Pożyczki: Jakie są trendy na 2022 rok?
Mamy kwiecień 2022 roku. W Polsce wycofane są już prawie wszystkie obostrzenia związane z pandemią. Niewątpliwe taka sytuacja ma to wpływ na naszą gospodarkę, w tym na rynek pożyczek w sieci. Sprawdźmy więc, jakie trendy panują na rynkach i które pożyczki w tym momencie są najchętniej wybierane przez Polaków w roku bieżącym.

Ogólna popularność pożyczek i kredytów w 2022
Ubiegłoroczny boom pożyczkowy dał ekspertom FoxyCredit pogląd na aktualną sytuację na rynku szybkich zobowiązań. Analizując ostatni rok, można wyciągnąć na tej podstawie kilka naprawdę ciekawych informacji, według których będą kierować się pożyczkobiorcy zaciąganiu nowych pożyczek oraz schematy, którymi będą podążać sami pożyczkodawcy przy tworzeniu nowych tegorocznych ofert.
Na wzór 2021, w roku 2022 największym zainteresowaniem cieszą się wszystkie szybkie pożyczki pozabankowe, które nie wymagają od użytkowników przedstawiania zdolności finansowej. Najwięcej konsumentów decyduje się więc korzystanie z szybkich i małych zobowiązań w średniej kwocie na około 2 500 zł. Kwoty tego typu chwilówek i pożyczek nadal pozostają najniższe spośród wszystkich innych ofert kredytów (gotówkowych, ratalnych i mieszkaniowych).
W tym momencie wartość sprzedaży pożyczek pozabankowych sięga wyników na poziomie 700 mln zł. Statystyki z marca 2022 napawają pożyczkodawców optymizmem. Popularność szybkich pożyczek różnego typu w firmach pozabankowych w ciągu jednego miesiąca wzrosła aż o 14,8%.
Najpopularniejszy rodzaj pożyczki 2022
Polski rynek pożyczek gromadzi wiele różnego rodzaju ofert z odmiennymi warunkami finansowania i ubiegania się o pieniądze. Według statystyk na 2022 rok w naszym kraju nadal królują szybkie pożyczki online, na przykład pożyczki przez internet FoxyCredit. Ponad 50% wszystkich szybkich zobowiązań, to te organizowane zdalnie – przez internet.
W ich skład wchodzą między innymi pożyczki na dowód osobisty, pożyczki bez baz dłużników, pożyczki ratalne i pożyczki na dłuższy termin oferowane przez popularne porównywarki i narzędzia analityczne. Każda z wymienionych ofert jest łatwa we wnioskowaniu i uzyskaniu. Oznacza to, że Polacy niezmiennie od dwóch lat cenią sobie funkcjonalność internetowych wierzytelności, które dają im swobodę działania oraz niespotykaną jeszcze do niedawna możliwość wypełnienia wniosku i odbioru pieniędzy bez wychodzenia z domu. Eksperci FoxyCredit Bulgaria również zauważają ten trend w swoim regionie.
Wartość zobowiązań na rynku pożyczek w 2022
Biorąc pod uwagę wartość zadłużenia wszystkich Polaków (analizując aktywność wyłącznie klientów pożyczek pozabankowych), w tym momencie mamy do czynienia z ogólną kwotą do spłaty o wartości 4,91 miliardów złotych. Właśnie taką sumę mają do zwrotu wszyscy pożyczkobiorcy razem wzięci. Wartość ta w porównaniu z grudniem 2021 jest wyższa o 4,9%, co może oznaczać wzmożoną aktywność rynku i przerwanie dość stałego w ostatnich miesiącach trendu spłaty długów.
Jak prezentuje się rynek pożyczek w tym roku w porównaniu z 2021 rokiem?
Rynek wrócił do poziomów osiąganych przed pandemią – komentowali specjaliści, gdy już w styczniu tego roku zanotowano 28% wzrost zainteresowania szybkimi pożyczkami w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Po okresie świątecznym, w którym jak co roku zauważamy wzmożoną ilość zapytań o pożyczki, zainteresowanie tego typu ofertami znacznie spadło. W tym roku nie było tutaj wyjątku, wartość udzielanych pożyczek tuż po okresie świątecznym spadła o 3,8%. Choć jak zauważają specjaliści, nie był to duży spadek i wciąż zwiastuje się dalszy rozwój rynku w kolejnych miesiącach.
Podsumowanie
Po okresie dużych wahań na rynku pożyczek sytuacja zaczyna się normować. Przez panujący w Polsce kryzys gospodarczy coraz ciężej dostać kredyt w klasycznym banku, przez co na rynku pożyczkowym typ zadłużeń ratalnych zyskał mocno na popularności. Utrzymuje się też stały popyt na szybkie pożyczki w małych kwotach, o których wcześniej wspominaliśmy.
W pierwszym kwartale tego roku statystyki pokazywały duże wzrosty zainteresowania pożyczkami internetowymi. Specjaliści szacują, że nie zmieni się to w następnych miesiącach i Polacy nadal chętnie będą po nie sięgać.