Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Gala konkursu "zDolneNGO" (FOTO)

JAWOR. Na scenie teatru Miejskiego w Jaworze odbyła się uroczysta gala VII edycji konkursu "ZDolne NGO" . Po raz siódmy, wręczono nagrody na najlepszych organizacji pozarządowych na Dolnym Śląsku. W tym roku były to najlepsze organizacje pozarządowe z Dolnego Śląska prowadzące działania na rzecz społeczności lokalnych w 2017 r. - lokalni liderzy danej społeczności. Gospodarzami uroczystej Gali był wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski i burmistrz Jawora Emilian Bera.

Gala konkursu "zDolneNGO" (FOTO)

Do VII edycji konkursu „ZdolneNGO” zgłosiło się 29 organizacji pozarządowych. Były to:

1. Stowarzyszenie Nad Cichą Wodą

Stowarzyszenie działa na terenie Gminy Wądroże Wielkie głównie na terenie sołectwa Budziszów Wielki. Celem Stowarzyszenia jest aktywizowanie i integrowanie środowiska lokalnego, promowanie Gminy Wądroże Wielkie. Swoje cele realizuje poprzez inicjowanie
i koordynowanie wspólnych przedsięwzięć poprzez organizację imprez kulturalnych, konkursów, wystaw, spotkań oraz wycieczek oraz przez pozyskiwanie środków na rzecz Rozwoju i upiększania wsi. Organizuje również warsztaty wicia palmy wielkanocnej oraz wieńców dożynkowych. Działania skierowane są do osób mieszkających na terenie własnej gminy oraz gmin ościennych powiatu jaworskiego.

 

2. TKKF Ognisko Licznikowiec 2009

Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Ognisko Licznikowiec – 2009 to spadkobierca
50-letniego Związkowego Ogniska Regulaminowego „Licznikowiec” założonego A.D. 1958 r. w Zakładach Wytwórczych Aparatury Pomiarowej A6 w Świdnicy, obecnie Fabryka Aparatury Pomiarowej PAFAL. Jest najstarszym Ogniskiem na Dolnym Śląsku. Stowarzyszenie liczy 60 członków zwyczajnych, 2 członków wspierających, 80 sympatyków. Ognisko popularyzuje, upowszechnia i organizuje w różnych środowiskach przedsięwzięcia służące krzewieniu kultury fizycznej, Rekreacji ruchowej, patriotyzmu, dyscypliny i solidarności oraz sumiennego wypełniania obowiązków Społecznych i Obywatelskich wśród dorosłych, młodzieży i dzieci. TKKF co roku organizuje z Urzędem Miasta Świdnica Święto Sportu oraz Święto Dzika, współpracuje również m.in. ze Świdnickim Uniwersytetem III Wieku, z Dziennym Domem Seniora i Świdnickim Ośrodkiem Kultury.

 

3. Akademia Piłkarska Dzierżoniów

Akademia Piłkarska Dzierżoniów prowadzi zajęcia sportowe dla młodych zawodników z jak najszerszych okolic Dzierżoniowa. W swoich kręgach Akademia posiada aktualnie ponad 200 zawodników. Akademia kształtuje charaktery dzieci poprzez sport, przykładając dużą wagę do nauki. Jednym z jej głównych założeń jest łączenie edukacji intelektualnej z psychofizyczną. APD współpracuje z dzierżoniowskimi przedszkolami, prowadząc zajęcia sportowo-edukacyjne. Zdobyła II miejsce w 65. Plebiscycie Gazety Wrocławskiej w kategorii „Szkółka Piłkarska 2017”.

 

4. Stowarzyszenie "Amazonek" i osób z chorobą nowotworową

Stowarzyszenie działa na obszarze miasta i powiatu Zgorzelec. Zrzesza 25 członków, jego członkiem może zostać każda osoba z czynną bądź wyleczoną chorobą nowotworową, po zakończeniu. Stowarzyszenie bierze udział w projekcie, którego misją jest podnoszenie świadomości wśród młodego pokolenia we wczesnym wykrywaniu raka – regularne wizyty z lekarzami w trzech szkołach Ponadgimnazjalnych. Członkowie stowarzyszenia mają możliwość brania udziału w warsztatach motywacyjnych, wzmacniających poczucie własnej wartości, asertywności, dystansu do choroby. Uczestniczą także w Warsztatach Dietetyki onkologicznej zorganizowanych przez szpital oraz konferencji onkologicznej. Stowarzyszenie niesie pomoc rzeczową dla mieszkanek Domu Samotnej Matki w Zgorzelcu, pomaga bezpłatnie wypełniać PITY oraz bierze udział w akcjach niesienia Pomocy osobom indywidualnym. W zbieraniu nakrętek chce pobić rekord Guinessa.

5. Stowarzyszenie Turnieju Małych Form Satyrycznych

Celem Stowarzyszenie jest organizowanie Turnieju Małych Form Satyrycznych w Bogatyni. Ze względu na ogólnopolski zasięg Turnieju istotnym jego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej wartościowe Projekty realizowane poza największymi centrami kulturalnymi Polski, w rejonach o utrudnionym dostępie do kultury. Turniej jest konkursem otwartym dla satyryków amatorów i profesjonalistów. W jego ramach odbywają się dwa konkursy: na tekst satyryczny i prezentację sceniczną własnych utworów satyrycznych oraz pojedynek o nagrodę publiczności. Wyróżnione teksty mają szansę zaistnieć w koncercie finałowym oraz na antenie TVP i Polskiego Radia. Festiwal odbywa się od 35 lat.

6. Fundacja Polskie Dzieci.org

Fundacja Polskiedzieci.org funkcjonuje 2 lata i zatrudnia 13 osób. Stworzyła autorski program warsztatów edukacyjno-praktycznych „Smacznie – Zdrowo – Kolorowo” i unikatowy projekt sklepiku szkolnego ZDROWIK z asortymentem zalecanym w żywieniu dzieci i młodzieży. Fundacja inspiruje społeczność do zmiany nawyków żywieniowych promując zdrowy tryb Życia. Działania skupiają się wokół dzieci w wieku szkolnym. Prowadzi warsztaty edukacyjno – praktyczne dla uczniów, nauczycieli i kucharek w szkołach podstawowych, warsztaty kulinarne dla rodziców, kulinarne półkolonie oraz imprezy kulinarno-sportowe. Fundacja otwiera sklepiki szkolne dzięki czemu zapewnia dostęp do zdrowego drugiego śniadania i naturalnych przekąsek w szkole.

7. Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE

Stowarzyszenie powstało w 1999 roku w Lubaniu z inicjatywy wójtów, burmistrzów, starostów i radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Głównym celem działalności jest szeroka wymiana doświadczeń w pracy samorządowej pomiędzy członkami stowarzyszenia oraz inicjowanie i wspieranie współpracy pomiędzy różnymi środowiskami na pograniczu polsko-czesko-niemieckim (dzieci, młodzież, nauczyciele, szkoły, samorząd lokalny, organizacje społeczne i pozarządowe, seniorzy). Szczególną uwagę Stowarzyszenie zwraca na Działania w zakresie Rozwoju Obszarów Wiejskich i ochrony środowiska. Stowarzyszenie POGRANICZE jest liderem w wielu projektach, uczestniczy m.in. w organizacji praktyk zawodowych - Erasmus +.
8. Stowarzyszenie „Nasz Dworek”

Stowarzyszenie założone jesienią 2009 roku przez mieszkańców wsi Dworek. Głównym celem stowarzyszenia jest szeroko pojęta działalność na rzecz dzieci, w tym podejmowanie działań na rzecz ich edukacji i wychowania, rozwoju fizycznego i intelektualnego, kształtowanie wśród nich postaw proekologicznych i rozpropagowywanie działań na rzecz ekologii i ochrony środowiska, a także organizowanie dla dzieci i ich opiekunów imprez kulturalnych czy festynów. Stowarzyszenie swoją działalność kieruje także w stronę osób starszych i niepełnosprawnych. Stowarzyszenie współorganizuje m.in. Finały Mistrzostwa Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Piłce Nożnej na Orliku w Lwówku Śląskim.

9. Stowarzyszenie Kwiaty Obory

Stowarzyszenie działa od stycznia 2017 roku w miejscowości Obora, jednak może się pochwalić już sporym dorobkiem. Nowatorskimi pomysłami Stowarzyszenia jest m.in. Festiwal Rolnictwa, czy Bieg z jajem o puchar wójta Gminy Lubin. Kolejnym działaniem, która cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród mieszkańców, i nie tylko, jest realizacja projektu pod patronatem pary prezydenckiej RP – Narodowe czytanie. Działalność Stowarzyszenia Kwiaty Obory oscyluje wokół Rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych angażując je w budowanie dobra lokalnego poprzez sprawy narodowe, kultury i obywatelskie.

10. Stowarzyszenie Zespół Folklorystyczny „LUBIN”

Zespół Folklorystyczny „LUBIN” liczy 25 osób, reprezentuje gminę Lubin na terenie całego kraju. Kultywuje tradycję ludową z okolic Rzeszowa wiernie odtwarza Polskie tańce, pieśni i obrzędy. W latach 2004-2015 zespół był organizatorem biesiady „Raz na ludowo” w Lubinie. W tym roku po raz trzeci organizuje Przegląd Zespołów Folklorystycznych o puchar wójta Lubin w Krzeczynie Wielkim. Celem Stowarzyszenie jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i kulturowej. Zespół występuje m.in. na imprezach dożynkowych, festynach, w domach opieki społecznej, szpitalach, przedszkolach.

11. Stowarzyszenie Miłośnicy Budziszowa Wielkiego

Stowarzyszenie liczy 23 osoby, jego Celem jest przede wszystkim działanie na rzecz integracji i Rozwoju lokalnego środowiska społecznego. Łącznie ze Stowarzyszeniem działa zespół folklorystyczny „Cichowodzianie”, który występuje w trakcie różnych uroczystości, wyjeżdżając ze swoimi pracami rękodzielniczymi, potrawami regionalnymi i śpiewem ludowym na cały region Dolnego Śląska. Wszelkie prace Stowarzyszenia służą integracji społeczności oraz budowaniu kapitału ludzkiego, pokazując ile można zrobić na rzecz dobra wspólnego poprzez wspólne społeczne działanie w życiu regionalnym by żyło się inaczej, piękniej i pełniej.

12. Stowarzyszenie Nasze Wądroże Wielkie

Stowarzyszenie działa od 2009 roku. Stowarzyszenie od samego początku swojej działalności jest organizatorem rozmaitych przedsięwzięć o charakterze kulturalno-artystycznym. Członkowie Stowarzyszenia biorą udział w organizowanych jarmarkach wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Regularnie kultywują tradycyjne obrzędy poprzez organizowanie warsztatów rękodzielniczych (wicie wieńców dożynkowych, suszenie ziół, szydełkowanie), muzycznych, teatralnych i kulinarnych. Lokalne wyroby kulinarne są wytwarzane z pasją do tego co wiejskie i wądrożańskie. Smaki te zostały umieszczone w wydanej przez Stowarzyszenie broszurce pt. „Wądrożańskie smaki i wspomnienia”.

13. OSP w Granowicach OSP Granowice działa od 1946 roku. Od samego początku działalności prowadzona jest kronika uwieczniająca wszystkie najważniejsze wydarzenia. OSP działań związanych ściśle z ochroną ludności i udziałem w akcjach ratowniczych stowarzyszenie prowadzi również działalność kulturalno-oświatową i rozrywkową. Do głównych i najbardziej znanych i rozpowszechnionych działań organizowanych przez OSP W Granowicach jest impreza pn. „Granowicki Dzień Zakochanych” Impreza nawiązuje do znanej we wsi alei lipowej, zwanej aleją zakochanych.

14. Towarzystwo Przyjaciół Doliny Białej Lądeckiej „KRUSZYNKA”

Stowarzyszenie liczy 15 członków. Od dłuższego czasu prowadzi rewitalizację, remonty, odnowę zabytków jakie występują we wsiach doliny (krzyże pasyjne, pomniki, kalwarie) chroniąc w ten sposób dziedzictwo kulturowe wsi. Wszystkie działania uzgadniane są z Urzędem Ochrony Zabytków w Wałbrzychu. Od kilku lat Stowarzyszenie bierze czynny udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa organizowanych na Dolnym Śląskim przez Muzeum Etnograficzne. „Kruszynka” jest współorganizatorem festynu wiejskiego organizowanego na zakończenie lata JAGODZISKO ze Stowarzyszeniem Masywu Śnieżnika. Stowarzyszenie było mocno zaangażowane przy zmianie nazw ulic.

15. Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół

Z inicjatywy osób którzy tuż po wojnie powrócili z Bośni i osiedlili się na Ziemiach Odzyskanych, powstało w 2011 roku „Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół”. Jego głównym celem jest zachowanie i umacnianie tożsamości narodowej, zachowanie od zapomnienia miejsc z których członkowie Stowarzyszenia powrócili do Polski, a także zachowanie pamięci o przeszłości poprzez naukowe, kulturalne, turystyczne i gospodarcze kontakty z Polakami, którzy pozostali w Bośni. W ramach prac nad wspomnieniami reemigrantów powstały trzy publikacje w których merytorycznie zaangażowani byli członkowie Stowarzyszenia: „Polacy na Bośniackiej Ziemi. Fotograficzne wspomnienia bolesławieckich reemigrantów”, „Z Bośni do Bolesławca. Wspomnienia reemigrantów z Jugosławii”, „Z Bośni do Polski-edycja źródłowa dokumentów dotyczących reemigracji Polaków z Bośni i Hercegowiny po II wojnie światowej”. Stowarzyszenie prowadzi cykliczne zadanie pn. „Ocalić od zapomnienia” w ramach którego w 2016 roku realizowano 16 edycję „Festiwalu Kultury Bałkańskiej”.

16. Stowarzyszenie "Aktywny Dziewin"

Stowarzyszenie działa od 12 lat. Jego Cel to umożliwienie mieszkańcom wsi dostępu do kultury, sportu, rozwijanie pasji i zainteresowań, wspólne promowanie własnej „małej ojczyzny”. Wśród członków stowarzyszenia znajdują się artyści malarze, rzeźbiarze i lokalni rękodzielnicy, przewodnicy turystyczni i instruktorzy edukacji ekologicznej. Sztandarową imprezą Aktywnego Dziewina są organizowane od 2005 roku plenery artystyczne pod nazwą „Dolnośląski Kazimierz Dolny nad Odrą”. Pokłosiem tych plenerów jest Galeria Dziewin. Obrazy, kilimy, fotografie i inne dzieła powstałe na plenerach znajdują się w „Pałacyku” w Ścinawie. Tematyka plenerów związana jest ściśle z regionem.

17. Stowarzyszenie Społeczne KLUB NAUCZYCIELSKI Carpe Diem

Stowarzyszenie Społeczne Klub nauczycielski „Carpe Diem” w Bolesławcu powstał w 2003 roku z inicjatywy emerytowanych nauczycieli i zrzesza 80 osób. Organizuje coroczne Misterium Chleba – jest świętem dziękczynienia za życie w pokoju i obecność chleba przy stole. Na uroczystość zapraszani są członkowie innych organizacji pozarządowych i samorządowych, których działalność statutowa ma na celu polepszenie jakości Życia codziennego osób starszych, chorych i bezdomnych, których dotyka wykluczenie społeczne z przestrzeni publicznej a często i rodzinnej. W ramach współpracy Stowarzyszenia z dziećmi i młodzieżą celem polepszenia relacji międzypokoleniowych organizowany jest konkurs literacki „Zatrzymać w czasie”. Uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych zachęcani są do pisania o życiu swoich dziadków, prace te są się źródłem informacji dotyczących Życia codziennego ludności polskiej, która osiedliła się po II wojnie światowej na terenie Bolesławca i powiatu.

18. Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdrój

Głównym zadaniem Towarzystwa jest popularyzowanie Szczawna-Zdroju, jako miasto utrwalonych tradycjach, walorach estetycznych, ciekawej historii. TMSZ jest inicjatorem obchodów 200-lecia powstania uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju, szczawieńskiej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie oraz otwarty konkurs fotograficzny będący w intencji organizatorów inspiracją do poznawania historii miasta i jego walorów. Ważną dla TMSZ uroczystościami jest coroczny apel pod Pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej oraz Konkurs Palm Wielkanocnych. Bardzo ważnym aspektem działalności TMSZ jest angażowanie młodych ludzi – uczniów i absolwentów szczawieńskich szkół – do współpracy przy organizowaniu imprez. Ma to aspekt wychowawczy, uczy bowiem młodzież postaw patriotycznych, pracy wolontariackiej, rozwija ich zdolności oraz powoduje zainteresowanie historią miast i regionu.

19. Stowarzyszenie Harcerska Organizacja Wychowawczo-Patriotyczna "Cichociemni"
z Brzegu Dolnego

Organizacja powstała we wrześniu 1983 roku. Organizacja jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem zuchów, harcerzy, harcerzy starszych oraz instruktorów i seniorów. Organizacja kultywuje idee patriotyzmu, szacunku dla kultury narodowej, odwagi, bohaterstwa, poświęcenia się dla dobra Ojczyzny i drugiego człowieka, które realizowali żołnierze Armii Krajowej – Skoczkowie Spadochronowi „CICHOCIEMNI”. Stowarzyszenie brało udział m.in. w takich projektach, jak: „Bezpieczna Szkoła”, „Bezpieczne wakacje”, „Pomoc pogorzelcom”, „Pomoc Powodzianom”, Akcja Ratujmy Cmentarze, Akcje Senior, Znicz, czy Kombatant. Stowarzyszenie prowadzi własną Grupę Ratownictwa Specjalistycznego z której to wiele młodych osób zasila następnie szeregi Państwowej Straży Pożarnej i innych Służb Ratowniczych.

20. Stowarzyszenie Ziemia Aktywnych

Stowarzyszenie angażuje się w życie społeczności lokalnej w Wojcieszowie na terenie gór Kaczawskich. 25 członków Stowarzyszenia działa społecznie poprzez otrganizację wycieczek turystyczno-krajoznawczych w najbliższe okolice oraz działania edukacyjne związane z walorami turystycznymi i kulturowymi regionu. Stowarzyszenie utworzyło i prowadzi Społeczny Punkt Informacji Turystycznej w Wojcieszowie. Zrealizowało także projekt pn. „Pomysł na życie” zrealizowanego w ramach ogólnopolskiego programu „Równać szanse”. 21. Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking

Stowarzyszenie z siedzibą w Złotoryi prowadzi swoją działalność statutową na rzecz poprawy stanu zdrowia społeczeństwa w różnych grupach Społecznych i środowiskowych, promując technikę Nordic Walking jako narzędzie do poprawy i utrzymania zdrowia – wśród mieszkańców regionu i Polski, współpracując przy tym zadaniu m. in. z KGHM (projekt KGHM Zdrowie), Ministerstwem Sportu i Turystyki. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Stowarzyszenie prowadzi Projekty także dla najmłodszych, wśród których promuje prawidłową technikę Nordic Walking.

22. Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej

TMZK jest jednym z najstarszych Społecznych towarzystw regionalnych w Polsce, liczy sobie przeszło 70 lat. Tylko podczas ostatnich dwóch lat działalność towarzystwa to aż 20 wydarzeń, które bezpośrednio zaangażowały około 2000 osób, w tym około 400 osób pokolenia młodzieży. Do towarzystwa należy wiele nowatorskich rozwiązań m.in. projekt Miniatury Ziemi Kłodzkiej, stworzenie własnej grupy teatralno-kabaretowej, promowanie regionu Ziemi Kłodzkiej poprzez legendy, ale we własnym wydaniu, czy kreowanie ciekawych wydarzeń, zawsze z oryginalną myślą i filozofią zmuszającą do refleksji, jak np. coroczne autorskie imprezy pt. „Potęga Słowa”.

23. Stowarzyszenie „NASZA WIEŚ” – Rogoźnica

Stowarzyszenie zostało założone w 2012 roku, powołane celem wywierania wpływu na poprawę jakości życia na obszarze wiejskim, poprzez zaspokajanie potrzeb społecznych i kulturalnych jej mieszkańców. Efektem działalności Stowarzyszenia jest zwiększenie świadomości wysokiej wartości dziedzictwa przyrodniczego. Celem Stowarzyszenia jest nie tylko aktywizacja społeczności lokalnej, ale także poprawa stanu zasobów środowiska przyrodniczego, w tym gatunków chronionych w parku, który stanowi zespól przyrodniczo-krajobrazowy. Teren ma być także przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych oraz dzieci.

 

24. Stowarzyszenie Przyjaciół Koszykówki B-Ball

Organizacja działa od 2011 roku. Promuje koszykówkę dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Organizuje mecze charytatywne pod hasłem „pomagam na sportowo”. Klub we wszystkich działaniach miejskich by propagować sportowy tryb Życia m.in. zabawy koszykarskie w wakacje na Alei Bajkowych Gwiazd, mikołajki, dzień dziecka. W tym roku zorganizowano turniej koszykówki pod dodatkową nazwą – Lepiej grać niż ćpać Dopalacze” który miał zwrócić uwagę na ogromny problem dopalaczy. W turnieju wzięło udział około 200 osób, 20 drużyn z całej Polski. Podczas imprezy rozdano bisko 2000 ulotek-naklejek z hasłem stop dopalaczom.

25. Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych Oddział Łużycki w Lubaniu

Organizacja powstała w 1998 roku. Jest kontynuatorem organizacji turystycznych jakich, jak PTTK i PTSM, liczy 210 członków. Oddział organizuje różnego rodzaju imprezy turystyczne i krajoznawcze o znaczeniu międzynarodowym. Liczne imprezy organizowane przez Towarzystwo są ogólnie dostępne integrują społeczność zamieszkałą w całym Euroregionie NYSA. Od lat jesteśmy w grupie organizatorów międzynarodowych imprez wędrowniczych działających na terenie całego świata. Pomysłem PTSM było włączenie miejscowych szkół Ponadgimnazjalnych do grona współorganizatorów by pozyskać wolontariuszy do obsługi rajdów w klas językowych, gastronomicznych oraz mundurowych. Przeciętnie w roku kalendarzowym PTSM organizuje od 10 do 16 imprez.

26. Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie

Organizacja istnieje od 1985 roku i od samego swojego poczatku zrzesza rzemieślników i przedsiębiorców. Na chwilę obecną liczy 52 członków. Od 1 września 2017 roku Cech jest organem założycielskim i prowadzącym Zespół Szkół Cech Rzemiosł Różnych w Bielawie. Gownym celem bielawskiego cechu jest: szkolenie uczniów w zawodzie, utrwalanie więzi sropdowiskowych, podstaw zgodnych z zasadami etyki i godności, prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno-organizacyjnej, pomoc w rozwiązywaniu problemów zawodowych czy też reprezentowanie interesów członków wobec organów władzy i administracji oraz sądów. Coroczne cykliczne imprezy to m.in. Powiatowy Konkurs wiedzy o Mieście i Rzemiosle „Świadomie ku przyszłości”, potyczki sportowe o puchar starszego cechu, konkurs fryzjerski dla juniorów, konkurs chleba oraz dzień piekności i radości.

27. Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społecznej im. Św. Jadwigi Śląskiej

Stowarzyszenie działa na obszarze Gminy Żmigród i powiatu trzebnickiego w obszarze rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wspierania organizacji pozarządowych. Współpracuje z administracja samorządową, inicjuje i wspiera Działania na Rzecz partnerstw lokalnych. W 2017 roku Organizacja zorganizowała Dolnośląski Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych działających w III sektorze. Na scenie zaprezentowało się 12 zespołów, a w wydarzeniu wzięło udział około 700 osób. Stowarzyszenie prowadzi Dolnośląski Punkt Doradczy dla organizacji pozarządowych w ramach Dolnośląskiej Sieci Doradztwa Pozarządowego finansowanego z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
28. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Tęcza” w Oławie

Stowarzyszenie „Tęcza” od ponad 20 lat obejmuje wielokierunkową Opieka terapeutyczną i rehabilitacyjną dzieci i młodzież z dysfunkcjami centralnego układu nerwowego. Atutem Stowarzyszenia a zarazem cecha odróżniającą od innych organizacji jest to, że na lokalnym rynku swiadczy usługi wyłącznie nieodpłatne, co daje możliwość osobom niepełnosprawnym z mniej zamożnych rodzin stałego korzystania z rehabilitacji i Terapii. Jest to gwarancja ustawicznego budowania zaufania do organizacji jako podmiotu stanowiącego tzw. „trzeci sektor”.

29. Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie od lat prowadzi Działania w sferze ochrony środowiska i aktywnego angażowania społeczności. Celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, by zaangażować każdego w proste i bardzo ważne Działania chroniące przyrodę na „własnym podwórku”. Przy współpracy z Leroy Merlin w Domu Dziecka w Kątach Wrocławskich przeprowadzone zostały warsztaty ekologiczne oraz powstał ogród i hotel na dzikich pszczół. Stowarzyszenie propaguje zakładanie przyszkolnych ogrodów, które pełnia funkcję edukacyjną, przyrodniczą oraz budują szkolne więzi. We współpracy z Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu powstał cykl zajęć „Mali Przyrodnicy” i „Mały Ekolog”.

Nagrody otrzymali:

1 Wyróżnienie za działania na rzecz społeczności lokalnych w 2017 r. (lokalni liderzy
w danej społeczności) otrzymuje:

Stowarzyszenie „Aktywny Dziewin”

2 Wyróżnienie za działania na rzecz społeczności lokalnych w 2017 r. (lokalni liderzy
w danej społeczności) otrzymuje:

Stowarzyszenie Turnieju Małych Form Satyrycznych

 

3 Wyróżnienie za działania na rzecz społeczności lokalnych w 2017 r. (lokalni liderzy
w danej społeczności) otrzymuje:

Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie

 

Tytuł VII edycji konkursu „Zdolne NGO” otrzymało… :

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej

Marszałek Tadeusz Samborski, za całokształt prac dla społeczności lokalnej uhonorował

Stowarzyszenie Zespół Folklorystyczny „LUBIN”

Stowarzyszenie Miłośnicy Budziszowa Wielkiego

Ochotniczą Straż Pożarną w Granowicach

Fot. jj

 {gallery}galeria/wydarzenia/10-09-18-gala-ngo-jawor-fot-jj{/gallery}

Powiązane wpisy