Modna dieta ketogeniczna – czy na pewno dla każdego? 5 przeciwskazań, które trzeba wziąć pod uwagę
W ostatnim czasie dieta ketogeniczna zyskała sporą popularność nie tylko wśród osób odchudzających się. Jej idea polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów oraz białek na rzecz tłuszczów. Choć pozwala ona zrzucić zbędne kilogramy, a także w pewnych aspektach sprzyja zdrowiu, nie wszyscy powinni ją stosować. Oto 5 przeciwwskazań dla diety ketogenicznej.

Choroby trzustki, wątroby i nerek - przeciwwskazanie do keto
Poprawna praca trzustki, wątroby i nerek jest niezbędna do osiągnięcia stanu ketozy. Dlatego też osoby z różnego typu schorzeniami, dotyczącymi tych organów, nie powinny stosować diety ketogenicznej. Warto więc zwrócić uwagę na własne samopoczucie, jakie towarzyszy nam na przykład po spożyciu posiłków. Wiele chorób trzustki, wątroby czy nerek rozwija się powoli i daje niezbyt dotkliwe objawy. Tymczasem bez względu na to, czy schorzenie zostało u nas zdiagnozowane, czy też dopiero przechodzimy pod tym kątem badania, powinniśmy zrezygnować z diety ketogenicznej.
Wiek starczy i młodzieńczy
Mówi się, że dieta ketogeniczna jest dla każdego, jednak nie jest to prawdą. Seniorzy, zwłaszcza ci, u których zdiagnozowano choroby typowe dla podeszłego wieku (osteoporoza, nadciśnienie, schorzenia układu nerwowego), nie powinny stosować diety ketogenicznej. W ich przypadku bardzo istotne jest prawidłowe odżywianie się, które zapobiegnie powstawaniu niedoborów. Dieta ketogeniczna nie jest też przeznaczona dla dzieci oraz młodzieży. Powstanie na tym etapie jakichkolwiek niedoborów może mieć znaczący wpływ na rozwój malucha. Dla dzieci lepszym rozwiązaniem są zdrowe, pełnowartościowe produkty, które można znaleźć w dobrych sklepach spożywczych. Oferty zaś można przeglądać w serwisie Gazetkowo.pl.
Ciąża i karmienie piersią wykluczają ze stosowania diety ketogenicznej
W okresie ciąży i karmienia piersią nie powinno się stosować jakichkolwiek diet, chyba że wynika to z potrzeb zdrowotnych mamy - dozwolona jest na przykład dieta dla cukrzyków czy ciśnieniowców, jeśli stwierdzone zostaną tego typu schorzenia. W okresie ciąży kobieta musi dbać nie tylko o żywienie własne, ale także rozwijającego się maluszka, dlatego też w jej diecie nie może zabraknąć witamin i minerałów. Nie dysponujemy badaniami, na podstawie których można ocenić, jaki dieta ketogeniczna ma wpływ na laktację, dlatego też ważne, aby mamy karmiące zrezygnowały z niej na pewien czas.
Masz cukrzycę typu 1? Uważaj na kwasicę ketonową
Dieta ketogeniczna nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chorują na cukrzycę typu 1. Może bowiem prowadzić do znacznych spadków poziomu cukru we krwi, a także niebezpiecznej utraty wagi. Występuje także ryzyko znacznej kwasicy ketonowej. Lekarze uważają, że dieta ketonowa nie będzie też odpowiednia dla chorych na cukrzycę typu 2, zwłaszcza jeśli choroba nie jest ustabilizowana.
Niedobory witamin i minerałów w organizmie
Osoby, u których stwierdzono jakiekolwiek niedobory w organizmie, powinny na jakiś czas zrezygnować z diety ketogenicznej, aż do momentu ustabilizowania własnego stanu zdrowia. Jest to bardzo istotne, bowiem nieumiejętnie przeprowadzana dieta ketogeniczna może nasilać problem, zamiast go niwelować. Chcąc uzupełnić niedobory, warto sięgnąć po pełnowartościowe produkty (w robieniu zakupów taniej pomoże gazetka Dino. Bardzo istotne jest ustalenie przyczyny niedoborów witamin i minerałów. Jeśli jest to uboga dieta, to po uzupełnieniu braków można rozpocząć dietę ketogeniczną. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z różnego typu schorzeniami, warto wstrzymać się z podjęciem diety aż do czasu postawienia ostatecznej diagnozy.