Cesja wierzytelności - wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć
Cesja wierzytelności to pojęcie, które raz na jakiś czas pojawia się w przestrzeni publicznej, ale nie wszyscy wiedzą do końca, czym właściwie jest. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co istotne w kontekście cesji wierzytelności oraz tego, jak możesz wykorzystać ją w swoim biznesie.

Cesja wierzytelności – czym właściwie jest?
Słowo cesja tłumaczone z łacińskiego „cessio” oznacza ustąpienie. W takim wypadku cesja wierzytelności to swoistego rodzaju ustąpienie z wierzytelności. Żeby być dokładniejszym, chodzi o przeniesienie uprawnień do konkretnej wierzytelności z jednego podmiotu na drugi. W polskim prawie cesję normuję kodeks postępowania cywilnego oraz kodeks cywilny. Dokumenty prawne definiują to zjawisko jako przekazanie przez wierzyciela prawa do wierzytelności wraz z prawnymi aspektami z tym związanymi.
Kto bierze udział w cesji wierzytelności?
Zgodnie z przepisami o cesji wierzytelności nie musi zostać poinformowany dłużnik. Wszystko może wydarzyć się za jego plecami, ponieważ to nie on rozporządza wierzytelnością. Stronami cesji są więc z jednej strony wierzyciel (cedent) oraz nabywca, czyli cesjonariusz. Cesja może być bezpłatna lub obarczona koniecznością uiszczenie płatności. Wszystko zależy od zainteresowanych stron. Jak już wspominaliśmy, dłużnik nie musi wyrazić zgody na cesję pod warunkiem, że nie został do tego upoważniony podczas zawierania umowy w wierzycielem.
Co można poddać cesji wierzytelności?
Przedmiotem cesji wierzytelności może być każda zbywalna rzecz, która w momencie dokonywania cesji nie ma związku z osobą trzecią. Nie ma więc problemu z dokonaniem przekazania umowy sprzedaży, darowizny itp. Co więcej, cesja może mieć rezultat w przyszłości, jeśli zostanie formalnie przyrzeczona. Nie jest również nigdzie powiedziane, że musi zostać przekazana cała wierzytelność. W razie potrzeby możliwe jest dokonanie cesji wyodrębnionej części przedmiotu.
Cesja w realnym życiu
Cesja w realnym życiu może być zastosowana w wielu przypadkach. Dobrym przykładem jest sytuacja, gdy dwie osoby posiadają podpisaną umowę na abonament telefoniczny. W momencie, gdy jedna z nich chce zakończyć swoją część umowy, a drugiej zależy na kontynuowaniu abonamentu, możliwa jest cesja. Po przeprowadzeniu procesu osoba A zostaje wykreślona z umowy, a osoba B zostaje właścicielem całego abonamentu. Oczywiście cesja nie dotyczy tylko osób fizycznych, ale równie podmiotów gospodarczych. Firmy windykacyjne bardzo chętnie dokonują cesji wierzytelności w nadziei na łatwy zysk. Z tego też powodu, jeśli masz niespłacony dług i uchylasz się od uregulowania zaległości, wierzyciel może odsprzedać wierzytelność firmie windykacyjnej, która na własną rękę będzie egzekwować od Ciebie spłatę pieniędzy.
Cesja w kontekście faktoringu
Usługa faktoringu jest obecnie coraz popularniejsza ze względu na swój prosty charakter i przejrzyste opłaty. Faktoring jest jedną wielką cesją wierzytelności, ponieważ polega na przekazaniu komuś wystawionej faktury. Wyobraź sobie, że masz firmę i wystawiłeś fakturę za wykonaną usługę swojemu kontrahentowi. Ten jednak poprosił o wydłużony czas płatności, a Tobie pieniądze są potrzebne już dzisiaj. W takiej sytuacji możesz przesłać dokument firmie faktoringowej, która niejako kupi od Ciebie wierzytelność i przypilnuje, by pieniądze trafiły na Twoje konto. Oczywiście nie zrobi tego za darmo. Musisz liczyć się z koniecznością zapłaty prowizji od usługi.
Jak to wygląda krok po kroku?
Faktoring jest prosty i przejrzysty. Poniżej opisaliśmy wszystkie kroki, które muszą się wydarzyć, by na Twoim koncie znalazła się gotówka z tytułu przekazania wierzytelności firmie faktoringowej.
1. Wystawienie faktury
Bez tego dokumentu firma faktoringowa nie będzie mogła Ci pomóc. Od razu po wykonaniu usługi lub sprzedaży produktu zadbaj więc o wystawienie faktury. Pamiętaj, że powinna ona mieć odroczony termin płatności. W innym wypadku faktor może odrzucić takie dokument. Dowiedz się więcej na finansowaniefaktur.pl
2. Przekazanie faktury
Firma faktoringowa musi dostać od Ciebie dokument, który wystawiłeś. Na początku zostanie on sprawdzony pod kątem prawnym i finansowym, a potem trafi do procesowania. Pamiętaj, by sprawdzić fakturę przed przekazaniem jej faktorowi.
3. Wypłata zaliczki
Umowa faktoringu zakłada wypłatę zaliczki na poczet odzyskania wierzytelności. Wysokość zaliczki jest ściśle uzależniona od tego, co ustaliłeś podczas podpisywania umowy. Dobrze więc byłoby, gdybyś dokładnie przeczytał umowę przed jej zaakceptowaniem. Pieniądze z tytułu zaliczki zazwyczaj są wypłacane tego samego dnia.
4. Oczekiwanie na uregulowanie należności
Podczas gdy Ty możesz cieszyć się gotówką i w spokoju zająć codzienną pracą oraz rozwojem firmy, faktor monitoruje płatność i dba o to, by w określonym terminem została skierowana na Twoje konto. Nie musisz więc upominać kontrahenta i egzekwować od niego spłaty należności. Wszystko dzieje się poza Tobą.