Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Samorządowcy chcą zmiany prawa znowelizowanego przez PiS. Koniec z dwukadencyjnością?

REGION. Zniesienie dwukadencyjności, znaczne poszerzenie kompetencji samorządu m.in. w sprawach ochrony środowiska - tego domagają się przedstawiciele Związku Miast Polskich. Inicjatywę od samego początku popiera Polskie Stronnictwo Ludowe. Do tej pory Lewicy ostrożnie podchodziła do tego pomysłu, ale goszczący w Głogowie wicepremier Krzysztof GAWKOWSKI na konferencji prasowej z prezydentem Głogowa Rafaelem ROKASZEWICZEM, w obecności posła Arkadiusza SIKORY powiedział:  - Ja osobiście uważam, że nie powinniśmy mieszkańcom ograniczać prawa do wyboru takich samorządowców jakich uważają za odpowiednich. Potwierdzam, że rozmawiamy o zmianie prawa w tej dziedzinie, ale to są na razie rozmowy, które dopiero mogą uruchomić proces zmiany prawa – odpowiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Których samorządowców w naszym regionie dotyczy ten problem?

Samorządowcy chcą zmiany prawa znowelizowanego przez PiS. Koniec z dwukadencyjnością?

Po kolei: prezydenta Głogowa Rafaela ROKASZEWICZA, prezydenta Lubina Roberta RACZYNSKIEGO, prezydenta Bolesławca Piotra ROMANA, burmistrza Prochowic Alicję SIELICKĄ, burmistrza Ścinawy - Krystiana KOSZTYŁĘ  Burmistrza Chocianowa Tomasza KULCZYŃSKIEGO, burmistrza Jawora Emiliana BERĘ, burmistrza Przemkowa Jerzego SZCZUPAKA,  Świerzawy Pawła KISOWSKIEGO, wójtów:  Wądroża Wielkiego - Elżbietę JEDLECKĄ, Męcinki - Mirosława BRZOZOWSKIEGO, Mściwojowa Mariusza FORYSIA, gminy wiejskiej Złotoryja Jana TYMCZYSZYNA, Pielgrzymki - Tomasza SYBISA, gminy Lubin Tadeusza KIELANA,  Gaworzyc -Jacka SZWAGRZYKA, Grębocic - Romana JABŁOŃSKIEGO i Radwanic Pawła PIWKO , Legnickiego Pola- Rafała PLEZIA czy wójta Rui - Pawła GREGORCZUKA.

Zdecydowana większość z nich - gdyby pojawiła się w 2029 roku taka możliwość - ubiegałaby się o reelekcję i dodajmy, nie bez szans na sukces wyborczy...

"ZA" jest zdecydowanie PSL a wypowiedź wicepremiera Gawkowskiego pokazuje, że Lewica na pewno nie będzie na "NIE". Przeciwna PiS-owskiej ustawie jest jedynie ...Platforma Obywatelska.

- Jeśli wójt, burmistrz, prezydent wie, że za 3-4 lata kończy mu się kadencja, to nie jest zainteresowany kolejnymi nowymi projektami - stwierdził w czwartek marszałek senior Sejmu Marek Sawicki (PSL). Jak dodał, jeśli pojawi się propozycja ustawy znoszącej dwukadencyjność, będzie "jak najbardziej za". Poseł dr Tadeusz SAMBORSKI przypomniał, że w ostatnich wyborach samorządowych w 40 procentach samorządów doszło do zmiany władzy lokalnej wiec trudno przekonywać - taka była teza  polityków PiS - że samorząd jest..."zabetonowany" !

Przypomnijmy, że w kwietniu 2024 roku zmieniła się lokalna władza w Legnicy, Polkowicach, Złotoryi, Kunicach, gminie Rudna, gminie wiejskiej Głogów. Zagrodnie. W zaledwie po pół roku wyborcy zmiany w tych jednostkach samorządowych głównie w Polkowicach, Złotoryi, Zagrodnie czy Rudnej oceniają bardzo dobrze. 

- Jeżeli gospodarz danej gminy, miasta jest skuteczny, operatywny, potrafi i chce rozmawiać z mieszkańcami, potrafił zbudować dobry zespół fachowców w Urzędzie i w podległych jednostkach, potrafi pozyskiwać środki zewnętrzne i zmieniać podległa sobie gminę to najczęściej 2 kadencje może być mało - mówi Paweł KULIG, nowy burmistrz Złotoryi. - A jeżeli ktoś jest "słaby", mało skuteczny itp. to i jedna kadencja może być za dużo. I tak każdego z włodarzy miast i gminy ocenią w wyborach mieszkańcy, wyborcy więc w moim odczuciu wprowadzenie przez PiS kadencyjności było decyzją wyłącznie polityczną