Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wielkie liczenie wiernych. Czy mieszkańcy regionu są religijni?

REGION. W niedzielę w Kościele katolickim - także na terenie Diecezji Legnickiej- prowadzona będzie akcja liczenia wiernych. Miała ona na celu zebranie informacji o tym, ile osób uczęszcza do kościoła, a ile z nich przystępuje do komunii świętej. Dane, jak co roku, posłużą do sporządzenia religijnej mapy Polski.  Ostatnie w pełni podliczone i zaprezentowane badania statystyczne pochodzą z liczenia w 2019 roku. Wówczas średnio w polskich parafiach na niedzielnej Eucharystii pojawiło się 36,9% wiernych, zaś do Komunii świętej przystąpiło 16,7%.

W diecezji legnickiej było to odpowiednio - 28,1 proc wiernych oraz 13,5 procent. To oczywiście oznaczało, że statystycznie na terenie diecezji legnickiej aż 71,9 proc. wiernych nie ma zwyczaju chodzić w niedzielę do kościoła. Stawia to nasz region (obok diecezji świdnickiej z 27,7 proc. czy zielonogórsko-gorzowskiej z 26,5 proc. chodzących) w niechlubnym ogonku statystyki diecezji w Polsce.

Wielkie liczenie wiernych. Czy mieszkańcy regionu są religijni?

Wierni są liczeni dwukrotnie. Ministranci stoją przy drzwiach wejściowych i na specjalnych licznikach odliczają, zależnie od parafii, wchodzących lub wychodzących ludzi. Drugi raz wiernych liczy się w trakcie komunii świętej.

Dzięki takim informacjom Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego sporządza potem raport nazywany „mapą religijności”, w którym zawarte są informacje o tym, jaki jest odsetek osób uczęszczających na mszę w stosunku do osób przyjmujących eucharystię.

Badania koordynuje  Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.