Uczcili 500-lecie Reformacji (FOTO)
JAWOR/ ŚWIERZAWA. Łączył ponad 360 lat temu i łączy teraz. W piątek i sobotę Kościół Pokoju w Jaworze po raz kolejny gościł wiele znamienitych osób różnych wyznań i kultur. Okazją do wspólnego świętowania mieszkańców Jawora, Śląska, społeczności niemieckiej i ewangelików stał się jubileusz 500-lecia Reformacji na Śląsku - idei, która zmieniła bieg historii i ma na nią wpływ po dzień dzisiejszy.
Uroczystość rozpoczęła się w piątek (1 czerwca) konferencją naukową, podczas której odbyły się prelekcje znawców sztuki, architektury i historyków. O znaczeniu wydarzeń sprzed 5 wieków a także spuściźnie śląskiej reformacji mówili m.in.: prof. dr hab. Przemysław Wiszewski z Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Piotr Oszczanowski z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dr inż. arch. Ulrich Schaaf z Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr. Stephan Adelhord.
Po zakończeniu seminarium goście obejrzeli wystawę muzealną pn. „Przekraczanie niemożliwego. Kościół Pokoju w Jaworze na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz wzięli udział w projekcji filmu pt. „Luter”, opowiadającego o życiu niemieckiego teologa Marcina Lutra, inicjatora kościelnej reformacji, która odbyła się w Teatrze Miejskim.
Znak do rozpoczęcia sobotnich obchodów głębokim i szlachetnym brzmieniem dały dzwony kościelnej wieży. Przybyłych na Nabożeństwo Jubileuszowe w Kościele Pokoju gości witali Proboszcz Parafii Ewangelickiej w Jaworze ks. Tomasz Stawiak i Burmistrz Jawora Emilian Bera.
- Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym dowodem na to, że Kościół Pokoju, który jest nieodłącznym elementem historii Jawora, to miejsce ważne i ponadczasowe. Łączy religie, narody i pokolenia. Sprawia, że wspólnie z wieloma ludźmi z bliska i z daleka, w duchu wzajemnej tolerancji i jedności, możemy świętować tak ważne wydarzenie w historii, jakim jest rocznica 500-lecia Reformacji na Śląsku.- mówił podczas uroczystości burmistrz Emilian Bera.
Wśród przybyłych do jaworskiego kościoła nie zabrakło Biskupa Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Księdza Waldemara Pytla, Biskupa Diecezji Legnickiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego Księdza Zbigniewa Kiernikowskiego, Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu Ulrike Knotz, przedstawicieli władz miasta, powiatu i województwa, samorządowców, Honorowych Obywateli Miasta Jawora i zaproszonych gości.
Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej w miejscu pierwszego ewangelickiego nabożeństwa na Śląsku, w miejscowości Nowy Kościół k. Świerzawy, gdzie udali się uczestnicy. Była to okazji do refleksji nad wydarzeniami, które dały początek nowej kulturze i religii.
Zwieńczeniem jubileuszu 500-lecia Reformacji na Śląsku był wieczorny koncert w Kościele Pokoju, w ramach Jaworskich Koncertów Pokoju. Goście wysłuchali pieśni śląskiego kompozytora Benajmina Schmolca, w wykonaniu Wyższobramskiego Chóru Kameralnego z Cieszyna.
Wydarzenie, pod patronatem honorowym Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie Rolf Nickel oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, zostało dofinansowane ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Organizatorami obchodów byli: Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Parafia Ewangelicka w Jaworze oraz Gmina Jawor.
{gallery}galeria/rozrywka/02-06-18-500lecie-reformacji-fot-jj{/gallery}