Jak budować z głową, czyli dobrze, oszczędnie i zgodnie z prawem
Budowa domu to niełatwe zadanie. Trzeba liczyć się z wieloma formalnościami, poważnymi wydatkami i nierzadko także komplikacjami. Mimo to, osób pragnących postawić własny dom nie brakuje. Podejmując tę decyzję, warto budować z głową, pamiętając o kilku ważnych kwestiach. Podpowiadamy, jak krok po kroku robić to dobrze, oszczędnie i zgodnie z obowiązującym prawem.
Krok pierwszy – wybór projektu
Na etapie wyboru projektu dobrze jest określić całkowite koszty budowy, a także koszty późniejszej eksploatacji domu. Warto również zorientować się, czy podana w ostatecznym kosztorysie kwota uwzględnia aktualne ceny materiałów i prac budowlanych. Taki kosztorys budowlany może być bardzo pomocy zarówno już na etapie planowania oraz organizacji, jak i prowadzenia prac budowlanych.
Elementami, które mogą znacznie podnieść koszty budowy, są:
- skomplikowany kształt dachu,
- balkony, tarasy - podnoszące wartość wizualną budynku,
- duże przeszklenia wymagające odpowiedniego, termoizolacyjnego szkła,
- inne elementy o skomplikowanej konstrukcji, nietypowe rozwiązania
Warto więc zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy tego typu elementów w naszym domu. Im prostszy projekt wybierzemy, tym łatwiej i szybciej uda się go zrealizować.
Krok drugi - zakup materiałów budowlanych z wyprzedzeniem
Zamówienie niezbędnych do budowy domu materiałów z odpowiednim wyprzedzeniem to konieczność. Na dostawę wielu elementów trzeba czekać nawet kilka miesięcy, a to opóźnić może prace budowlane. Dodatkowo, przystępując do zakupów, warto zapoznać się z ofertami różnych marketów budowlanych i hurtowni, aby wybrać tą najatrakcyjniejszą cenowo.
Krok trzeci – samodzielne prowadzenie prac
Choć krok ten może brzmieć to dość zaskakująco, trzeba wziąć pod uwagę, że budowa domu obejmuje szereg różnego rodzaju czynności. Prowadzi od wytyczenia obrysu budynku i wykonania fundamentów, poprzez wzniesienie ścian i dachu, po prace instalacyjne i wykończenia wnętrza.
Biorąc pod uwagę oszczędności, warto przygotować listę prac, które można wykonać we własnym zakresie. Fachową ekipę zatrudnić trzeba przede wszystkim do prac geodezyjnych, prac instalacyjnych – gazowych, wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych, do wykonania konstrukcji dachowej, do kontroli instalacji kominowej oraz do innych bardziej skomplikowanych prac. Dzięki temu możemy mieć pewność, że roboty te wykonane zostaną prawidłowo i kosztowne poprawki nie będą konieczne.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas budowy domu?
Jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, należy mieć na uwadze, że wszelkie prace budowlane wytwarzają dość dużą ilość różnego rodzaju odpadów. Co zrobić z powstałym gruzem i gdzie składować budowlane zanieczyszczenia? Warto w tym przypadku skorzystać z oferty firm specjalizujących się w wywozie tego typu odpadów, a jedną z nich jest ekogruz.pl. Poza wywozem śmieci firma ta zapewnia także worki bigbag oraz kontenery, do których wyrzucane są odpady budowlane. Dzięki temu, że kontenery na odpady mają różne gabaryty, nietrudno dopasować je do niemal każdej ilości zanieczyszczeń. Następnie zapełnione pojemniki są odbierane i dostarczane do punktu, w którym zgromadzone w nich śmieci zostają odpowiednio posortowane i poddane stosownej utylizacji. Wszystko to odbywa się w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującym prawem.
Jeśli chcemy cieszyć się pięknie wybudowanym domem, odpowiednio wcześnie dokładnie sprecyzować musimy wszystkie potrzeby jego późniejszych mieszkańców. Dlatego warto szczegółowo zaplanować wszystkie niezbędne prace i ich etapy. Zadbać należy m.in. o określenie budżetu, kwestie formalne, przygotowanie kosztorysu, znalezienie ekipy budowlanej i ustalenie kolejności prac, przygotowanie miejsca na odpady budowlane i zadbanie o legalnych ich wywóz. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie wiele stresu i nieprzewidzianych sytuacji.