Szczepienie przeciwko HPV – załatwisz w swojej przychodni POZ
REGION. Od 1 września 2024 roku z powszechnego programu szczepień przeciwko HPV można skorzystać w każdej przychodni POZ. W związku z tym od stycznia zapiszemy dziecko na badanie bezpośrednio w swojej placówce POZ – osobiście lub telefonicznie.

Dzieci i młodzież od ukończenia 9 r.ż. do ukończenia 14 r.ż. mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepienia przeciwko onkogennemu wirusowi HPV w ramach powszechnego programu szczepień. Do tej pory na Dolnym Śląsku z tej możliwości skorzystało prawie 40 tys. osób.
Specjalna infolinia HPV przestała funkcjonować z końcem roku, ale ogólne informacje na temat szczepień otrzymamy dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta – pod bezpłatny numer 800 190 590. Infolinia TIP działa całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Szczepienia przeciwko HPV
Szczepienia w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV dostępne są dla osób od ukończenia 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy. Na Dolnym Śląsku z programu skorzystało 40 tysięcy dzieci.
Starsza młodzież, do 18 r. ż., która nie kwalifikuje się do udziału w powszechnym programie szczepień również może być zaszczepiona bezpłatnie. Aby z niej skorzystać rodzic musi zgłosić się do lekarza po skierowanie, a następnie odebrać szczepionkę w aptece i umówić wizytę w punkcie szczepień.
Osoby dorosłe, które chcą się zaszczepić przeciwko HPV mogą skorzystać z 50% refundacji szczepionki.
Wirus HPV
Wirus HPV jest odpowiedzialny za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Obecnie nie znamy leku, który pozwalałby pozbyć się tego wirusa z organizmu. Istnieje jednak sprawdzony i skuteczny sposób zapobiegania zakażeniu – to szczepienia. W 125 krajach, które wprowadziły szczepienia przeciwko HPV, znacząco spadła zachorowalność na nowotwory wywoływane przez ten wirus.