Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Świetlica w stodole, kręgielnia w oborze. Modernizacja Roku w Jerzmanowej

JERZMANOWA. Gmina Jerzmanowa z wójtem Lesławem GOLBĄ jako inwestor, Firma Budrem jako wykonawca i Firma RUKA PROJEKT z Legnicy jako projektant zostali nagrodzeni główną nagrodą w ogólnopolskim XXV jubileuszowym konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI w. w kategorii zabytków za inwestycje "Przebudowa stodoły i obory na świetlicę wiejską i kręgielnię w zespole pałacowo-parkowym w Jerzmanowej". W Jubileuszowej 25. edycji Konkursu na Modernizację Roku udział wzięło aż 470 inwestycji z całej Polski, ponad 87 zakwalifikowało się do finału. W ścisłej finałowej czołówce znalazły się inwestycje reprezentujące większość regionów Polski.  Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych, modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.

Świetlica w stodole, kręgielnia w oborze. Modernizacja Roku w Jerzmanowej

Projekt pn. „Przebudowa stodoły i obory na świetlicę wiejską na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Jerzmanowej” realizowany był ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 4.912.599,55 zł, co stanowi ponad 60% kosztów budowy. Całość zadania, które zostało zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 Działanie 6.3 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów, Poddziałanie 6.3.1 Dziedzictwo kulturowe, zgodnie z podpisaną umową będzie kosztować 8.874.776,48 zł.

Pomysł żeby ponad stu letni budynek, dostał nowe życie zrodził się przed czterema laty, kiedy gmina Jerzmanowa stała się właścicielem całej tej ponad 9 hektarowej nieruchomości. W jej skład wchodzi pałac, budynki gospodarcze pofolwarczne i ponad pięciohektarowy park z drzewostanem. Dodajmy iż w liczącej 1,5 tysiąca Jerzmanowej- drugiej co do wielkości miejscowości gminy do tej pory nie było wiejskiej świetlicy. 

Przebudowa rozpoczęła się w 2019 roku, a zakończyła się w 2021 roku.