Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Mają dworzec za 13 milionów (FOTO)

JAWOR. 13 milionów netto i póki co... 10 połączeń dziennie. Dzisiaj oddano do użytku dworzec PKP w Jaworze. - Pamiętam czasy kiedy linie kolejowe były dla Jawora naprawdę oknem na świat - wspominała minister Elżbieta WITEK. - Taki pociąg popularnie nazywany "katowickim" łączył miasto z całą Polską. Potem likwidowano połączenia, bo podobno było to mało opłacalne i dworzec podupadł, podobnie jak i Jawor. Dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął do realizacji program odbudowy linii kolejowych i kolejnych dworców. Dzisiaj otwieramy dworce w Jaworze i Strzelinie, ale program rządu jest tak ambitny iż do końca 2023 roku chcemy odbudować 200 dworców w całej Polsce.

Mają dworzec za 13 milionów (FOTO)

W uroczystości otwarcia wziął udział wojewoda dolnośląski Paweł HRENIAK, dyrektor PKP S.A. Tomasz Szulc a poświęcenia budynku dworca dokonał ksiądz Jan Kleszcz kapelan dolnośląskich kolejarzy.

Dwupiętrowy budynek powstał w 1856 roku. Jest objęty ochroną konserwatorską. Został wzniesiony w stylu neogotyku angielskiego, ale w przeszłości budynek był wielokrotnie przekształcany. Przedmiotem kontraktu zleconego przez PKP SA była kompleksowa przebudowa dworca. Roboty budowlane obejmowały cały budynek dworca z zachowaniem jego formy zewnętrznej przy zmianie układu funkcjonalnego wewnątrz. Inwestycja obejmowała m.in. wymianę instalacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie przyłączy, renowację elewacji oraz roboty dachowe, wprowadzenie monitoringu wizyjnego oraz podłączenie do miejskiej sieci cieplnej. Zakres prac objął również przebudowę budynku toalet, rozbudowę istniejącej drewnianej wiaty, która przylegał do budynku, budowę stacji transformatorowej, a także wykonanie rozbiórki budynku pawilonu, który był pustostanem. Przed dworcem pojawił się fontanna oraz zostały wyznaczone miejsca postojowe dla samochodów, pojawiły się też stojaki dla rowerów. 

- Dworzec w Jaworze to kolejny obiekt, który modernizujemy na terenie Dolnego Śląska - mówił dyrektor Tomasz SZULC, dyrektor PKP S.A. - Były to prace mozolne wymagające nieustannej akceptacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W najbliższych latach zamierzamy zmodernizować lub wybudować od nowa około 200 obiektów. Już wiosną zapraszam na otwarcie dworca kolejowego w Chojnowie. Czy będzie więcej połączeń? Odnowiony dworzec będzie tętnił życiem, pod warunkiem, że będzie więcej połączeń kolejowych. To zadanie leży w gestii Urzędu Marszałkowskiego i wiem, że odnośnie Jawora takie interesujące plany są. Będzie bezpośrednie połączenie np. Wrocławiem.

Paweł HRENIAK, wojewoda dolnośląski: - Otwarcie dworców PKP w Jaworze i Strzelinie jest kolejnym przykładem na to, że instytucje państwowe działają na korzyść mieszkańców Dolnego Śląska. Program modernizacji dworców w naszym regionie objął kilkanaście zaniedbanych, zniszczonych obiektów, które powoli odzyskują blask i funkcjonalność. Oba oddane dzisiaj do użytku obiekty zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zlikwidowane zostały wszelkie bariery architektoniczne, wykonano tablice multisensoryczne i ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Mówiąc krótko: Jawor i cały Dolny Śląsk zyskał perłę komunikacyjną w każdym wymiarze!

Dodajmy iż poza budynkiem dworca i peronem nr 3 przylegającym do budynku, na remont czekają pozostałe 2 perony, wiaty i tunel prowadzący na perony nr 1 i 2. Za ten remont odpowiada Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu, który posiada stosowne projekty i pozwolenia na budowę, ale przystąpi do kontynuacji remontu po zapewnieniu środków finansowych.

Koszt inwestycji to 13,3 mln zł a dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło 67 proc. Swój wkład miała także gmina Jawor. Do budynku dworca, do znajdujących się tam pomieszczeń biurowych zostaną przeniesione siedziby jednostek podległych burmistrzowi Jawora i gmina pokrywa koszt dzierżawy od PKP pomieszczeń. Na piętrze znajdują się mieszkania zajmowane przez emerytowanych pracowników PKP.

Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/wydarzenia/21-12-18-otwarcie-dworca-w-jaworze-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy