Dziedziczenie pieniędzy zgromadzonych w OFE
Jeżeli zmarła osoba posiadała rachunek OFE, to środki na nim zgromadzone także należą do pozostałego po niej majątku spadkowego. Należy jednak pamiętać, że pieniądze te podlegają dziedziczeniu podobnie jak inne składniki, ale z pewnymi wyjątkami. I choć załatwianie formalności związanych ze śmiercią bliskiej osoby jest trudne i przykre, niestety trzeba stawić czoła rzeczywistości. Dzisiejszy tekst wyjaśnia, na jakich zasadach i komu fundusz dokonuje wypłaty środków z otwartego funduszu emerytalnego zmarłej osoby.
Środki zgromadzone w OFE
Jak już wspomniano, pieniądze z OFE należą do majątku osoby zmarłej. Z tego powodu podlegają dziedziczeniu. Zasadniczo jeśli członek OFE pozostawał w związku małżeńskim, to połowa tych środków zostaje przelana transferem na konto małżonka. Oczywiście dochodzi to tej transakcji tylko, jeśli mąż i żona pozostawali we wspólnocie majątkowej.
Niektórzy jednak z różnych powodów decydują się na spisanie intercyzy. W takiej sytuacji nie jest możliwe dokonanie transferu przez fundusz. Oczywiście powinien on być poinformowany o rozdzielności majątkowej swojego członka. Wówczas środki finansowe są traktowane jako majątek osobisty zmarłego – gdyż nie należały do męża i żony, a do jednej osoby.
Zasadniczo więc do dalszego podziału pozostaje połowa środków (w przypadku wspólnoty majątkowej) lub ich całość (gdy była intercyza). Może jednak także zaistnieć sytuacja, w której członek OFE określił wcześniej beneficjenta swoich pieniędzy. Wtedy to on staje się ich właścicielem, o czym poniżej piszemy bardziej szczegółowo.
Beneficjent pieniędzy zgromadzonych na OFE
Przy składaniu deklaracji członkowskiej do funduszu można określić daną osobę – wyznaczyć beneficjenta zgromadzonych środków. Wówczas to ta osoba otrzyma całość pieniędzy niezależnie od faktu pozostawania przez zmarłego w momencie śmierci w ustroju małżeńskiej wspólnoty majątkowej. W takiej sytuacji fundusz nie zajmuje się już kwestiami dziedziczenia – czy to ustawowego, czy nawet testamentowego. Wyznaczenie beneficjenta ma pierwszeństwo w kwestii dysponowania środkami zgromadzonymi na OFE.
To rozwiązanie powoduje, że pieniądze z funduszu nie wchodzą w skład majątku spadkowego. Nie ma już ograniczeń ani innych zasad – beneficjent otrzymuje przelew całości środków. Oczywiście beneficjentem może być osoba bardzo bliska zmarłemu (żona, dziecko), ale także inna.
Środki z OFE i dziedziczenie
Jeśli nie doszło do wskazania beneficjenta, pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu na normalnych zasadach. Wówczas fundusz dokona ich podziału zgodnie z kolejnością, którą wyznacza Kodeks cywilny. Warto pamiętać, że do spadkobierców po pierwsze zalicza się pozostałego przy życiu małżonka oraz dzieci. Dziedziczą oni wspólnie – każde według swojego udziału (zależnego od liczby dzieci). Także potomkowie spoza małżeństwa dochodzą do dziedziczenia i mają prawo do pieniędzy zgromadzonych na OFE.
Aby otrzymać środki tą drogą, należy funduszowi przedstawić odpowiednie dokumenty. Należy do nich postanowienie o stwierdzeniu spadku. Z niego wynikają udziały w spadku przypadające poszczególnym spadkobiercom. Na tej podstawie fundusz dokona wypłaty środków w odpowiednich proporcjach.
Więcej informacji na Porady Prawne - ePorady24.pl