Ubezpieczenie domu – jak działa i co należy o nim wiedzieć?
Czy warto ubezpieczyć swój dom przed nieszczęśliwymi wypadkami? Zdecydowanie tak. Przemawiają za tym zarówno argumenty finansowe, jak i komfort wynikający z poczucia bezpieczeństwa.
Dlaczego warto ubezpieczyć dom?
Ubezpieczenie domu czy mieszkania jest inwestycją, która może zwrócić się z nawiązką. Pierwszym argumentem za ubezpieczeniem domu jest ograniczenie kosztów wynikających z nagłych wypadków takich jak:
- awarie (np. pęknięcie rur)
- zdarzenia losowe wynikające z warunków atmosferycznych (np. następstwa burzy, wichury czy intensywnych opadów)
- uszkodzenie mienia przez osoby trzecie (dewastacje, kradzieże, włamania).
Mimo że wydawać by się mogło, że takie wypadki rzadko się zdarzają, to jednak w razie ich wystąpienia wydatki na pokrycie szkód mogą być bardzo wysokie. Wypłata z ubezpieczenia może pokryć część lub nawet wszystkie te koszty. W związku z tym, ubezpieczenie swoich czterech kątów może stanowić dużą pomoc finansową w razie problemów. Ubezpieczenie mieszkania czy domu daje więc ogromny komfort i poczucia bezpieczeństwa.
Ubezpieczenie domu – co obejmuje?
Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie domu? Wśród części elementów i wyposażenia, jakie można ubezpieczyć, są najczęściej:
- elementy stałe domu – mury, ściany, fundamenty i inne elementy konstrukcyjne. Niekiedy do grupy tej zaliczają się także powłoki malarskie, elementy armatury sanitarnej czy wchodzące w skład zabudowy sprzęty AGD, meble lub okna
- elementy zewnętrzne połączone na stałe z budynkiem – tarasy, balkony, kominy, czasami również oświetlenie zewnętrzne domu czy rynny
- instalacja elektryczna, grzewcza, gazowa i wodna
- wyposażenie domu (tak zwane ruchomości domowe) – meble, sprzęt RTV i AGD, ale również niektóre kosztowności (np. biżuteria), a nawet ubrania.
O tym, które z tych elementów będą ubezpieczone, decyduje treść umowy z firmą ubezpieczeniową.
Usługi dodatkowe w ramach ubezpieczenia domu – przykład Smart Home od PKO Dom
Nowością jest możliwość połączenia ubezpieczenia domu lub mieszkania z inteligentnymi urządzeniami smart home. Przykładem może być program PKO Inteligentny dom. Dzięki tej usłudze można zakupić inteligentne urządzenia np. czujniki dymu i czadu, zalania, czy ruchu z 40% zniżką. Urządzenia te natychmiastowo wykrywają wszelkie zagrożenia takie jak awaria instalacji wodnej. Jest to pomocne szczególnie wtedy, kiedy domowników nie ma na miejscu. W takiej sytuacji zainstalowana aplikacja automatycznie wysyła powiadomienie na telefon, a ubezpieczyciel skontaktuje się, aby zaproponować pomoc fachowca.