Prezydent odpowiada na wasze pytania
Za nami już kolejna tura cyklu "Zadaj pytanie prezydentowi". Prezentujemy kolejne pytania od Państwa, które za naszym pośrednictwem przekazaliśmy prezydentowi Legnicy Tadeuszowi Krzakowskiemu. Dziś prezentujemy odpowiedzi. Przypominamy, że co tydzień zadajemy dwa pytania. Chcesz się czegoś dowiedzieć? Napisz pytania na adres e-mail redakcja@e-legnickie.pl
Pytanie nr 1
Witam Serdecznie Panie Prezydencie !
Na stronie e-legnickie.pl (http://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/legnica/9861-ulice-bez-nazwy) oraz w Radiu Plus mogłem usłyszeć i przeczytać informację dotyczące dekomunizacji nazwy ulic w Legnicy. Moje pytanie jest takie:
1) Co w takim razie z pomnikiem Wdzięczności dla Armii Radzieckiej? Czy będą związane z tym jakieś czynności co do przeniesienie pomnika w inne miejsce?
2) Czy jest już gotowy projekt? Kiedy zostanie wprowadzone w życie?
3) Jak zostanie zagospodarowany plac i czy nazwa "Placu Słowiańskiego" zostanie zmieniona na inny?
Odpowiedź prezydenta Tadeusza Krzakowskiego:
W tej chwili trwają prace związane z opracowaniem koncepcji funkcjonalno-użytkowej całego placu Słowiańskiego. Po zakończeniu tego etapu, w ramach którego pracują m.in. zwycięzcy konkursu na zagospodarowanie placu, zostanie ogłoszony przetarg na rewitalizację tego obszaru. Przewiduje się tu szereg różnych rozwiązań, np. miejsca wypoczynku, nasadzenia zieleni czy fontanny. Nie będzie już pomnika. Nie planujemy też zmiany nazwy tego placu.
Pytanie nr 2
Dzień dobry Panie Prezydencie. W okolicy ulicy Gumińskiego (ul. Myśliwca, Piaskowskiego, Jurosa, Karlińskiego) powstaje duże osiedle domów jednorodzinnych. Niestety najbliższy tym ulicom przystanek autobusowy (Rzeczypospolitej - Myrka) położony jest w odległości około 1 km. Czy jest możliwość aby w najbliższej przyszłości na ulicy Gumińskiego powstał przystanek MPK? Proszę również o informację, czy miasto wybuduje dalszy ciąg ulicy Gumińskiego do skrzyżowania z ulicą Karlińskiego?
Odpowiedź prezydenta Tadeusza Krzakowskiego:
To temat do analizy dla zarządu MPK i wydziału infrastruktury. Muszą być spełnione pewne parametry dróg, żeby można było lokalnie taką komunikację publiczną wprowadzić. Ważna jest również możliwość połączenia z głównym układem komunikacyjnym.
Obecnie odległość od przystanku komunikacji miejskiej do tych rejonów miasta wynosi od 400 do 750 metrów i nie odbiega ona od standardów w Legnicy, jak choćby tych, które dotyczą odległości do przystanków na osiedlu Kopernika czy Piekarach. Oczywiście, rolą przewoźnika jest docieranie do jak największej ilości potencjalnych klientów, korzystających z usług MPK, i dlatego podobne postulaty powinny być analizowane.