Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kościół Pokoju z prestiżową nagrodą

JAWOR. Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze otrzymał prestiżową nagrodę od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków w konkursie "Zabytek Zadbany”. To ogromne wyróżnienie jest docenieniem pracy włożonej w troskę nad tym unikalnym w skali światowej obiektem. Gala wręczenia nagród odbyła się 24 kwietnia w Gdyni na gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Kościół Pokoju z prestiżową nagrodą

Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. W roku 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościoły Pokoju powstały w II poł. XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648). Naciskany przez protestancką Szwecję katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na podległych mu terytoriach — w Głogowie, Jaworze oraz Świdnicy. Do dzisiaj przetrwały dwa Kościoły Pokoju — w Jaworze i Świdnicy — natomiast kościół w Głogowie spłonął w XVIII w. w pożarze wywołanym uderzeniem pioruna.

Otrzymanie przez Kościół Pokoju w Jaworze tej prestiżowej nagrody w kategorii "Architektura i budownictwo drewniane" to podziękowania dla osób zaangażowanych w opiekę nad zabytkiem i troską o wzbogacanie światowego dziedzictwo kulturowego.

Powiązane wpisy