Budżet województwa przyjęty - trzy ważne projekty dla regionu!
REGION. Wielogodzinna dyskusja towarzyszyła podjęciu uchwały budżetowej przez województwo dolnośląskie. Trzy ważne inwestycje posuną się do przodu dzięki decyzjom radnych z klubów Prawo i Sprawiedliwość oraz Bezpartyjni i Samorządowcy, którzy reprezentują nasz region.- Budżet województwa na 2022 rok gwarantuje środki na bardzo ważne inwestycje w każdym z subregionów naszego województwa - mówi Piotr KARWAN, przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - Co więcej; uważam, że radni wszystkich klubów, reprezentujący swoje małe ojczyzny, którym ten budżet gwarantuje środki na ważne dla mieszkańców inwestycje, powinni ze względu na swoich wyborców i inwestycje dla nich planowane poprzeć.

MONIKA WŁODARCZYK (Koalicja Obywatelska) oceniła budżet z mównicy słowami: - W tym budżecie brakuje wszystkiego!
Cóż, na szczęście te słowa nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości i w budżecie województwa znalazło się kilka kluczowych dla naszego subregionu inwestycji... Wśród nich 12 mln zł na inwestycje i renowacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy, które pozwolą m.in. na zakup nowych wind w budynku, remont sali operacyjnej i rozbudowa usług zdrowotnych okołoporodowych.
Do tego radni zdecydowali o skierowaniu do dalszych prac projektowych dwie inwestycje infrastrukturalne: obwodnica Złotoryi (II etap) oraz projekt Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego na linii Legnica - Lubin (dodatkowy, drugi tor) i Polkowice - Głogów (nowy odcinek dla ruchu pasażerskiego).
Nie wszyscy radni poparli jednak projekt. Przeciw inwestycjom była m.in. Jadwiga SZELĄG (KO) ze Złotoryi. - Planowanie budowy obwodnicy Złotoryi trwa zbyt długo - mówiła z mównicy. Trzeba jednak nadmienić, że plan pierwszego etapu obwodnicy natrafił na sprzeciw, który mógł spowodować wycofanie zgody jego budowę. Dopiero kilka miesięcy temu całą procedurę można było wznowić po decyzji ministra rozwoju.
Najwięcej dyskusji podczas sesji wywołała próba przeforsowania finansowania in-vitro a więc zapłodnienia pozamacicznego ze środków budżetu województwa. Za takowym opowiadali się radni Koalicji Obywatelskiej, którzy brakiem finansowania tego programu argumentowali brak poparcia dla budżetu z inwestycjami ważnymi dla naszego regionu.
Radnymi, które zagłosowały przeciw kolei i obwodnicy Złotoryi oraz inwestycjami w szpitalu w Legnicy były Jadwiga Szeląg (Złotoryja) i Anna BROK (Głogów). Za budżetem byli inni radni z naszego regionu z klubów Prawo i Sprawiedliwość (Piotr Karwan, Paweł KURA i Jacek BACZYŃSKI) oraz Bezpartyjni i Samorządowcy (Tymoteusz MYRDA).