Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jak działa ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu?

Leczenie szpitalne to spory problem, nie tylko zdrowotny. Bardzo często wiąże się także z obniżeniem wynagrodzenia za czas hospitalizacji, jak i rekonwalescencji poszpitalnej. Polisa na wypadek pobytu w szpitalu może w takiej sytuacji stanowić dobre wsparcie finansowe. Czy wiesz, jak działa tego typu ubezpieczenie i kiedy wypłacane jest świadczenie?

Jak działa ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu?

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu to częsta propozycja firm ubezpieczeniowych jako rozszerzenie podstawowego ubezpieczenia na życie, aczkolwiek niektóre z nich umożliwiają zakup takiej polisy jako samodzielny produkt. Oferty kuszą wypłatą świadczenia w wysokości od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych za dzień hospitalizacji, co stanowi spory zastrzyk finansowy w sytuacji, gdy dochodzi do obniżenia dochodu w związku z wypadkiem czy chorobą. Warto podkreślić, że sama definicja pobytu w szpitalu jest różna u różnych ubezpieczycieli.

Przykładowo, część firm uznaje za pobyt w szpitalu z powodu choroby całodobowy i trwający co najmniej 3-4 dni. Zwykle za pierwszy dzień pobytu w szpitalu uznaje się dzień przyjęcia (bądź dzień następny), a za ostatni dzień – dzień wypisu. Z kolei niektóre towarzystwa definiują pierwszy i ostatni dzień pobytu nie jako dwa dni, a jako jeden dzień, za który należy się świadczenie. Można spotkać się także z tym, że nie za wszystkie dni hospitalizacji ubezpieczyciel wypłaci taką samą kwotę. Zdarza się, że przez np. pierwsze 3 dni oraz począwszy od 15 dnia pobytu świadczenie jest zmniejszane (do 50% dziennego świadczenia), albo wręcz odwrotnie – powyżej 14 dnia pobytu zostanie przyznane dodatkowe świadczenie w wysokości np. 2000 zł.

Co istotne, suma ubezpieczenia określona w umowie to łączna i maksymalna wysokość świadczenia, którą można uzyskać w danym roku polisowym. Ponadto polisa tego typu ma zazwyczaj 3-miesięczny okres karencji i nie obejmuje takich placówek medycznych jak sanatoria, oddziały psychiatryczne czy ośrodki rehabilitacyjne.

Więcej informacji o zakresie choroby w ubezpieczeniu na wypadek pobytu w szpitalu znajdziesz na stronie: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-na-wypadek-pobytu-w-szpitalu-kiedy-chroni/136.html.
Nie tylko hospitalizacja

Nazwa polisy wskazuje na konkretne zdarzenie ubezpieczeniowe, które obejmuje, jednak towarzystwa ubezpieczeniowe czasem oferują także polisy kompleksowe. Oprócz samej hospitalizacji w wyniku wypadku czy choroby, mogą one zapewniać np. rehabilitację poszpitalną lub tzw. Assistance medyczny.

Jak uzyskać wypłatę świadczenia?

Wypłata rekompensaty za pobyt w szpitalu może nastąpić tylko wtedy, gdy ubezpieczycielowi zostaną przedstawione niezbędne dokumenty (m.in. wniosek o wypłatę świadczenia, wypis ze szpitala). Niektóre towarzystwa zastrzegają też, że świadczenie należy się tylko wtedy, gdy dokumenty zostaną złożone do 14 dni od wyjścia ze szpitala.

Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem na wypadek pobytu w szpitalu, sprawdź najlepszy ranking ubezpieczeń, dzięki któremu poznasz propozycje dopasowane do swoich potrzeb.