Jak szukać pracy w Legnicy i okolicach?
Mimo stosunkowo wysokiego bezrobocia w powiecie legniccy pracodawcy wciąż mają spore problemy z zapełnieniem wolnych stanowisk. Najnowsza prognoza popytu kadrowego pokazuje, że praca w Legnicy w bieżącym roku czeka między innymi na kierowców, budowlańców i osób z uprawnieniami MEC.05. Kto jeszcze może liczyć na szybkie znalezienie etatu oraz skąd pozyskiwać oferty pracy?
Praca w Legnicy – zawody z największym deficytem
Jak pokazują najnowsze wyniki badania Barometr zawodów, wykonywanego co roku na zlecenie resortu pracy, na legnickim rynku zatrudnienia brakuje przede wszystkim chętnych do pracy:
• kierowców ciężarówek,
• robotników budowlanych,
• operatorów obrabiarek skrawających.
Kłopot z obsadzeniem wolnych stanowisk w znacznym stopniu wynika luki pomiędzy kwalifikacjami i doświadczeniem osób szukających pracy w Legnicy i jej pobliżu a wymaganiami nowo powstających i modernizujących się przedsiębiorstw. Problem znany na rynku pracy w Polsce od lat, który rozwiązać ma po pierwsze – większy nacisk na szkolnictwo branżowe, a po drugie – w branżach o największym deficycie zatrudnianie cudzoziemców, przede wszystkim Ukraińców mających ułatwiony dostęp do polskiego rynku zatrudnienia.
Bezrobotni i osoby szukające nowego miejsca zatrudnienia w jednym z zawodów deficytowych w powiecie legnickim powinni zwrócić uwagę na fakt, że nabycie uprawnień np. do obsługi obrabiarek skrawających – lub innych maszyn i urządzeń – jest możliwe często bez ponoszenia opłat. Na bezpłatne szkolenie może skierować powiatowy urząd pracy, w PUP dostępna jest także opcja dofinansowania do studiów – warto sprawdzić bieżącą ofertę urzędu pracy.
Kto jeszcze ma szansę na pracę w powiecie legnickim?
Zgodnie z prognozą popytu kadrowego na legnickim rynku dużą szansę na pracę mają także technicy budownictwa (np. murarze, stolarze budowlani) oraz operatorzy maszyn i urządzeń wykorzystywanych w tej branży np. sprzętu do robót ziemnych, dźwigów itp. Brakuje także pracowników robót wykończeniowych.
Monterzy, mechanicy oraz operatorzy maszyn i urządzeń poszukiwani są również w różnych dziedzinach przetwórstwa przemysłowego. Oferty znajdą osoby z uprawnieniami SEP (do pracy elektryka, elektromechanika itp.) i z zaliczonymi kursami MAG, MIG, TIG (do pracy spawacza). Pracodawcy szukają operatorów CAD oraz maszyn do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, a także specjalistów ds. robotyki.
Podobnie jak w wielu innych częściach Polski, także w powiecie legnickim brakuje pedagogów i nauczycieli o różnych specjalnościach, szczególnie nauczycieli przedmiotów zawodowych. Dotkliwy jest też pracowników ochrony zdrowia – brakuje lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, psychologów, fizjoterapeutów. Rośnie zapotrzebowanie na personel opiekujący się osobami starszymi oraz osobami z niepełnosprawnością.
W branży TSL z kolei praca czeka na zaopatrzeniowców i dostawców, spedytorów i logistyków, magazynierów oraz kierowców autobusów (prawo jazdy kat. D).
Możliwości zatrudnienia stwarza również gastronomia (brakuje szefów kuchni i pozostałych kucharzy, piekarzy, kelnerów, barmanów).
Jeśli chodzi o tzw. pracę biurową, firmy w powiecie legnickim zgłaszają zapotrzebowanie na samodzielnych księgowych oraz pracowników ds. księgowości i rachunkowości niższego szczebla, a także HR-owców.
Ze znalezieniem ofert nie powinni mieć też kłopotu chętni do pracy w służbach mundurowych.
Dobre źródła ofert pracy
W czasie szukania zatrudnienia warto postawić na rzetelne źródła ogłoszeń od pracodawców. Do takich należą przede wszystkim profesjonalne portale rekrutacyjne typu praca.pl. Jest to platforma ogólnopolska dająca dostęp do ofert regionalnych. Przykładowo, żeby zobaczyć ogłoszenia typu praca Legnica, wystarczy w pasku wyszukiwania na portalu podać nazwę tej miejscowości. Na praca.pl warto się zarejestrować (jest to bezpłatne) i korzystać z narzędzi pomagających w szukaniu pracy, takich jak Job Alert wysyłający powiadomienia o nowych ofertach, newsletter, kreator CV online czy kalkulator wynagrodzeń brutto-netto.
Kolejnym dobrym źródłem propozycji zatrudnienia jest urząd pracy i Centralna Baza Ofert Pracy (internetowa platforma skupiająca ogłoszenia z urzędu). Baza ma kilka wersji językowych, między innymi ukraińską – może stanowić dużą pomoc w czasie szukania pracy dla uchodźców.