Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wykształcenie vs. doświadczenie: Które z nich daje pracę?

Wiele zależy od dziedziny, którą się zajmujesz, i od tego, jak daleko jesteś w swojej karierze. Debata o tym, co jest najważniejsze, jeśli chodzi o zdobycie pracy, jest tak stara jak samo szkolnictwo wyższe.

Wykształcenie vs. doświadczenie: Które z nich daje pracę?

A poza samym zdobyciem pracy, czy Twoje doświadczenie lub wykształcenie będzie Ci lepiej służyć, jeśli chodzi o utrzymanie zatrudnienia, rozwój kariery i zarabianie na życie przez kolejne dekady? Poziom wykształcenia i dochody są ze sobą ściśle powiązane, a wyższe stopnie naukowe zazwyczaj prowadzą do wyższych zarobków.

Lepiej wykształceni pracownicy mają też niższy wskaźnik bezrobocia

Wyższe wykształcenie jest szczególnie ważne dla osób na początku kariery zawodowej. W miarę upływu czasu doświadczenie zawodowe i zdobywanie nowych umiejętności może nabrać dodatkowego znaczenia. Argumenty przemawiające za wyższym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym (i odwrotnie) są różne, ale niektóre z nich brzmią następująco:

Uzyskanie wyższego wykształcenia dowodzi jedynie, że możesz odnieść sukces w środowisku akademickim, a nie w realnej pracy. Sukcesy w prawdziwej pracy mówią potencjalnym pracodawcom więcej o tym, co masz do zaoferowania.

Doświadczenie zawodowe może sprawić, że będziesz dobrze pasował do danej pracy dzisiaj, ale bez wyższego wykształcenia możesz nie mieć umiejętności, które są ważne dla awansu w przyszłości. Stopień naukowy może pokazać, że posiadasz specjalistyczną wiedzę lub umiejętności techniczne, których poszukuje pracodawca i które można przenieść na miejsce pracy po minimalnym przeszkoleniu w miejscu pracy. Więcej odnośnie pracy na suprofit.com

Wartość doświadczenia zawodowego

Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem, dyplom ukończenia studiów może być dowodem na to, że zdobyłeś umiejętności niezbędne do podjęcia pracy na poziomie podstawowym w wybranej dziedzinie. Potencjalny pracodawca prawdopodobnie uzna Cię za osobę, która potrafi szybko wdrożyć się do pracy, nie wymaga szkolenia w miejscu pracy, co kosztuje pracodawców zarówno czas, jak i pieniądze.

Pomocne może być również doświadczenie zawodowe, które zdobyłeś w trakcie swojej kariery - czy to w formie stażu w danej dziedzinie, czy też po prostu pracy, by opłacić rachunki. Badania sugerują, że praca w czasie studiów jest związana z nabywaniem takich pożądanych przez pracodawców umiejętności, jak praca w zespole i zarządzanie czasem. Taka praca pomaga uczniom dostrzec praktyczną wartość nauki w klasie poprzez zastosowanie jej w prawdziwym życiu - co dodatkowo często pomaga sprecyzować ich aspiracje zawodowe.

Z drugiej strony, jeśli uzyskałeś dyplom 15 czy 20 lat temu, zwłaszcza w dziedzinie technologii, jest on teraz prawie nieistotny - przynajmniej jako dowód tego, co możesz zaoferować pracodawcy dzisiaj. Oczywiście istnieją kompromisy. Studia są drogie, a im więcej lat spędzisz na zdobywaniu dyplomu, tym mniej lat spędzisz w pracy, zarabiając pieniądze.