Odeszła ikona jaworskiej kultury
JAWOR. Dziś w wieku 92 lat zmarła mieszkanka Jawora Danuta Rybicka. Pani Danuta w latach swojej aktywności zawodowej poświęciła się zarówno pracy z dziećmi, młodzieżą jak i osobami dorosłymi. Dzięki niej Jawor mógł szczycić się własnym teatrem. Jako reżyserka i pomysłodawczyni teatru o nazwie ,,Certa” ściągnęła do siebie niezliczoną ilość Jaworzan.
Od początku w ramach teatru ,,Certa” działało wiele zespołów. Były to zespoły dziecięce, młodzieżowe oraz dla dorosłych. Wszystkie prowadziła pani Danuta Rybicka. Ukończyła ona Studium Teatralne otrzymując tytuł instruktora teatralnego. Z dziecięcą ,,Certą” Danuta Rybicka wystawiła m.in. ,,Syrenkę”, ,,Dziecięcą sztukę” czy ,,Choinkę skrzatów”. Przedstawienia odbywały się w Teatrze Miejskim. Z wieloma sztukami Danuta Rybicka w latach swojej pracy zjeździła powiat i województwo zdobywając wiele nagród. ,,Certa” młodzieżowa słynęła z przedstawień ,,Nocy Świętojańskiej” na jaworskim zalewie. Danuta Rybicka z młodzieżową ,,Certą” popularność zdobyła dzięki sztukom: ,,Igraszki z diabłem” oraz ,,Śmierć na gruszy”. W roku 1968 na Wojewódzkim Przeglądzie Teatralnym we Wrocławiu młodzieżowa ,,Certa” zajęła II miejsce wystawiając ,,Teatrzyk Zielona Gęś” K.I. Gałczyńskiego.
Na początku lat siedemdziesiątych grał w ,,Cercie”, będąc jeszcze uczniem jaworskiego L.O ,znany obecnie aktor Władysław Grzywna. Występował on później m.in. w ,,Kabarecie Olgi Lipińskiej”, wielu serialach telewizyjnych i reklamach. Ukończył on szkołę cyrkową ,,Julinek” a następnie PWST w Warszawie. W ,,Cercie” błysnął sztuką ,,Dom Kultury”, która parodiowała ówczesnego dyrektora JOKu Józefa Noworóla. W wielu wywiadach aktor podkreślał , że niewątpliwie na kształt jego kariery miała właśnie pani reżyser Danuta Rybicka.
Z grupą dorosłych ,,Certa” z Danutą Rybicką wystawiła sztukę ,,Trójkąt bermudzki”. Na spektakle zapraszani byli znani aktorzy. Dzięki temu w Jaworze gościł m.in. Daniel Olbrychski.
Praca pani reżyser przynosiła efekty. ,,Certa” liczyła nawet 120 aktorów. Pomocne były dobre stosunki z teatrem w Jeleniej Górze. Danuta Rybicka prowadziła też sekcje teatralne na wioskach powiatu jaworskiego.
Wraz z odejściem Danuty Rybickiej na emeryturę w 1979 roku działalność ,,Certy” została zawieszona. Jednak nie potrafiono w JOKu znaleźć osoby, która mogłaby z takim rozmachem poprowadzić jaworski teatr. Będąc na emeryturze Danuta Rybicka zgodziła się na pracę z ,,Certą”. Po zmianach ustrojowych w latach 1989 -1996 nie podejmowano inicjatywy teatralnej.
Dopiero w 1996 roku z inicjatywy Danuty Rybickiej reaktywowano teatr ,,Certa”. Młodzież znów chętnie garnęła się do instruktorki, szczególnie, że była to osoba potrafiąca znaleźć wspólny język z młodymi ludźmi. Rozpoczęto próby nad sztuką ,,Śmierć na gruszy”. Młodzież z jaworskich szkół średnich przez długi czas z ogromnym zapałem przygotowywała się do premiery. Odbyła się ona w maju 1998 roku. Sala Teatru Miejskiego po wielu latach ponownie wypełniona była po brzegi. Po spektaklu premierowym aktorzy wraz z reżyserką oklaskiwani byli przez długi czas przez jaworską publiczność. Danuta Rybicka wraz z ,,Certą” znów osiągnęła sukces. W 1998 roku Danuta Rybicka wycofała się z działalności teatralnej. W zaciszu domowym wróciła do swojej drugiej pasji jaką jest malarstwo.
Danuta Rybicka to też autorka wielu obrazów. Mając 92 lata malowała jeszcze obrazy i być może już w październiku 2016 roku odbędzie się wystawa jej obrazów w jaworskiej bibliotece. W latach siedemdziesiątych artystka wielokrotnie miała wystawy swoich obrazów przede wszystkim w JOKu z okazji różnych świąt. W swoim dorobku Danuta Rybicka ma ponad 120 obrazów. Obrazy jej to pejzaże, portrety oraz abstrakcja. Jest też autorką ikon. Do najbardziej znanych obrazów artystki to ,,Słoneczniki”, ,,Matka karmiąca” czy ,,Kula”. Ciekawostką jest ,że inspiracją do namalowania obrazu ,,Kula” był sen...
Danuta Rybicka była jednym z kandydatów do nagrody Honorowego Obywatela Miasta Jawora w roku 2016...