Przyczyny bólu piersi
Ból piersi nie musi od razu oznaczać najgorszego. Przyczyny bólu gruczołu piersiowego mogą być różne. Sprawdź, co jest normalne, a co może być powodem do niepokoju?

Bolesność piersi, specjalistycznie nazywana "mastalgią", jest bardzo powszechna i dotyka nawet 80% kobiet. Chociaż niekiedy ból może być sygnałem świadczącym o poważnej chorobie, o tyle często nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Przyczyn bólu piersi może być kilka. Zobacz, jakie są najczęstsze z nich (https://wylecz.to/ginekologia/bole-piersi-co-jest-najczestsza-przyczyna-bolesnych-piersi/).
Ból piersi przed miesiączką
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu piersi jest PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. W czym przypadku za dolegliwości w postaci bólu, a także uczucie ściągnięcia czy ciężkości, odpowiadają za zmiany hormonalne w organizmie. Bolące piersi przed miesiączką mogą być też twarde i obrzęknięte. Najlepszym sposobem na ból piersi w tym czasie jest zbilansowana dieta z niską zawartością soli i kofeiny, a także regularne nawadnianie organizmu. Pomocna może być także dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna.
Ból piersi w ciąży i po porodzie
Bolące piersi to też jeden z objawów ciąży, pojawiający się zwykle około 5 tc. Piersi w czasie ciąży są nie tylko bolące, ale też powiększone i bardziej wrażliwe na dotyk. Zmiany te są konsekwencją zmian hormonalnych – przede wszystkim większego stężenia progesteronu.
Ból piersi występuje też po porodzie. W tym przypadku jest on spowodowany zatkaniem kanalików mlecznych przez mleko. Piersi wówczas stają się zaczerwienione i wrażliwe na dotyk. Domowym sposobem na laktacyjny ból piersi są okłady z liści kapusty. Zalecane jest także w miarę częste odciąganie pokarmu.
Samobadanie piersi
Samobadanie piersi to prosty sposób na skontrolowanie stanu Twoich piersi. Jak je przeprowadzić? Regularnie masuj piersi, wykonując następujące ruchy:
• koliste od brodawki
• promieniste od brodawki
• ruchy w górę i dół piersi
Badanie możesz wykonywać zarówno pod prysznicem, jak i na leżąco. Oglądaj też regularnie piersi w lustrze, by wychwycić niepokojące zmiany, np. złośliwe zmiany nowotworowe.
Co powinno stanowić powód do niepokoju?
Niepokojące zmiany występujące w obrębie piersi to pojedyncze zgrubienia, guzy, wciągnięcie brodawek, widoczne pofałdowania skóry, wyciek z brodawki i niegojące się ranki w obrębie brodawki. W przypadku zmian nowotworowych guz będzie łatwo wyczuwalny pod palcami, ale bezbolesny, co jednak nie powinno uśpić Twojej czujności. Z drugiej strony nie wpadaj od razu w panikę! 80% wykrytych w samobadaniu guzków to całkowicie łagodne zmiany.
Powodem do niepokoju powinna być także nagła zmiana kształtu lub symetrii piersi. Każda kobieta ma mniej lub bardziej niesymetryczne piersi, więc taka różnica kształtu nie jest niczym groźnym. Natomiast jeśli zauważysz, że pierś w ostatnim czasie zmieniła kształt, warto zgłosić się do lekarza.
Pamiętaj, że wcześnie wykryta zmiana nowotworowa, czyli guz o wielkości nie większej niż 2 cm i brak przerzutów, gwarantuje całkowite wyleczenie. Z tego powodu warto regularnie się samobadać. Najlepiej robić to co miesiąc, tydzień po miesiączce, między 6. a 9. dniem cyklu.