć jednak świadomość, że jesteśmy w stanie tego dokonać niewielkimi kosztami i przy użyciu odpowiedniego wyposażenia i umeblowania.