Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W jakich miejscach wolno wędkować?

Każdy wędkarz ma taki okres w swojej karierze, gdy już obecne miejsce mu nie wystarcza, staje się zbyt monotonne, zbyt zaludnione lub po prostu zaczyna brakować w nim ryb. Łowisko nie daje już takiej satysfakcji jak kiedyś i oznacza to, że zaczyna się czas, w którym poszukuje się nowe łowiska. Poszukiwanie nowego miejsca do połowu ryb to nie tylko domena doświadczonych wędkarzy. Pierwsze poszukiwania zaczynają się, gdy dana osoba rozpoczyna przygodę z wędkowaniem. Chociaż wtedy często się podażą za tym, co polecili innych. Warto, jednak zanim udamy się z wędką na dane łowisko wykorzystać kilka źródeł w celu poszukiwania i sprawdzenia łowiska.

W jakich miejscach wolno wędkować?

Wyszukiwanie informacji w Internecie

W żadnym innym miejscu nie znajdziemy tak wiele informacji. Wędkarze są aktywni i chętnie dzielą się swoimi połowami czy związanymi z nimi poradami. Bez problemu znajdziemy wiele forów, portali wędkarskich czy grup na Facebooku. Z pewnością to powinny być pierwsze miejsca, które odwiedzimy w poszukiwaniu łowiska.

Łowiska komercyjne

Można powiedzieć, że łowiska komercyjne w pełni zaspokajają wędkarzy. Ich właściciele dbają o komfort, wędkujących i ich rodzin. Najczęściej łowiska komercyjne mają bogatą infrastrukturę turystyczną i łatwo je znaleźć w Internecie. Dodatkowo na większości z nich nie jest wymagana karta wędkarska.

Łowiska Polskiego Związku Wędkarskiego

Wędkarze należący do PZW mogą skorzystać z ich łowisk. Dane o łowiskach na danym okręgu znajdują się w informatorze wód. Znajdują się tam informacje takie jak: występujące gatunki ryb, szczegółowe granice łowiska, a także dozwolone metody wędkowania, przynęty oraz inne specjalne ograniczenia i zakazy. Dodatkowo zawsze można podpytać członków okręgów wędkarskich.

Google Maps

Innym sprawdzonym sposobem na znalezienie łowisk jest zaglądnięcie na mapy i poszukiwanie okolicznych rzek, stawów, jezior czy cieków. Po znalezieniu takiego miejsca warto skorzystać z podglądu satelitarnego, które dokładniej pokaże nam brzegi, drogi dojazdowe i roślinność. Pamiętajmy jednak, że zdjęcia satelitarne mogą znacznie odbiegać od rzeczywistości, jeśli zostały robione kilka lat wcześniej.

Po znalezieniu nazwy na mapie, dalsze poszukiwanie informacji o zbiorniku wodnym nie powinno być trudne.

Doświadczeni wędkarze

Nieocenioną pomocą w poszukiwaniu informacji o danym zbiorniku wodnym będą doświadczeni wędkarze. To oni z pewnością znają najlepiej okoliczne rzeki jeziora czy cieki wodne. Z pewnością powiedzą nam, jakie ryby występują w danym miejscu i wytłumaczą obowiązujące przepisy.

Zdarzy się, że nie każdy będzie mieć możliwość skorzystania z wiedzy doświadczonych wędkarzy. Wtedy warto skorzystać z wywiadu środowiskowego, czyli odwiedzenia łowiska i samodzielnego zapoznania się z drogami dojazdowymi, zakrzaczeniem czy głębokością.

Zmieniając łowisko, a co za tym idzie często technikę łowienia, potrzebujemy nowego sprzętu, dlatego warto odwiedzić sklep wędkarski Legnica. Zawsze jest to sposobność, by lepiej dostosować się do wymagań łowiska.