Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Młodzieżowe Inicjatywy dla Dobrego Klimatu – wybrano najciekawsze pomysły

Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” po raz kolejny aktywizuje lokalne społeczności, a przede wszystkim działającą w nich młodzież. Wraz z rozpoczęciem nowego projektu „Młodzieżowe Inicjatywy dla Dobrego Klimatu”, Fundacja zbierała pomysły na projekty ekologiczne, przeciwdziałające zmianom klimatu. Najlepiej by dotyczyły one zmniejszania deficytu wody i małej retencji, bo z tymi wyzwaniami będziemy się mierzyć w nadchodzących latach.

Młodzieżowe Inicjatywy dla Dobrego Klimatu – wybrano najciekawsze pomysły

Grupy zrzeszające młodzież chcące działać na rzecz klimatu zgłaszały swoje pomysły w styczniu 2023r. Był jednak jeden warunek. Zgłoszony projekt musiał służyć lokalnej społeczności i być zlokalizowany na terenach gminnych, a także aktywizować młodych ludzi.

Wśród wielu zgłoszeń wybraliśmy te najciekawsze, nadesłane przez Stowarzyszanie Mieszkańców wsi Radecz, Koło Gospodyń Wiejskich w Szczytnikach nad Kaczawą, Fundację Gramineae z Białej, Lokalną Grupę Działania „Ujście Baryczy” z Góry, Stowarzyszanie Przyjaciół Trójki z Chojnowa, Młodzieżową Radę Miejską Chojnowa, Szkołę Podstawową nr 1 i 3 w Polkowicach.
Przykładowe, zgłoszone działania to zakładanie ogrodów deszczowych, nasadzenia retencyjne drzew i krzewów przy stawach wiejskich, tworzenie pasażów roślinności zacieniającej.

Młodzież biorąc udział w projekcie nauczy się jak wdrażać inicjatywy klimatyczne i jak poszukiwać wsparcia do realizacji takich wydarzeń. Możemy pokazać młodym ludziom, że mamy wpływ na poprawę lokalnego środowiska i możemy przeciwdziałać skutkom zmian klimatu.

Oddolne inicjatywy, wychodzące od mieszkańców są bardzo cenne w społeczeństwie. Po pierwsze, szansa na powodzenie inicjatywy zwiększa się, ponieważ same pomysły są bliskie inicjatorom i są dobrze przez nich zaopiekowanie, a po drugie, efekty są dostrzegane lokalnie i w szybkim czasie, co ma duży walor edukacyjny.

Wszystkie działania są finansowane przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja” w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

Uczestnicy, w ramach projektu zaplanują i zrealizują inicjatywę klimatyczną, wezmą udział w szkoleniach klimatycznych i warsztatach z ekspertami, poszerzających wiedzę o zmianach klimatu.

Dodatkowo młodzież będzie miała możliwość pojechać na kilkudniowy obóz przyrodniczy. Program jest skierowany do miejscowości zlokalizowanych na obszarze Dolnego Śląska.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

fundusz regio