Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nagroda dla burmistrza za międzynarodową współpracę

JAWOR. Burmistrz Emilian Bera podczas uroczystości wręczenia nagród Euroregionu Niesse-Nisa-Nysa 2018, odebrał wspólnie z Panią Jana Svobodová, zastępcą burmistrza Miasta Turnova nagrodę za najlepszą współpracę transgraniczną. Wśród nagrodzonych był także marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, przedstawiciele uniwersytetów oraz instytucji kultury.

Nagroda dla burmistrza za międzynarodową współpracę

 Jest to efekt owocnej współpracy Gminy Jawor ze swoimi miastami partnerskimi – Turnowem (Czechy) i Niesky (Niemcy) i realizacji wspólnych projektów skierowanych do mieszkańców.

- Nagroda to potwierdzenie, że ożywiliśmy naszą współpracę z zagranicą.  Wzajemna wymiana doświadczeń i podejmowanie nowych inicjatyw pozwala lepiej poznać historię, kulturę i zabytki naszych miast partnerskich oraz promować Jawor na świecie. Dziękuję wszystkim wspòłpracownikom za wsparcie i pracę na rzecz miasta. Dzięki Wam Jawor staje się miastem międzynarodowej wspòłpracy. – powiedział Emilian BERA,  burmistrz Jawora.

Większe projekty realizowane przez Jawor i Turnov w ostatnim okresie to m.in.:
Projekt „Wsparcie i rozwój współpracy partnerskiej Jawor – Turnov” powstał, by wspierać i rozwijać współpracę transgraniczną miast Jawor i Turnov w zakresie rozwoju kontaktów międzyludzkich, inicjatyw społecznych, imprez kulturalnych i rekreacyjno – edukacyjnych.
Działania realizowane w ramach projektu były skierowane do wszystkich mieszkańców partnerskich miast Jawor i Turnov, a w szczególności dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych oraz instytucji, organizacji i podmiotów działających na terenie miast partnerskich i zajmujących się pracą z dziećmi oraz młodzieżą, działalnością kulturalną i integracją osób niepełnosprawnych.
W ramach projektu realizowane były następujące imprezy:
Festiwale Przyjaźni w Jaworze i w Turnovie,
Obchody Dnia Niepełnosprawnych „Patrzymy ku sobie” w Turnovie i w Jaworze,
Konkursy plastyczny, literacki i teatralny „Opowiem Ci swoją bajkę” w Jaworze i Turnovie
Warsztaty filmowe w Jaworze
Warsztaty wokalne w Jaworze.
Ponadto w ramach projektu odbywały się systematycznie spotkania polsko – czeskiego zespołu projektowego. Dzięki projektowi, Jaworski Ośrodek Kultury wzbogacił się o scenę modułową z zadaszeniem, sprzęt multimedialny i audiowizualny, sprzęt wystawienniczy. W ECMEN zostało również utworzone biuro projektu, które wyposażono w meble biurowe, zestaw komputerowy, urządzenie wielofunkcyjne. Gmina Jawor zyskała z kolei dwie kamery oraz kartę graficzną.

Projekt „Wspólna drogą do wiedzy i techniki
W tym projekcie tematem przewodnim projektu była wiedza i technika oraz nauka poprzez zabawę. Jego celem było wsparcie w szczególności edukacji technicznej, popularyzacja wśród młodzieży gimnazjalnej przedmiotów ścisłych, zainteresowanie ich wiedzą techniczną. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie z Jawora i Turnova mieli szansę fascynującego kontaktu m.in. ze światem nauki dziedzin matematyczno - przyrodniczych, zarówno za sprawą nowoczesnych technologii tablic interaktywnych, materiałów multimedialnych dostępnych w Multucentrum po stronie polskiej oraz IQ Parku po stronie czeskiej.
W ramach projektu odbyły się wymiany uczniowskie pomiędzy szkołami w Jaworze i Turnovie.

Projekt „Wspólna pamięć, wspólna przyszłość – żydowskie zabytki polsko czeskiego pogranicza”
Projekt dotyczył tematyki wielokulturowego dziedzictwa polsko-czeskiego pogranicza, w szczególności tematyki żydowskiej.
W ramach projektu zrealizowano następujące działania:
Wydanie publikacji polsko-czeskiej pt. „Żydzi w Jaworze”
Wymiany młodzieży i udział w warsztatach w Turnovie i w Jaworze
Konkurs plastyczny dla młodzieży oraz wystawa prac w Synagodze w Turnovie
Warsztaty dla fachowców

Projekt „Wspólne wędrowanie za legendami, przyrodą i historią regionów
Projekt pomiędzy miastem Turnov i Gminą Jawor, który koncentrował się na zapoznaniu się z regionami partnerskimi okolic Jawora i Czeskiego Raju, głównie poprzez wymiany uczniów.

Projekt „Wspólne góry – wspólna jazda”
Projekt zakładał działania sportowe, podczas którego grupa 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze oraz 30 uczniów Szkoły Podstawowej z Turnova wraz z opiekunami aktywnie spędzała czas, poznawała kulturę oraz język sąsiadów, a także nawiązywała nowe znajomości.

Projekt „Wspólna pamięć, wspólna przyszłość – przemiany miast Jawora i Turnova w czasie” - 2018
Pomysł wspólnego projektu powstał na spotkaniu z przedstawicielami polskiego miasta Jawor w niemieckim mieście Niesky, w sierpniu 2017 r.
Oba państwa świętują w tym roku 100-lecie odzyskania Niepodległości – Republika Czeska w dn. 28 października a Rzeczpospolita Polska w dn. 11 listopada. Ten fakt stał się głównym impulsem do rozwoju projektu transgranicznego. Realizacja działań po obu stronach granic miała na celu przede wszystkim poszerzenie świadomości historycznej dotyczącej okresu walk o niepodległość Polski i Czech, a przy tym podniesienie poziomu wiedzy o wspólnym obszarze, jak również promowanie obecnej współpracy transgranicznej w oparciu o wspólną faktografię historyczną.
Spotkanie przedstawicieli miast w Turnovie, w dn. 26 - 28 września 2018 r., koncentrowało się na poznaniu kulturowych i historycznych atrakcji Turnova i okolic. Uczestnicy zapoznają się z rozwojem obu miast za pośrednictwem wystawy „Przemiany miast Turnov i Jawor w czasie” i wzieli udział w zespołowych grach sportowych. Spotkanie zostało zakończone odsłonięciem tablicy upamiętniającej czesko-polskie partnerstwo i 100 lat niepodległości obu narodów.
Zwieńczeniem projektu było spotkanie partnerów z Polski i Czech w Jaworze w dniu 11 listopada 2018 r. – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spotkanie koncentrowało się na lepszym poznaniu i promowaniu spuścizny historycznej i kulturowej Jawora oraz wiedzy na temat dziedzictwa polsko-czeskiego pogranicza. Wydarzenie było wzbogacone zajęciami sportowymi, pod hasłem „Biegiem do wolności” oraz wystawą pn. „Przemiany miast Jawora i Turnowa w czasie”. Punktem kulminacyjnym obchodów była inscenizacja historyczna, która przybliżyła uczestnikom święta przebieg wydarzeń historycznych zmierzających ku wolności Polaków i Czechów. W sceny wpleciono wątki najważniejszych postaci symbolizujących wolność i niepodległość – Józefa Piłsudskiego i Tomáša Garrigue Masaryka.

Powiązane wpisy