Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Słodka Julka jedzie dalej. Przystanek Przedmoście (FOTO)

PRZEDMOŚCIE. Po Kościelcu przyszedł czas na Przedmoście i kolejne setki dzieci, które poddano badaniom przesiewowym pod kątem wykrywania cukrzycy., Projekt „Słodka Julka” w ramach którego najmłodsi są nie tylko badani, ale też biorą udział w warsztatach kulinarnych i innych atrakcjach realizują na terenie Zagłębia Miedziowego legnicki OZPN, Miedziowe Centrum Zdrowia z Lubina oraz Fundacja Samodzielne.pl. Działania wspiera finansowo Fundacja KGHM Polska Miedź i wiele firm z regionu.

Słodka Julka jedzie dalej. Przystanek Przedmoście (FOTO)

Projekt „Słodka Julka”, czyli kampania edukacyjno – społeczna ma po pierwsze na celu skontrolowanie stanu zdrowia dzieci pod kątem cukrzycy oraz ryzyka zachorowania na nią. Docelowo przebadanych będzie blisko 7000 dzieci, w piątek 21 września w Kościelcu było ich około 300. W środę 26 września akcja trafiła do SP w Przedmościu.

- Dziś podobna liczba dzieci zostanie profilaktycznie przebadana. W piątek jesteśmy w Chojnowie, gdzie w projekcie weźmie udział 550 dzieci. Następny przystanek w Jerzmanowej w poniedziałek, a tam 260 dzieci. Dużo pracy, ale niezwykle satysfakcjonującej. Cukrzyca jest jak krzesło oparte na 4 nogach. Leki, profilaktyka, ruch i edukacja – to cztery cele, które nam przyświecają. Bo żeby krzesło miało solidne oparcie, żadnej z tej nóg nie może zabraknąć. Głównym celem jest przede wszystkim przebadanie dzieci. Te badania przesiewowe, które im dedykujemy pozwolą nam wyłuszczyć te dzieci, które są zagrożone cukrzycą. Równie ważną sprawą jest edukacja nauczycieli i pomoc w zrozumieniu czym jest cukrzyca, jakie są jej objawy i jak należy postępować z dzieckiem, które jest na nią chore – mówiła prezes legnickiego OZPN, Maria Kajdan w Przedmościu.

OZPN Legnica obok Miedziowego Centrum zdrowia i Fundacji Samodzielne.pl to główny realizator projektu „Słodka Julka”.

- Jeśli chodzi o dzieci chore na cukrzycę, w ogóle cukrzyków, to badania pokazuje , że większość z nich jest przez społeczeństwo postrzegana jako grubasy, ludzie zaniedbani, leniwi, a wiemy że to nie jest prawda. A zatem funkcjonujemy w ramach jakichś stereotypów, które tutaj chcemy przełamać – mówiła prezes Fundacji Samodzielne.pl, Katarzyna Kajdan.

„Słodka Julka” to nazwa, która łączy w sobie element związany z cukrzycą ( słodka) i losy prawdziwej dziewczynki, Julii, która boryka się z tą chorobą, cukrzycą typu pierwszego. W ramach zajęć które odbywają się pod tą nazwą uczestnicy oglądają kilkunastominutowy film, pokazujący jak wygląda życie dziecka z tą chorobą. Poza tym na dzieci czekają jeszcze warsztaty kulinarne pod nazwą „rozgryźć cukrzycę”, które prowadzą kucharze PHU Lubinpex. Wtedy najmłodsi uczą się przygotowywać zdrowe posiłki.
Projekt „Słodka Julka” łączy w sobie kilka niezbędnych w związku z cukrzycą elementów - zarówno profilaktykę, edukację, jak i ruch i leczenie. Projekt współfinansuje Fundacja KGHM Polska Miedź. Wspiera ją zaróno miedziowa spółka, jak i firmy z grupy kapitałowej. Działania odbywają się przy poparciu wielu samorządów lokalnych i innych firm, jak Dacco, Saller, Zina, Roche, klubu Zagłębie Lubin S.A. Akademii KGHM Zagłębie i wielu innych.{gallery}galeria/sport/26-09-18-slodka-julka-przedmoscie-ozpn{/gallery}