Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Ludowcy z Bezpartyjnymi utworzyli klub radnych w Sejmiku

REGION. Klub Radnych Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga powstał dzisiaj w Sejmiku Dolnośląskim. Utworzyli go radni PSL: Paweł GANCARZ i Kamil BARCZYK wspólnie z radnymi Bezpartyjnymi Samorządowcami: Cezarym PRZYBYLSKIM, Michałem RADO i Tymoteusz MYRDA. Być może - takie są oczekiwania - do klubu jeszcze dzisiaj przyłączą się radni z Polski 2050 Szymona Hołowni. To trzeci klub radnych, który powstał w Sejmiku Dolnośląskim nowej kadencji. 

Nie wiadomo kto stanie na czele klubu. To wg. naszych informacji rozstrzygnąć ma się po wyborze Marszałka Województwa. 

Ludowcy z Bezpartyjnymi utworzyli klub radnych w Sejmiku

Powstanie nowego klubu radnych Sejmiku w przeddzień posiedzenia Sejmiku oznacza tylko jedno: PSL nie ustąpi nawet na milimetr w kwestii wyboru Marszałka, a ich kandydatem oficjalnym jest lider PSL na Dolnym Śląsku - Paweł GANCARZ. Kandydat Koalicji Obywatelskiej (15 mandatów w Sejmiku) Michał JAROS nie może nawet liczyć na poparcie wszystkich radnych Koalicji Obywatelskiej. Kilku radnych KO na tym stanowisku widzi Marka ŁAPIŃSKIEGO.

Scenariusz na wtorkowe posiedzenie Sejmiku jest następujące: albo KO zaakceptuje kandydata PSL i dojdzie do wyboru Marszałka i zarządu Województwa albo nadal trwać będzie pat. Wg. naszych informacji nikt nie zakłada się scenariusza, że PSL +BS mogliby wejść w sojusz z klubem radnych Prawa i Sprawiedliwość. 

- Proszę pamiętać, że przy wyborze Jurka Pokoja na przewodniczącego Sejmiku, jego kandydaturę poparło dwóch (dwoje) radnych PiS i podobno ta dwójka jest już "po słowie" z Gancarzem i Przybylskim aby ich poprzeć. Moim zdaniem to przesądzone, że prędzej czy później Paweł Gancarz zostanie Marszałkiem Dolnego Śląska - mówi nasz informator.

Jednym z elementów Sejmikowej układanki był spór o skład zarządu Województwa. Pomysł aby 4 miejsca w zarządzie posiadał klub radnych Koalicji Obywatelskiej prawie, że wyśmiano. - Ma być parytet polityczny czyli ktoś z KO, BS, PSL, Hołowni i Lewica razem pięć osób - dodaje informator.

Przy podpisaniu umowy o utworzeniu nowego klubu radnych w sejmiku obecny był Radosław ZYSNARSKI, lider PSL w okręgu legnickim. - Poszło bardzo sprawnie, bo detale były już wcześniej ustalone. Czekamy teraz na decyzję kierownictwa Polski 2050 aby radni z tego ugrupowania dołączyli do powstałem klubu radnych w Sejmiku. Jest szansa na utworzenie nowej i trwałej koalicji na Dolnym Śląsku.