Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rozpoczął się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska

WROCŁAW. Wydarzenie jest wspólną inicjatywą samorządów Wrocławia i Dolnego Śląska i stanowi połączenie zrealizowanego w 2016 i 2020 roku Wrocławskiego Kongresu Kultury i zeszłorocznego Dolnośląskiego Kongresu Kultury. Organizacja wspólnego, pierwszego w tej skali spotkania, jest symbolem kulturalnej współpracy pomiędzy stolicą regionu i samorządem Dolnego Śląska. Tegoroczny kongres odbywa się pod hasłem: Sztuka współpracy, a wydarzenie jest dedykowane wszystkim osobom zajmującym się kulturą w regionie. - Poprzez organizację tego wydarzenia chcemy pokazać ogromny potencjał Wrocławia i Dolnego Śląska w kształtowaniu kultury w skali całego kraju. To buduje naszą tożsamość regionalną - dziś robimy to wspólnie ze stolicą regionu. Marka Wrocławia na kulturalnej mapie Polski jest niepodważalna, a my jako samorząd województwa reprezentujemy interes tych trochę mniejszych, którzy mają mniejsze możliwości, ale ogromny potencjał – mówi marszałek Paweł Gancarz. - Dolnośląskie gminy i powiaty naprawdę mają się czym pochwalić dlatego cieszy mnie ta współpraca i jestem przekonany, że przyniesie ona wszystkim stronom wiele korzyści – dodaje.

Rozpoczął się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska

Kongres jest otwartą platformą dialogu między różnymi osobami i grupami tworzącymi kulturalne środowisko regionu. Spotkanie ma też pomóc w nawiązaniu nowych relacji i odkryciu inspirujących pomysłów, trendów i rozwiązań funkcjonujących w dolnośląskiej kulturze. Wydarzenie przygotowały Wrocławski Instytut Kultury oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (który podlega samorządowi województwa) we współpracy z urzędem miejskim oraz urzędem marszałkowskim. Kongres i towarzyszące mu atrakcje mają pomóc w zdiagnozowaniu obecnego stanu kultury w regionie, a także wyznaczeniu wspólnych kierunków jej rozwoju na przyszłość.

- Sztuka współpracy – to hasło, pod którym przez najbliższe dni będziemy świętować, bo to przed nami wielkie święto. Święto wszystkich tych którym kultura jest bliska, którzy zajmują się nią zawodowo, ale także tych którzy lubią z nią obcować. Chcemy pokazywać to co z czego jesteśmy dumni. Dolnośląska kultura to nie tylko zabytki, których mamy najwięcej w Polsce, ale przede wszystkim ludzie – twórcy, autorzy, z których jesteśmy dumni i chcemy ich docenić – dodaje Jarosław RABCZENKO, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Poza samym Kongresem, który odbędzie się 25-26 października w przestrzeniach Wrocławskiego Centrum Kongresowego, wydarzeniu towarzyszą m.in. wybory do dwóch Rad Kultury (Rady Kultury Wrocławia i Rady Kultury Dolnego Śląska). Towarzyszy im Latarnik Wyborczy, do którego pytania zgłaszało środowisko lokalne w ramach otwartego formularza. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone pod koniec Kongresu.

- Jestem zwolenniczką „miasta kompletnego” oznacza to, że tak samo jak dbamy o transport, komunikację, edukację czy sport – tak samo bardzo ważne miejsce zajmuje w naszym życiu kultura. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie dobrą okazją to postawienia diagnozy o kondycji kultury w naszym mieście i regionie. Dwa samorządy połączyły siły przy organizacji tego wydarzenia, dzięki temu przed nami ciekawe dyskusje i wiele interesujących spotkań – mówi wiceprezydent Renata Granowska.