Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Koniec basenowego horroru. Ruszy budowa Parku Wodnego!

JAWOR. W najbliższy piątek zostanie podpisana umowa na przebudowę basenu letniego w tym mieście. Umowa zostanie podpisana pomiędzy Burmistrzem Miasta Jawora Emilianem Berą a prezesem firmy GRAND Andrzejem Grygielem - wykonawcą, który został wyłoniony w drodze przetargu. Przebudowa jaworskiego basenu będzie kosztować ok. 22,6 miliona zł. Firma GRAND nie jest debiutantem na jaworskim rynku budowlanym. Nie jest także nowicjuszem przy takich inwestycjach jak budowa, modernizacja basenu. To "spod ręki" tej firmy z Podkarpacia wyszedł m.in. kompleks termalno-basenowy w Uniejowie. Firma na polskim rynku budowlanym działa od 30 lat. Wraz z podpisaniem umowy kończy się "neverending story" z wyłonieniem wykonawcy prestiżowej dla Jawora inwestycji. Potrzeba było aż 5 przetargów aby wyłonić wykonawcę, który z jednej strony dał gwarancje wykonawstwa jakościowego na wysokim, światowym poziomie, a z drugiej nie "zedrze skóry" z jaworskiego samorządu...

Koniec basenowego horroru. Ruszy budowa Parku Wodnego!

 

Basen miejski w Jaworze został wybudowany w II połowie lat 30-tych XX w. do celów rekreacyjnych. Według założeń na tym obiekcie kadra Niemiec miała przygotowywać się do Igrzysk Olimpijskich w Berlinie, ponieważ długość niecki basenu wynosiła 50 metrów. Basen funkcjonował do roku 2012, kiedy to został zamknięty dla mieszkańców. Nowy obiekt powstanie w tym samym miejscu w Parku Miejskim, ale już w zupełnie nowym standardzie i z wieloma atrakcjami do rekreacji.

Kiedy w 2014 roku Emilian BERA został po raz pierwszy burmistrzem Jawora w jego programie wyborczym była mowa o odbudowie, modernizacji letniego basenu. Sytuacja finansowa gminy sprawiła iż dla nowych władz miasta priorytetem stały się inne sprawy... Oponenci skrzętnie to wykorzystali mówiąc iż brak "basenowych działań" to wyłącznie "wyborczy pijar" Bery.

Sytuacja zmieniła się w momencie kiedy w Jaworze swoją siedzibę ulokowała się fabryka Mercedesa. W przeciwieństwie chociażby do Złotoryi władze Jawora nie zwolniły inwestora z podatków. W trakcie budowy fabryki to zaledwie kilkaset tysięcy rocznie zasilenie miejskiego budżetu, ale za rok kiedy fabryka silników niemieckiego koncernu rozpocznie produkcję, kasa Jawora zasilana będzie kwotą ok. 5 milionów złotych.

- Mając takie "gwarancje finansowe", a w perspektywie kolejnych inwestorów lokujących się w naszej strefie ekonomicznej (np. ogromne Centrum Logistyczne - przyp.red.) można było przystąpić do realnych działań na rzecz modernizacji basenu - mówił Emilian BERA, gospodarz Jawora.

We wrześniu ub. roku Urząd Miasta w Jaworze podpisał umowę z firmą architektoniczną z Lubina na opracowanie dokumentacji technicznej rozpoczynając jednocześnie konsultacje społeczne z mieszkańcami odnośnie tego jakich np. atrakcji wodno-rekreacyjnych oczekują jaworzanie na basenie położonym w malowniczym Parku Miejskim. Po uwzględnieniu wszystkich oczekiwań jaworzan, po uwzględnieniu zaleceń m.in. konserwatora zabytków okazało się iż koszt inwestycji przekroczy 16 milionów złotych. 

Techniczny projekt gotowy był już w grudniu 2017 roku. I zaczęła się przetargowa kołomyja. Budowlano-inwestycyjny boom w Polsce sprawił iż to firmy budowlane dyktowały warunki cenowe samorządom...

Gmina Jawor na modernizację a właściwie na budowę od podstaw na bazie poniemieckiego basenu w parku miejskim dużego, letniego Parku Wodnego początkowo zamierzała przeznaczyć 16 milionów 797 tysięcy. I rozpoczęto szukanie wykonawców. Pierwszy przetarg zakończył się niewypałem. Zgłosiły się dwie firmy. Przedsiębiorstwo z Karpacza gotowe było wykonać jaworski Park Wodny za 23 mln a firma z Lubina za 20 mln. Przetarg unieważniono.

Nie opadł kurz po pierwszym przetargu a ogłoszono przetarg drugi. Było jeszcze gorzej. Zgłosiła się ta sama firma z Lubina co startowała w pierwszym przetargu, ale jej oferta wzrosła do...22 mln. Rzecz jasna blisko 6-milonowa różnica mogła oznaczać jedynie unieważnienie przetargu. Ogłoszono przetarg trzeci...

Trzeci przetarg i kolejna klapa. Zgłosiła się tylko 1 firma z Bolkowa, która gotowa była spełnić marzenia jaworzan o wodnych rozkoszach w letniej porze za 19 mln 999 tysięcy.

- Jesteśmy pewnego rodzaju "zakładnikiem" sytuacji na rynku budowlanym. Trwa boom budowlany, firmy mają same problem z kontraktowaniem pracowników, którym trzeba płacić coraz więcej. Do tego doszedł wzrost kosztów materiałów budowlanych. Przed rok sytuacja uległa diametralnej zmianie. Ale z planów budowy nowoczesnego kompleksu basenowego nie zamierzamy rezygnować - mówił po trzecim przetargu Emilian BERA, burmistrz Jawora.

Sprawa basenowej inwestycji zdominowała sesję absolutoryjną w czerwcu 2018 roku. Opozycja w Radzie Miasta atakowała Berę za chęć modernizowania basenu. I zwiększanie zadłużenia miasta. Burmistrz ripostował iż przez minione kilkanaście lat tzw. opozycja nic dla mieszkańców Jawora nie zrobiła poza... zamknięciem basenu. Sprawę na dodatek skomplikowali nie otrzymanie dofinansowania z tzw. źródeł zewnętrznych. Stało się oczywistym iż modernizacja basenu letniego odbywać się będzie w oparciu wyłącznie o własne, gminne środki.

Czwarty przetarg to kolejne niepowodzenie w starciu z budowlanymi firmami. Najniższa oferta, która wpłynęła grubo przekraczała 24 mln. Do piątego przetargu samorząd jaworski przystąpił mądrzejszy po 4 niepowodzeniach i w końcu przetarg pozytywnie rozstrzygnięto!

 - Dzięki tej inwestycji jaworski basen będzie jednym z najnowocześniejszy tego typu obiektów w regionie, a z uroków lata na obiekcie korzystać będą mogli wszyscy – zarówno najmłodsi, jak i ci nieco starsi - oceni burmistrz Emilian BERA. - Oprócz niecki głównej na basenie znajdą się tory do pływania, zjeżdżalnie, gejzery, urządzenia do wodnych masaży, park wodnym dla dzieci, woda będzie podgrzewana. Powstaną także skocznie 5, 3 i 1 metrowa, co jest ewenementem na tego typu obiektach. Mieszkańcy nie będą już musieli wyjeżdżać w celach rekreacyjnych do innych miejscowości, tylko korzystać z nowego i funkcjonalnego basenu na miejscu.

Po podpisaniu umowy jaworzanie powinni ściskać kciuki za budowlańców aby nie zwolnili tempa prac. Lato 2020 Jawor ma zamiar spędzać na najnowocześniejszym - obok Lubina - Parku Wodnym na Dolnym Śląsku...

Powiązane wpisy