Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kupno samochodu od osoby prywatnej - o czym warto pamiętać?

Kupno samochodu używanego to bardzo ciekawa opcja, ponieważ nie dość, że pozwala nam na sprawną wymianę auta, to jeszcze możemy to zrobić w bardzo przystępnych cenach. Aby jednak transakcje z osobami prywatnymi przebiegały jak najsprawniej, warto pamiętać o kilku kluczowych aspektach. O czym dokładnie mowa? O czym warto pamiętać przy zakupie samochodu od osoby prywatnej? Podpowiadamy!

Kupno samochodu od osoby prywatnej - o czym warto pamiętać?

Zawsze sprawdzamy stan techniczny pojazdu

Wielu z nas swoją decyzję zakupową opiera na wyglądzie wizualnym pojazdu, a więc na przykład na tym, czy nie ma jakichś zarysowań, czy widocznej karoserii. Jednak takie powierzchowne oględziny mogą skończyć się rozczarowaniem, czy nawet wyrzuceniem pieniędzy w błoto, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Jeśli zatem bierzemy pod uwagę zakup samochodu od osoby prywatnej, to zawsze warto zweryfikować jego stan techniczny. Możemy to zrobić poprzez sprawdzenie karty serwisowej pojazdy i na ten temat więcej w artykule - https://wypowiadamoc.pl/kupno-samochodu-krok-po-kroku.

Oczywiście na tym nie kończą się nasze możliwości, ponieważ równie dobrze możemy zabrać ze sobą zaufanego mechanika, który będzie w stanie stan techniczny pojazdu lub poprosić sprzedawcę, by udać się wraz z pojazdem do profesjonalnego warsztatu samochodowego. To właśnie w nim pojazd zostanie poddany dokładnej diagnostyce, więc szybko wychwycimy wszelkiego typu nieprawidłowości, czy usterki i będziemy mieli pewność, w jakim stanie kupujemy pojazd.

Nie zapominamy o sprawdzeniu ubezpieczenia OC

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest to, czy pojazd, który planujemy nabyć, ma ważną polisę OC, czy też nie. Jest to bardzo ważne, ponieważ w chwili, gdy wejdziemy w posiadanie samochodu bez ważnego ubezpieczenia, to ściągniemy na siebie wszystkie konsekwencje, a więc również karę pieniężną. Nikt z nas tego by nie chciał, więc lepiej od razu sprawdzić, jak przedstawiają się sprawy ubezpieczenia OC.

W tym przypadku możemy poprosić sprzedawcę o okazanie ważnych dokumentów, a jeśli nie będzie ich miał przy sobie, to możemy skorzystać z innych sposobów na sprawdzenie ważności polisy OC. Są one całkowicie bezpieczne i jedyne, czego będziemy potrzebowali to numeru VIN samochodu, który chcemy nabyć, jego numer rejestracyjny, czy datę pierwszej rejestracji. Samo wygenerowanie raportu przebiega już bardzo sprawnie i na pewno w tym zadaniu pomoże nam strona Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Transakcja musi kończyć się umową kupna-sprzedaży

Oczywiście na tym nie koniec, ponieważ zawsze musimy dopilnować również tego, by transakcja zakupu samochodu kończyła się umową kupna-sprzedaży pomiędzy dwoma stronami. Jest to formalne dopełnienie transakcji i jak wskazuje strona wypowiadamoc.pl, jeśli sprzedawca będzie odkładał w czasie sporządzenie stosownego pisma, to lepiej zrezygnować z takiego zakupu. Co więcej, warto też dopilnować, by w takiej umowie znalazły się wszystkie najważniejsze informacje. Przede wszystkim mowa tutaj o określeniu przedmiotu umowy, a więc o rodzaju pojazdu, jego marki, rocznika, czy koloru.

W umowie kupna-sprzedaży nie może zabrać też kosztów pojazdu, a jeśli została wypłacona zaliczka, to także konieczne jest określenie jej wysokości. Tak przygotowane pismo powinno być w dwóch egzemplarzach i oprawione własnoręcznym podpisem każdej ze stron. Jeśli nie mamy pewności, jak przygotować umowę kupna-sprzedaży, to warto skierować się do sieci, ponieważ tutaj czekają gotowe wzory. Wystarczy pobrać jeden na swój komputer, a następnie go wydrukować i wypełnić swoimi danymi oraz sprzedającego.

Grafika: freepik.com