Odwiedziliśmy najpiękniejszą wieś Dolnego Śląska (FOTO)
WĄDROŻE WIELKIE. 8 listopada poznaliśmy rozstrzygnięcia tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” organizowanego już po raz szesnasty przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
- To wielki dzień dla naszej gminy. To ogromne i prestiżowe wyróżnienie i efekt wieloletniej pracy. Konsekwentnie realizowana strategia rozwoju przyniosła tak wspaniały efekt. To na pewno inspiracja na kolejne lata. Dziękujemy, że samorząd województwa wspiera obszary wiejskie zarówno finansowo, ale także doradczo. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Budziszowa Wielkiego za zaangażowanie - mówiła Elżbieta JEDLECKA, Wójt Gminy Wądroże Wielkie, chwilę potem jak dowiedziała się o werdykcie jurorów uznających Budziszów Wielki w gminie Wądroże Wielkie za "Najpiękniejszą Wieś" Dolnego Śląska.
11 listopada br. Gmina Wądroże Wielkie zorganizowała gminne obchody Dnia Niepodległości właśnie w Budziszowie Wielkim, w programie których znalazła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli z miejscowej szkoły podstawowej. Na widowni nie zabrakło oczywiście władz gminy, wójta Elżbiety Jedleckiej, która skorzystała z okazji i pogratulowała zebranym mieszkańcom tytułu.
- Ogromne gratulacje dla wszystkich mieszkańców wsi, bo właśnie działania miejscowej szkoły, wszystkich organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i oczywiście indywidualnych osób, przez 15 lat bycia w programie "Odnowa Dolnośląskiej Wsi" odniosły ten sukces. To jest efekt Waszej ciężkiej pracy, zaangażowania w sprawy społeczne. Serdecznie wszystkim dziękuję i zapraszam 30 listopada do Szkoły Podstawowej, gdzie odbędzie się Finałowa Gala konkursu Odnowy Dolnośląskiej Wsi, podczas której zostanie wręczona statuetka dla Budziszowa Wielkiego " Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska 2024" - z dumną poinformowała o wydarzeniu pani wójt.
Miejscowość Budziszów Wielki wzmiankowana już w 1193 roku rozbudza serca wielu osób swoim krajobrazem, zabudowaniami a przede wszystkim ludźmi, którzy pielęgnują i podtrzymują zakorzenioną od pokoleń tradycję.
Budziszów Wielki ma coraz rzadziej spotykany, wyjątkowy klimat sielankowej wsi z przenikającymi się naprzemiennie elementami dworsko-folwarcznymi i nowymi zwyczajami i udogodnieniami na miarę XXI wieku. Mieszkańcy zapisują nowe karty historii miejscowości poprzez działalność w ramach wielu inicjatyw społecznych. Przykłady to m.in. stworzenie miejsca odpoczynku, które powstało z myślą o seniorach, dbałość o estetykę wsi tj. ukwiecone przydrożne trawniki i skwerki, realizacja wydarzeń i warsztatów dla mieszkańców Budziszowa Wielkiego jak i okolicznych wsi. Celem tych wszystkich działań było jest budowanie wspólnoty opartej na dbałości o tradycję i szacunek do dobra wspólnego. Otwarta, pełna pomysłów i samodzielności społeczność gwarantuje zachowanie tożsamości tej dolnośląskiej wsi.
3 lata temu o Budziszowie Wielkim było głośno za sprawą piłkarskiej Akademii. Wielkiego futbolu to nie było nigdy ale od kilku lat za sprawą rodziców-pasjonatów prężnie rozwija się Akademia Małego Piłkarza. Dostrzegły to władze Polskiego Związku Piłki Nożnej honorując AMP Certyfikatem i Brązową Gwiazdką...
Budziszów Wielki to nieduża wieś położona w powiecie jaworskim, w gminie Wądroże Wielkie. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4 - w połowie drogi między Wrocławiem, a Legnicą. Wieś ma niezwykle bogatą historię i kilka obiektów wyjątkowo cennych ze względów architektonicznych. Jak możemy dowiedzieć się z gminy - miejscowość wzmiankowano w 1193 roku jako Budisschow, w 1217r. jako Budissouo, a w 1359r. pod nazwą Budesow panum. Początkowo wieś należała do klasztoru Kanoników Regularnych we Wrocławiu. Pod koniec XIII wieku Budziszów był własnością książąt wrocławskich, po czym przeszedł w ręce śląskiego rycerstwa.
Przez Budziszów Wielki przepływa rzeka Cicha Woda, a samą wieś przecina droga wojewódzka o numerze 345.
Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisane są obiekty: kościół fil. pw. Dobrego Pasterza, z XV w., przebudowany w połowie XIX w., cmentarz przykościelny, z XIII w. cmentarz parafialny, z 1889 r. i dwór z XV/XVI w.
Spotkani mieszkańcy mówią, że to wyjątkowo wdzięczne miejsce do życia - Mamy tu wszystko czego potrzeba, sklepy, place zabaw, szkołę, ciszę i spokój. Społeczność jest zżyta, a bliskość Wrocławia, czy Legnicy sprawia, że gdy zatęsknimy za wielkim miastem możemy do niego błyskawicznie dojechać - usłyszeliśmy.
We wsi znajduje się także przystanek komunikacji miejskiej, restauracja, boiska, strażacka remiza, ośrodek zdrowia, czy winnica. Końca dobiega również budowa niewielkiego marketu spożywczego.
Jak żyć i mieszkać to tylko w Budziszowie Wielkim...
Fot.Ewa Jakubowska