Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

dnilegnicy26

Najwyższy stopien 3 na Dolnym Śląsku! IMGW podniosło poziom ostrzeżenia przed upałem

REGION.  IMGW podniosło poziom ostrzeżenia przed upałem na Dolnym Śląsku do 3. – najwyższego stopnia! Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 11:00 w sobotę (27 czerwca) do godz. 20:00 w poniedziałek (29 czerwca 2026 r.) i obejmuje 25 powiatów województwa dolnośląskiego. Najwyższe temperatury prognozowane są w niedzielę, kiedy termometry mogą wskazać aż 42°C. Nawet w nocy temperatura może wynosić 24°C.

Najwyższy stopien 3 na Dolnym Śląsku! IMGW podniosło poziom ostrzeżenia przed upałem

W związku z prognozowaną falą upałów odbyła się wideokonferencja z udziałem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński oraz Wiceminister Magdalena Roguska. W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczyli w niej m. in.: Agnieszka Miza - I Wicewojewoda Dolnośląski, Sebastian Jeziorski – Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, insp. Norbert Kurenda – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, st. bryg. mgr inż. Paweł Kaliński – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Podczas spotkania omówiono przygotowania do wysokich temperatur i zapewniono o gotowości na ich nadejście. Przypomniano również o 17 rekomendacjach dla służb i samorządów, które mają ograniczyć skutki upałów .

Zwrócono też uwagę na:
✅ możliwość zmiany terminów imprez masowych i wydarzeń sportowych odbywających się podczas największych upałów,
✅ prowadzenie działań informacyjnych dla mieszkańców,
✅ zapewnienie dostępu do wody pitnej oraz uruchamianie punktów dystrybucji wody i kurtyn wodnych,
✅ utrzymanie pełnej gotowości służb do reagowania na zwiększoną liczbę zdarzeń związanych z upałami,
✅ monitorowanie zagrożenia pożarowego w lasach.

Urzędnicy i służby apelują:
Pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- pijcie dużo wody,
- unikajcie słońca w godz. 11:00–17:00,
- noście nakrycie głowy,
- zwróćcie szczególną uwagę na dzieci, seniorów i osoby przewlekle chore,
- nigdy nie zostawiajcie dzieci ani zwierząt w samochodzie,
- zachowujcie ostrożność podczas wypoczynku nad wodą.

Dbajmy o siebie i innych. Śledźmy komunikaty służb i stosujmy się do ich zaleceń.

Rekomendacje w czasie upałów:

https://www.gov.pl/web/dolnoslaski-uw/rekomendacje-dzialan-w-zwiazku-z-falami-upalow

Fot.UW

Dodaj komentarz

Wyślij