Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Pomnik do poprawki

JAWOR. Pomnik ufundowany w 1966 r przez mieszkańców dla upamiętnienia rocznicy Tysiąclecia Państwa Polskiego, który stoi na jaworskim Rynku i jest miejscem składania hołdu władz miasta i jaworzan podczas każdej państwowej uroczystości, może ulec korekcie. Poprawka dotyczy napisu umieszczonego na tablicy pamiątkowej na głazie, a inicjatorem zmiany jest radny Maciej Pawlinow.

Pomnik do poprawki

Napis na tablicy brzmi „Dla upamiętnienia Tysiąclecia Państwa Polskiego i Dnia Zwycięstwa nad faszyzmem, Społeczeństwo Jawora, 8 maja 1966.” Przeciw takiej treści dedykacji na pomniku jest jaworski radny Maciej Pawlinow, który w tej sprawie złożył interpelacje i upomina się dokonania korekty drugiej części zdania napisu. Zdaniem radnego nie jest on zgodny z prawdą historyczną

- Chodzi o słowa faszyzm i nazizm, które są niestety używane zamiennie, a to nie jest prawidłowe, gdyż nie są to określenia tożsame – wyjaśnia swoje stanowisko Maciej  Pawlinow, nauczyciel historii i jaworski radny.- Faszyzm panował we Włoszech, zaś ruch nazistowki w Niemczech. Dlatego dbając o prawdę historyczną, oddając należną cześć ofiarom nazizmu oraz mając na uwadze także dydaktyczny sens umieszczania takich tablic pamiątkowych, należy napis zmienić i jego drugi człon winien brzmieć „ ...Dnia Zwycięstwa nad nazizmem”. W dacie kiedy ten pomnik stawiano, niestety słowo nazizm był celowo unikany, gdyż w kontekście ruchu w Niemczech odpowiedzialnego za wojnę i zbrodnie, wiązało się z narodowym socjalizmem i ważnym wtedy dla PRL samym słowem socjalizm. -.

Znamienne jest, że pod pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego jaworzanie obchodzą wszystkie ważne uroczystości patriotyczne i państwowe, o różnym odnośniku historycznym i tak wiązanki pod nim składane są m.in. w rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce, Rzezi Wołyńskiej, Powstania Warszawskiego, Dnia Sybiraków czy Odzyskania Niepodległości.

- Z tego powodu uważam, jak i wielu mieszkańców Jawora, że pomnik powinien mieć szerszy wymiar – kontynuuje radny Maciej Pawlinow. - Może powinien w ogóle mieć nazwę Pomnika Niepodległości?

Interpelację jaworski radny i nauczyciel historii w jednej osobie złożył 16 stycznia podczas sesji Rady Miasta.

30 stycznia otrzymał informację od Burmistrza Emiliana Bery, iż konkretne merytoryczne stanowisko władz miasta w sprawie treści tablicy i nazwy pomnika wymaga wcześniejszej analizy historyków i konsultacji muzealników. Oznacza to, że jaworzanie na pewno będą świętować 12 lutego rocznicę Walki o Jawor pod Pomnikiem upamiętniającym Tysiąclecia Państwa Polskiego i Dnia Zwycięstwa nad faszyzmem.

A jak będzie 9 maja?

Powiązane wpisy