Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Św. Hildegarda - średniowieczna mniszka, której dieta jest coraz bardziej popularna

Dieta św. Hildegardy robi ostatnio prawdziwą furorę. Wiele osób zastosowało się do wskazówek mniszki i całkowicie odmieniło swoje życie. W Internecie i książkach można znaleźć już sporo przepisów opracowanych według zaleceń świętej. Kim była osoba, która w średniowieczu propagowała zasady zdrowego stylu życia? Na czym polega dieta św. Hildegardy i dlaczego warto ją stosować? Wyjaśniamy.

Św. Hildegarda - średniowieczna mniszka, której dieta jest coraz bardziej popularna

Św. Hildegarda – jedna z najbardziej niezwykłych kobiet Kościoła

Św. Hildegarda urodziła się koło Bingen nad Renem, dlatego też często nazywana jest Sybillą znad Renu. Została poświęcona przez rodziców Bogu, więc jeszcze przed ukończeniem 10. roku życia trafiła do zakonu benedyktynek. Była dzieckiem zdolnym i niezwykle inteligentnym, z nadzwyczajną łatwością chłonęła wiedzę. Zaczęła tworzyć dramaty i teksty pieśni, komponowała muzykę, ewangelizowała, interesowała się przyrodą, medycyną, filozofią i teologią. Podobno już w wieku 3 lat zaczęła doznawać objawień. Wieściami o działaniach Hildegardy zainteresował się sam papież, który po zapoznaniu się z jej dziełami polecił, by dalej rozpowszechniała swoją wiedzę. Hildegarda była też pierwszą kobietą, która zdołała założyć klasztor. Po jej śmierci na niebie ukazały się niezwykłe zjawiska, które miały stanowić niezbity dowód świętości mniszki. Więcej informacji o św. Hildegardzie, jej dziedzictwie i stosowanych przez nią metodach leczenia można zdobyć na stronie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół św. Hildegardy: https://hildegarda.edu.pl/.

Znalazła receptę na długowieczność

Św. Hildegarda żyła ponad 80 lat, czyli jak na ówczesne czasy, bardzo długo. Zapewne swój wiek zawdzięczała zdrowemu stylowi życia, jaki prowadziła. Mniszka interesowała się przyrodą i medycyną, a wiedza z tego zakresu pozwoliła jej opracować 6 zasad zdrowia. Święta przypominała m.in., że niezwykle ważne jest zachowanie równowagi między pracą a wypoczynkiem. Podkreślała rolę snu w procesie regeneracji organizmu. Przekonywała, że kondycja duchowa ma olbrzymi wpływ na stan ciała, dlatego zalecała praktykowanie cnót chrześcijańskich. Dużą uwagę poświęcała odpowiedniej diecie. Według niej, pożywienie mogło nawet leczyć. Należy tylko odpowiednio skomponować swój codzienny jadłospis. Warto więc poznać najważniejsze zasady diety św. Hildegardy i zdobyć szczegółową wiedzę na ten temat z książek oraz stron poświęconych tej tematyce, by móc cieszyć się dobrym zdrowiem.

Dieta według św. Hildegardy

Podstawowym składnikiem diety opracowanej przez Sybillę znad Renu jest orkisz. Mniszka dostrzegła jego cenne właściwości, które w dużej mierze zostały potwierdzone przez współczesną medycynę. Zboże to zawiera mnóstwo witamin z grupy B, a także magnez, potas i kwasy omega3, które wzmacniają serce. Orkisz ma również korzystny wpływ na funkcjonowanie układu trawienia dzięki wysokiej zawartości błonnika. Zawarte w nim substancje odżywcze przyczyniają się do wzmocnienia układu odpornościowego. Wśród najzdrowszych produktów wyróżnionych przez św. Hildegardę obok orkiszu znalazły się także kasztany jadalne i koper włoski. Warto, by te produkty często pojawiały się w naszej kuchni. Na szczęście można znaleźć coraz więcej przepisów na smaczne i zdrowe dania w wykorzystaniem kopru i kasztanów jadalnych.

Coś dla urody

Św. Hildegarda radziła nie tylko jak dobrze się odżywiać, lecz także w jaki sposób należy zadbać o urodę. Do pielęgnacji wykorzystywała przede wszystkim zioła i innego rodzaju rośliny. Krem z fiołka miał zagwarantować powab. Kąpiel jęczmienna zapewniała zdrową i mocną skórę, a pigwa miała ją oczyszczać. Jak widać, modna ostatnio, naturalna pielęgnacja wcale nie jest osiągnięciem współczesności. Wręcz przeciwnie. Ekologiczne, a zarazem skuteczne kosmetyki znano już w średniowieczu, a wiele receptur zostało opracowanych właśnie przez św. Hildegardę.

Życiorys i porady św. Hildegardy zasługują na szczególne zainteresowanie. Dzięki jej wskazówkom ludzie odzyskują zdrowie, spokój i dobre samopoczucie. Jeżeli i Ty chcesz zadbać o ciało i wzmocnić ducha, zapoznaj się z postacią świętej i jej dziedzictwem. Może okazać się, że w ten sposób całkowicie zrewolucjonizujesz swój styl życia. I będzie to zmiana na lepsze.

 dieta orkiszowa