Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła podczas budowy domu?

Budowa nowego domu to spora inwestycja. Właścicielom przyszłych, własnych czterech kątów zależy na tym, aby każdy element domu, od wyboru dobrych materiałów budowlanych, przez najdrobniejsze elementy wszystkich instalacji, aż po aranżację wnętrz, był jak najwyższej jakości. Ta wysoka jakość pozwoli zachować długą żywotność domu i zminimalizować ryzyko częstych napraw. Wielu właścicieli przyszłych domów jednorodzinnych zastanawia się nad zainwestowaniem w pompę ciepła. Dlaczego warto to zrobić i co można dzięki temu zyskać - o tym przeczytasz poniżej.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła podczas budowy domu?

Mniejsze koszty ogrzewania domu

Szacuje się, że ogrzewanie pompą ciepła kosztuje średnio aż o 30% mniej, niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania kotłem na gaz ziemny. Podobne oszczędności mogłoby generować zastąpienie pompą ciepła urządzeń grzewczych na węgiel kamienny. Skąd niższe rachunki za ogrzewanie przy pompach ciepła? Spowodowane jest to korzystaniem przez owe pompy z odnawialnych źródeł energii. Energię do ogrzewania pompy ciepła czerpią z powietrza, wody lub gruntu. Źródła te są w pełni bezkosztowe. Powietrze jest darmowe, dostęp do wody zapewnia pobliski staw lub studnia, a ciepło spod gruntu wydobywają specjalne wymienniki ciepła sięgające głęboko do jego wnętrza. Biorąc pod uwagę, że ceny paliw stałych wciąż rosną, możliwość poboru darmowej energii do ogrzewania brzmi jak coś, co może być wyjątkowo intratną decyzją.

Całkowicie darmowe ogrzewanie przy wsparciu fotowoltaiki

Choć pompa ciepła do produkcji energii, która ogrzewa dom, wykorzystuje odnawialne źródła energii, to sama działa dzięki energii elektrycznej. Jeśli oprócz pompy ciepła zdecydowalibyśmy się na montaż paneli fotowoltaicznych, tworzymy zamknięty obieg: panele z promieni słonecznych wytwarzają prąd, który możemy wykorzystać do celów gospodarczych, a w miesiącach zimowych zasilają działanie pompy, która produkuje ciepło ogrzewające budynek. Pompy ciepła w Lubinie, Polkowicach czy Legnicy często montowane są właśnie wraz z panelami fotowoltaicznymi, których montaż jest kolejnym etapem budowy, dzięki czemu mieszkańcy cieszą się w pełni zintegrowanym, samowystarczalnym systemem darmowego ogrzewania w pełnym znaczeniu tego słowa. Warto wybierać takie modele pomp ciepła, które posiadają wysoki współczynnik COP, czyli współczynnik wydajności. Im większy COP, tym więcej możemy uzyskać ciepła przy jednocześnie mniejszym poziomie zużycia energii elektrycznej.

Bonus: ciepła woda użytkowa

Najlepsze modele pomp ciepła oprócz dostarczania komfortu cieplnego mogą też produkować ciepłą wodę użytkową. Szczególnie wartą polecenia w tym kontekście jest technologia HGW opatentowana przez markę Thermia AB. Dzięki wykorzystaniu dodatkowego wymiennika gorącego gazu, wraz z wodą, która podgrzewana jest do rozprowadzenia w instalacji grzewczej przygotowywana jest też ta, która może być użyta w celach gospodarczych - do mycia pod prysznicem, kąpieli w wannie itd. Ile litrów takiej wody może wyprodukować pompa ciepła? Sporo, bo aż 545 litrów, a jej temperatura może wynosić nawet 40 stopni Celsjusza. (Przykład oparty na podstawie – Thermia ATLAS 18, ilość c.w.u. przy poborze jednorazowym)

Jeśli zbiornik ciepłej wody użytkowej wyposażony jest dodatkowo w technologię Tap Water Stratification (TWS) to będziemy mieć z kolei do czynienia z tak zwanym termicznym uwarstwieniem wody. Dzięki temu c.w.u. jest przygotowywana jeszcze szybciej i osiąga jeszcze wyższą temperaturę.

Lepsza jakość powietrza

Jeśli zdecydujemy się na wybór pompy ciepła jeszcze na etapie budowy domu możemy być pewni, że pominiemy budowę kominów. Dlaczego? Działanie pompy ciepła nie opiera się na reakcji spalania - to nie dzięki spalaniu uzyskujemy ciepło, lecz - jak wiemy - z naturalnych źródeł ciepła. Nie ma tutaj mowy o generowaniu spalin, dymu, popiołu czy żadnych innych substancji, które mogłoby negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne oraz jakość naszego powietrza. Skoro pompa ciepła nie spala paliwa grzewczego, nie będą potrzebne drogi, które umożliwiają odprowadzanie dymu. Chyba, że planujemy zaopatrzyć nasz dom dodatkowo w kominek na drewno - wtedy oczywiście takie odprowadzenie jest konieczne.

Decyzja o montażu pompy ciepła powinna zostać podjęta po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw razem z architektem i po konsultacji z ekspertem, który zna specyfikę takiej instalacji. Wiele jednak przemawia za tym, aby taką opcję poważnie rozważyć.