Jak odświeżyć stare drewniane meble?
Masz w domu stare drewniane meble i nie chcesz ich wyrzucać? Daj im drugie życie za pomocą szybkich trików lub renowacji, która trwa nieco dłużej, ale efekty mogą być spektakularne. Zobacz, jak odświeżyć stare drewniane meble.

Odświeżanie mebli
Renowacja mebli drewnianych nie zawsze wiąże się z malowaniem ich na nowo. Tak naprawdę masz wiele sposobów na to, aby zmienić ich kształt czy też wygląd. Co możesz zrobić, aby nadać drugie życie fotelowi, kanapie, komodzie czy szafce?
Pierwszym pomysłem jest wymiana uchwytów i gałek na nowe. Możesz w ten sposób z klasycznej komody zrobić mebel w stylu glamour albo loftowym. Tego typu elementy znajdziesz w każdym sklepie budowlanym albo bardziej specjalistycznym z okuciami. Dobierz uchwyty do całej aranżacji albo postaw na kontrastujący odcień.
Kolejnym sposobem na odświeżenie starych drewnianych mebli jest wymiana blatu na nowy albo nałożenie na niego np. szkła. Zastanów się, jak ma finalnie wyglądać Twój stół czy komoda.
Aby odświeżanie mebli nie było zbyt trudne, możesz też zdecydować się na wymianę tapicerki, np. w krzesłach albo fotelach. W tym celu oddaj je do specjalisty lub zacznij renowację samodzielnie. Przyda się też nowa gąbka, aby siedzenie było miękkie i odświeżone.
Zamiast malowania powierzchni farbą, możesz też zdecydować się na nałożenie okleiny. Na rynku jest wiele dostępnych motywów. Pamiętaj o tym, aby dokładnie umyć powierzchnię i pozbyć się wystających elementów. Jednym z problemów, który może się pojawić to pęcherzyki powietrza. Usuniesz je za pomocą ściereczki.
Jak odświeżyć stare drewniane meble? Renowacja krok po kroku
Odświeżanie starych drewnianych mebli to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu i kreatywne majsterkowanie. To również działanie w duchu zero waste, czyli dbanie o środowisko. Po co wyrzucać, skoro można odnowić i korzystać ponownie? Możesz też odmalować inne elementy, takie jak drewniane ramy okien czy boazerię.
Aby renowacja przebiegła poprawnie, najpierw trzeba usunąć poprzednią powłokę, np. farbę albo lakier. Dzięki temu można pomalować powierzchnię i kolor się przyjmie. Mniejsze elementy warto przetrzeć papierem ściernym, ale dla bardziej doświadczonych osób przeznaczona jest szlifierka oscylacyjna. Najlepiej zrobić to poza domem, bo podczas tego etapu generuje się bardzo dużo pyłu.
Stare drewniane meble mogą być nieco uszkodzone, dlatego trzeba przeprowadzić drobną naprawę. Wyszczerbienia czy dziury zaszpachluj, aby powierzchnia wyglądała estetycznie.
Końcowym, najbardziej przyjemnym etapem, jest malowanie drewna farbą, a także lakierowanie lub olejowanie. Dzięki temu powierzchnia może mieć inny odcień, ale także będzie odporna na uszkodzenia i wilgoć.
Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów oraz środków przeznaczonych do drewna, np. bejca albo lakierobejca. Przyda Ci się też papier ścierny, masa szpachlowa do ubytków oraz środki do czyszczenia powierzchni. Jeśli stanie się to Twoim hobby, a nakład finansowy jest zbyt duży, szybki kredyt rozwiąże Twój problem.