Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Burmistrz zadowolony... stawia kolejowe postulaty (FOTO)

JAWOR. Nie kryjąc radości z oddania do użytku zmodernizowanego budynku dworca PKP w Jaworze, zaraz po uroczystości otwarcia burmistrz miasta Emilian BERA zaprosił dziennikarzy na briefing prasowy przed wejściem do budynku dworca. Gospodarzowi miasta towarzyszył przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Iwański i radny Michał Bander. Burmistrz Jawora w pierwszych słowach pogratulował i podziękował za współpracę oraz świetne efekty inwestycji PKP. Ale nie krył także rozgoryczenia z faktu iż podczas otwarcia została całkowicie pominięta rola samorządu jaworskiego oraz tego iż jego zdaniem jaworskiemu dworcowi PKP daleko do Europy! -  Na ten remont jaworzanie czekali przez wiele lat. Trzeba się cieszyć. Gratuluję wszystkim, którzy pracowali na co dzień przy jego budowie. To wielki dzień dla naszego miasta – mówił burmistrz i wyraził jednocześnie ubolewanie, że dworzec nie jest oddany do użytku kompleksowo.

Burmistrz zadowolony... stawia kolejowe postulaty (FOTO)

Burmistrz Emilian Bera przedstawił kolejne postulaty mające na celu wzmocnienie komunikacji kolejowej: 

- Nadal będziemy zabiegać o bezpośrednie połączenie kolejowe Jawor - Wrocław i bynajmniej nie raz czy dwa na dobę... Pilna jest modernizacja peronòw. Aktualny ich stan w żaden sposób nie odpowiada bezpieczeństwu i estetyce dworca. Stan peronów budzi niepokój nasz w kontekście bezpieczeństwa podróżnych. Domagamy się także budowy zgłoszonych przez miasto nowych przystanków kolejowych Jawor - Pòłnoc tak aby z kolej stała się środkiem lokomocji dla setek pracowników fabryki mercedesa. Już osobną kwestią jest fakt iż na jaworskim dworcu "zapomniano" o kasach biletowych czy punkcie informacji kolejowej dla pasażerów. 

Burmistrz Bera przypomniał historię modernizacji dworca PKP w Jaworze i fakt iż w 2015 roku w kilka miesięcy po tym jak został burmistrzem miasta przystąpiono do rozmów z PKP, które to rozmowy zaowocowały podpisaniem porozumienia odnośnie prac remontowych. Samorząd jaworski zagwarantował dyrekcji PKP iż wynajmie część pomieszczeń do których zostanie przeniesiony Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Oddany do użytku budynek dworca PKP w Jaworze został wyremontowany kosztem 13 mln złotych. Jawor póki co ma 10 połączeń kolejowych na dobę.

Dworzec w Jaworze został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, wykonano również tablice multisensoryczne i ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Wewnątrz pojawiły się też oznaczenia z alfabecie Braille’a oraz toalety dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Zakres robót objął m.in. renowację elewacji, wykonanie instalacji, wymianę poszycia dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Zagospodarowano również teren przed budynkami – pojawiły się miejsca postojowe dla samochodów, a przed dworcem w Jaworze w historycznym miejscu odtworzono fontannę.

Nad przebudową obu dworców czuwał wojewódzki konserwator zabytków. Podczas modernizacji budynku w Jaworze odkryte zostały żeliwne słupy, które zdecydowano wyeksponować. Odtworzono również przylegającą do dworca wiatę, a także dwie klatki schodowe i polichromie na ścianach jednej z klatek. Stolarkę okienną i drzwiową wykonano na wzór oryginalnej. 

Modernizację dworca w Jaworze przeprowadziła firma SKB S.A. Koszt inwestycji wyniósł około 13,3 mln zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych PKP S.A. oraz środków budżetu państwa.

 {gallery}galeria/wydarzenia/21-12-18-dworzec-kolejowy-w-jaworze-bera-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy