Koszt instalacji fotowoltaicznej - czy warto inwestować w PV?
Odnawialne źródła energii są odpowiedzialne za generowanie coraz wyższego odsetka energii elektrycznej wytwarzanej przez człowieka. I choć jednym ze szczególnie atrakcyjnych OZE jest fotowoltaika, cena instalacji tego typu stanowi dla wielu potencjalnych inwestorów sporą barierę. Koszty fotowoltaiki liczy się bowiem w tysiącach złotych, co jest dość dużym obciążeniem dla przeciętnego budżetu gospodarstwa domowego w Polsce. W kontekście dynamicznych zmian, jakie można w ostatnim czasie obserwować na polskim rynku fotowoltaicznym, tym istotniejsze staje się uzyskanie klarownej odpowiedzi na pytanie o opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Czy tam, gdzie działa fotowoltaika, koszty nie przewyższają zysków i kiedy instalacja PV się zwróci?

Ile kosztuje fotowoltaika? Koszt instalacji to niejedyny wydatek
Wydatki na panele fotowoltaiczne oraz niezbędny osprzęt stanowią większość kwoty, jaką trzeba przeznaczyć na uruchomienie instalacji PV, ale warto pamiętać także o innych kosztach związanych z fotowoltaiką. Około 20% całości poniesionych kosztów stanowią wydatki związane z pracami montażowymi (wynagrodzenie dla montażystów i elektryków), które są uzależnione zarówno od wielkości instalacji PV, jak i od jej typu.
Od czego zależy ostateczny koszt fotowoltaiki i okres zwrotu inwestycji?
Poza czynnikami wymienionymi do tej pory każdy inwestor powinien uwzględnić także szereg dodatkowych uwarunkowań, które mają wpływ na sumaryczną kwotę wydatków na fotowoltaikę. Jednym z najważniejszych jest cena prądu pobieranego z sieci ogólnej, która w ciągu ostatnich 10 lat rosła przeciętnie o 7% w skali roku, a według przewidywań niektórych ekspertów tempo tego wzrostu w najbliższej przyszłości jeszcze bardziej się zwiększy.
Na efektywność działania przydomowej mikroelektrowni słonecznej (a tym samym na okres zwrotu inwestycji) ma też wpływ rodzaj i kąt nachylenia połaci dachowych, zacienienie dachu, żywotność i jakość inwertera, spadek mocy paneli fotowoltaicznych w miarę upływu czasu eksploatacji, a nawet sposób finansowania zakupu instalacji (jeżeli zaciągnięty został kredyt na fotowoltaikę, okres zwrotu będzie dłuższy ze względu na koszty kredytu).
To, w jakim dokładnie czasie inwestycja w fotowoltaikę się zwróci, zależy także od tego, czy inwestor skorzysta z różnych możliwości obniżenia kosztów instalacji PV - więcej informacji na ten temat w dalszej części artykułu.
Cena fotowoltaiki - jak ją obniżyć?
Główną formą wsparcia dla osób chcących zainwestować w fotowoltaikę jest rządowy program "Mój Prąd", którego bieżąca edycja pozwala uzyskać dopłatę do instalacji PV w kwocie do 3000 zł. Nabór wniosków trwa do 31 grudnia 2021 r.
Innym sposobem redukcji kosztów fotowoltaiki może być skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, która (przy spełnieniu ustawowych wymagań) pozwala odliczyć wydatki poniesione na fotowoltaikę w danym roku od kwoty dochodów za ten rok. Maksymalnie można w ten sposób odliczyć aż 53 tys. zł na każdą osobę, która jest współwłaścicielem modernizowanego budynku.
Można dodatkowo skorzystać z faktu, że na instalację fotowoltaiczną o powierzchni do 300 metrów kwadratowych montowaną na domach jednorodzinnych jest niższy VAT (8% zamiast 23%). Dla mieszkań VAT 8% obowiązuje w przypadku instalacji fotowoltaicznych o powierzchni nie przekraczającej 150 metrów kwadratowych.
Fotowoltaika - koszty i zyski
Jeśli chodzi o zyski z fotowoltaiki, warto przede wszystkim pamiętać, że ceny energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach konwencjonalnych będą w najbliższej przyszłości sukcesywnie rosnąć. Ten trend jest już zresztą wyraźnie widoczny, szczególnie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Co równie istotne, w wielu krajach ekologiczne źródła energii stają się podstawą dla energetyki na skalę całego państwa - dobrym przykładem takiej transformacji są Niemcy. Energia wytwarzana przy wykorzystaniu OZE jest bowiem tania i ekologiczna, co ma ogromne znaczenie w kontekście ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ziemi.
Koszty fotowoltaiki mogą się na pierwszy rzut oka wydawać bardzo duże, ale jeśli wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z różnego typu dopłat i odliczeń, to całkowity okres zwrotu inwestycji w panele PV może wynieść nawet około 6-8 lat. Warto mieć na uwadze, że w tym czasie, jak już wspominaliśmy, ceny prądu dostarczanego z elektrowni konwencjonalnych będą nieustannie wzrastać, coraz częściej również mówi się o uwolnieniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. To dodatkowo zwiększa opłacalność fotowoltaiki.
Podsumowanie
Inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna - przede wszystkim ze względu na uniezależnienie się od energii z sieci ogólnej i nieuniknionych podwyżek cen prądu w przyszłości. Panele fotowoltaiczne są też trwałe i wytrzymałe, co oznacza, że nie wymagają dodatkowej obsługi czy stałego nadzoru (poza ewentualnymi okresowymi przeglądami). Przekłada się to na minimalne koszty utrzymania przydomowej instalacji PV i zwiększa jej opłacalność w dłuższej perspektywie czasowej.
W przygotowaniu artykułu pomógł Rafał Kręblasz, ekspert do spraw fotowoltaiki z firmy Synteza OZE. Więcej o tym ile kosztuje fotowoltaika, możesz przeczytać pod adresem: https://syntezaoze.pl/blog/ile-kosztuje-fotowoltaika/.