Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pilotażowy program współpracy biznesu i oświaty

JAWOR. W Jaworze rozpoczyna się modelowa współpraca biznesu z gimnazjami i szkołami powiatowymi. To efekt działającej od roku Rady Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta Jawora.Pilotażowy program dla gimnazjów, klasy patronackie i praktyczna nauka zawodów oraz wypracowanie modelu współpracy firm z jaworskimi szkołami to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas dzisiejszego spotkania Rady.Już w lutym ruszy nowatorski program dedykowany uczniom III klas gimnazjów, gdzie będą mogli w praktyce poznać tajniki konkretnych zawodów, zapowiedział podczas otwarcia burmistrz Jawora.

Pilotażowy program współpracy biznesu i oświaty

Dzisiejsze spotkanie to wyraźny sygnał, że powołana w ubiegłym roku Rada Gospodarcza to dobry kierunek współpracy samorządu z biznesem. Podczas dotychczasowych posiedzeń Rady firmy stawiały duży nacisk na wyszkolenie i przygotowanie ucznia do pracy po zakończonym procesie edukacyjnym. Krótko mówiąc pracodawcom brakuje fachowców do pracy w konkretnych zawodach, a samorząd jako organ zarządzający oświatą na terenie gminy, chce temu zaradzić. Miasto w tym temacie ma konkretne propozycje.

- Pracujemy nad spójnym programem edukacyjnym, który obejmie jaworskie gimnazja. Będzie to pilotażowy program pod nazwą „Przedsiębiorczy uczeń”. Planujemy wprowadzić do programu nauczania jedną godzinę tygodniowo na zajęcia z przedsiębiorczości. Chcemy pokazać, jak wyglądają w praktyce konkretne zawody i jaka ścieżka kariery czeka na ucznia przy wyborze dalszego kierunku kształcenia. Będziemy także pracować z uczniem, aby rozwinąć myślenie biznesowe i postawy przedsiębiorczości. – mówi burmistrz Jawora Emilian Bera.

Aby proces kształcenia w konkretnych zawodach miał sens musi być kontynuowany w kolejnych etapach kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych. Dlatego do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele samorządu powiatowego jako organu prowadzącego m.in. dla techników i szkół zawodowych.

- Aktualne statystyki pokazują, że naukę w technikum wybiera tylko 30% uczniów kończących gimnazja. Jeszcze gorzej jest z nauką w szkołach zawodowych, gdzie trafia tylko 17 % absolwentów gimnazjów. Dzisiaj młodzi ludzie nie mają wiedzy o zawodach, nie wiedzą w jaki sposób zdobyć wymarzony zawód i to trzeba zmienić. Samorząd powiatowy chce uruchamiać nowe kierunki w szkole zawodowej. Przeszkodą jedynie są finanse. – wyjaśniał wicestarosta jaworski Arkadiusz Baranowski.

Tutaj pomoc oferują strefy ekonomiczne, które pomagają w utworzeniu klas patronackich, a także środki unijne pozwalające na finansowanie takich projektów. Jak podkreślali przedstawiciele Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z ich udziałem udało się już uruchomić 10 takich klas na terenie objętym legnicką strefą. Duże doświadczenie przy tworzeniu takich klas ma także Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości. Działa na kilku płaszczyznach zarówno na poziomie klas patronackich w szkołach ponadgimnazjalnych oraz w samych gimnazjach, gdzie uruchomiono Uniwersytet zawodowy dla gimnazjalistów.

- W ramach takich działań uczniowie mogą bezpośrednio poznać tajniki konkretnych zawodów w ramach praktyk na terenie zakładów pracy. Organizowane są także spotkania z udziałem rodziców, którzy mają duży wpływ na podejmowane przyszłe decyzje młodych ludzi, co do ścieżki zawodowej. Chętnie pomożemy w organizacji takich działań na terenie Jawora – deklarowała Maria Białecka-Polak, kierownik projektu SSEMP z Kamiennej Góry.

Pierwszym ważnym krokiem, który przybliżył jaworskie szkoły do rozwiązania problemu braku wyspecjalizowanych kadr do pracy w konkretnych zawodach było wytypowanie sześciu głównych kierunków kształcenia na potrzeby zgłoszone przez jaworskie firmy, m.in. Kuźnię Jawor, firmę Korpo, IS Polska i Global Cosmed Group.

- Mając taką wiedzę już pracujemy nad podstawą programową wprowadzającą zajęcia z przedsiębiorczości w gimnazjach. Startujemy zaraz od nowego semestru. Mam nadzieję, że wizyty w firmach i możliwość bezpośredniego „dotknięcia” konkretnego zawodu ułatwi młodym ludziom podjęcie dobrej decyzji co do dalszej ścieżki zawodowej, czego efektem będzie satysfakcjonująca praca w zakładach na terenie naszego miasta. – mówił na koniec burmistrz Jawora Emilian Bera.

Powiązane wpisy