Jaworski rower miejski na ostatniej prostej
JAWOR. Na 29 marca zapowiedziano inaugurację Jaworskiego Roweru Miejskiego. Będzie można wypożyczać rowery w systemie czwartej generacji, w którym niepotrzebne są stacje. Rowery czwartej generacji mają wmontowane GPS, dzięki którym operator wie, gdzie się znajdują i jak się poruszają. Uruchamia się je za pomocą aplikacji w smartfonie. I nie wymagają specjalnych stacji dokujących. Burmistrz miasta Emilian BERA jest przekonany iż jaworzanie zaakceptują ten ekologiczny sposób poruszania się po mieście, wyruszania na wycieczki np. do Wąwozu Myśliborskiego. - Dla nas to kolejny element mocnego stawiania na ekologię w Jaworze. Jaworzanie wymieniają ogrzewanie na bardziej przyjazne środowisku a teraz mam nadzieję przesiądą się z samochodów na rowery co w dużym stopniu przyczyni się do ograniczenia emisji pyłów zanieczyszczających powietrze - dodaje Emilian BERA.
Przed rokiem z rowerem miejskim czwartej generacji w systemie GeoVelo wystartowała Złotoryja.
W Jaworze Jaworski Rower Miejski ma wystartować z 40 rowerami. Operatorem systemu wynajmowania roweru jest firma GeoVelo, z którą jaworski Ratusz podpisał umowę najprawdopodobniej na 2 lata. I zapłaci za to ok. 80 tysięcy złotych rocznie. Wypożyczenie roweru ma być bardzo proste. Ale UWAGA - proste dla ludzi młodych "żyjących" z telefonem komórkowych lub smartfonem.....
W całym procesie krok po kroku prowadzi rowerzystę aplikacja GeoVelo. Przy jej pomocy znajdziemy stacje i sprawdzimy dostępność rowerów, poprzez aplikację otwierany jest zamek roweru, a po zakończeniu jazdy zamyka się zamek ręcznie .
System GeoVelo pozwala na elastyczną modyfikację sieci parkingów rowerowych w zależności od częstotliwości wypożyczania roweru z danego punktu. Jeżeli z miejsca, które wyznaczy magistrat, jednoślady nie będą wypożyczane, szybko będzie je można przenieść w inną część miasta – wystarczy nowe miejsca do parkowania wprowadzić do aplikacji.
Dodajmy iż Rower GeoVelo nie może być użytkowany przez okres dłuższy niż 24 godziny od momentu jego wypożyczenia. Jest to maksymalny okres na jaki rower może być wypożyczony. Przed upływem maksymalnego okresu wypożyczenia rower GeoVelo musi być zaparkowany na wyznaczonym do tego celu obszarze parkingu, a następnie należy koniecznie ręcznie zamknąć blokadę zamka i kliknąć w aplikacji na symbol „Koniec Jazdy” W przypadku przekroczenia przez użytkownika maksymalnego okresu wypożyczenia roweru, rower uznaje się za zagubiony, a użytkownik obciążany jest opłatą za zagubienie roweru w kwocie 2.500,00 zł. (słownie: dwa tysiące pięćset złotych).
Na nowy system złoży się 10 stacji – czyli tzw. miejsc parkingowych, które nie wymagają stacji dokujących. Władze miasta zamierzają je w pierwszej kolejności ustawić przy:
Dworcu Kolejowym,
Krytej Pływalni „Słowianka”,
w Rynku – przy IT,
Osiedlu Przyrzecze – przy boisku ORLIK,
Osiedlu Metalowców – przy skwerze,
Osiedlu Piastowskim – przy Klubie PIAST,
„Stary Jawor” – skrzyżowanie ul. Starojaworska/Cukrownicza,
skrzyżowanie ul. Bohaterów Getta/Struga
OW. „Jawornik” (stacja sezonowa)
Park Pokoju (stacja sezonowa)
System GeoVelo nie jest jedynym systemem w Polsce zajmującym się obsługą rowerów miejskich czwartej generacji. Nie wiadomo czy władze miasta sondowały możliwość skorzystania z innych operatorskich systemów, które być może finansowo byłyby korzystniejsze. Jednak wydaje się, że nie to będzie największym problemem Jawora. W mieście praktycznie nie ma ścieżek rowerowych. Pierwsza z prawdziwego zdarzenia powstała kilkanaście dni temu przy modernizacji ul.Cukrowniczej.
Druga sprawa to brak kampanii informującej o Jaworskim Rowerze Miejskim i zasadach użytkowania rowerów miejskich w tym mieście.