Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

"NIE" Sejmiku dla legnickiego teatru. Mamy oświadczenie J.Głomba!

LEGNICA. Porządek obrad czwartkowej sesji Sejmiku Dolnośląskiego w pkt. 50 przewidywał podjęcie uchwały radnych o przyznaniu Teatrowi Dramatycznemu im. H. Modrzejewskiej w Legnicy Odznaki Honorowej Złotej „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Odznaczenie to miało być nie tylko zwieńczeniem wieloletniej pracy legnickiej instytucji w rozwój kultury w naszym regionie i rozsławieniem teatru, także poza granicami kraju. Radni chcieli to wyróżnienie teatru powiązać z wielkim jubileuszem.

"NIE" Sejmiku dla legnickiego teatru. Mamy oświadczenie J.Głomba!
Fot. Karol Budrewicz

Okazją przyznania Złotej Odznaki Honorowej dla Zasłużonych dla Województwa Dolnośląskiego był podwójny jubileusz: 40-lecie istnienia profesjonalnej polskiej sceny w Legnicy i 175. rocznica wzniesienia budynku teatru. Legnicki teatr wieloma imprezami i happeningami przeprowadzonymi w poszczególnych miesiącach tego roku przypominał mieszkańcom o tych obchodach, ale na kulminację jubileuszowych wydarzeń wybrano właśnie jesienny weekend 24-27 listopada.

Jedną z takich imprez związanych z cyklem obchodów rocznicowych wydarzeń był happening 11 października przeprowadzony na Dworcu Głównym we Wrocławiu i Dworcu Kolejowym w Legnicy. W tym dniu legnicki teatr i Koleje Dolnośląskie uroczyście zaakcentowali swoją ścisłą współpracę nadaniem trzem pociągom relacji Wrocław – Legnica nazwy najsłynniejszych trzech sztuk wystawianych na legnickiej scenie m.in. daniem pośpiesznemu pociągowi na tej trasie miana „Trzech furii”.

Sztuka „Trzy Furie” miała premierę w 2011 roku, a jej scenariusz oparto na podstawie "Dzidzi" Sylwii Chutnik i motywach "Egzekutora" Stefana Dąmbskiego. Zarówno reżyser sztuki Marcin Liber oraz występująca w niej aktorka Joanna Gonschorek otrzymali wiele nagród i wyróżnień. Na teatralnych stronach scharakteryzowano tę sztukę jako „opowieść o współczesnej Polsce, tkwiącej korzeniami w wojennej traumie i ponadczasowej ciemnocie.” Opowiada ona historię dwójki Polaków : prymitywnej kobiety, która urodziła upośledzone dziecko, zaraz po tym jak udusiła trójkę własnych dzieci oraz egzekutora-sadysty z AK.

I właśnie na podstawie tego internetowego opisu treści sztuki „III Furie” radny sejmiku Patryk Wild złożył na wspomnianej sesji wniosek o poddaniu głosowaniu zdjęcia z porządku obrad punktu dotyczącego przyznania legnickiemu teatrowi honorowego odznaczenia.

Radny Wild, który startował do sejmiku z listy Bezpartyjnych Samorządowców, a od roku ma status niezrzeszonego, jako powód odstąpienia od przyznania nagrody teatrowi podał, iż tym spektaklem opluwa się Polskę, pamięć o AK-owcach, co godzi w ogóle w misję jaką powinna spełniać taka instytucja.

Wniosek radnego został poddany głosowaniu i po większościowym „za” zablokowano przyznanie Odznaki Honorowej Złotej „ Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.

W związku z powyższą sprawą dyrektor Teatru Dramatycznego Jacek Głomb wydał poniższe oświadczenia:

Legnica, 27 października 2017 r.

OŚWIADCZENIE

Były czasy, gdy wszystko, co antysocjalistyczne, określane było jako antypolskie. Były lata, gdy "Dziady" Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka, oskarżano o antypolskość, gdyż za taką uznawano przypisaną spektaklowi antyradzieckość. Był to czas, gdy antypolskość i zdradę notorycznie zarzucano patriotom i przedstawicielom demokratycznej, wolnościowej opozycji. W tym także wybitnym postaciom polskiej kultury. Wydawało się, że te lata bezpowrotnie odeszły w przeszłość. W czwartek 26 października 2017 roku, podczas sesji dolnośląskiego sejmiku, okazało się, że jest inaczej. Z motywacji polityczno-ideologicznych za antypolską uznano wyprodukowaną w 2011 roku sztukę legnickiego teatru pt. "III Furie". Co więcej, jej internetowy opis przyrównano do tekstów z hitlerowskich gadzinówek!

Tych stygmatyzujących, bezzasadnych i obraźliwych określeń użył podczas sesji tylko jeden z radnych (Patryk Wild, radny niezależny), który przyznał, że nie oglądał sztuki, by zablokować przyznanie legnickiemu teatrowi Złotej Odznaki Honorowej "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego". Co stało się niemal w przeddzień jubileuszu 40-lecia tej artystycznej instytucji zasadnie określonej w projekcie stosownej sejmikowej uchwały za ambasadora i kulturalną wizytówką regionu. Problem w tym, że przeciw pomówieniu teatru o antypolskość nikt publicznie nie zaprotestował, a blokada uchwały o przyznaniu teatrowi honorowej odznaki okazała się skuteczna!

Bezspornie "III Furie" w reżyserii Marcina Libera to szaleńcza i groteskowa wizja współczesnej Polski obarczonej garbem historii sięgającej wojennych traum i przemilczanych, wstydliwych jej epizodów. To teatr totalny dla widzów odważnych i dojrzałych. Spektakl skomponowany został bowiem z wstrząsających motywów literackich „Dzidzi” Sylwii Chutnik i szokująco dokumentalnego „Egzekutora” Stefana Dąmbskiego. Są w nim także artystyczne odniesienia do „Dziadów” Mickiewicza, malarstwa Malczewskiego i teatru antycznego.

Wyjątkowa jakość artystyczna przedstawienia (20 nagród na przeglądach i festiwalach), towarzyszące mu rozgłos oraz emocje sprawiły jednak, że to właśnie ten legnicki spektakl odbył tak wiele artystycznych podróży. Przy pełnych widowniach prezentowano go nie tylko w Legnicy, ale także w: Zielonej Górze, Jeleniej Górze, Krakowie, Bydgoszczy, Zabrzu, Gdyni, Łodzi, Katowicach, Warszawie, Szczecinie, Lublinie, Kargowej, Wrocławiu, w słowackich Koszycach i Nitrze, w słoweńskim Mariborze, a także w argentyńskim Buenos Aires. Nieprzypadkowo Marcin Liber wygrał nim „Laur Konrada”, najważniejszą nagrodę reżyserską w kraju przyznawaną przez jurorów Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach, podczas którego TVP Kultura na żywo transmitowała "III Furie" na swojej antenie. Artystyczna jakość tej realizacji sprawiła, że to właśnie za tę sztukę aktorka Joanna Gonschorek i reżyser Marcin Liber otrzymali w roku 2012 nagrody teatralne marszałka województwa dolnośląskiego!

Jest w tym przedstawieniu scena, w której bohaterowie sztuki w narodowych barwach i szalikach piłkarskich kibiców, w groteskowym wybaczeniu dla własnej reprezentacji wrzeszczą: "Nic się nie stało. Polacy, nic się nie stało!”. Czy jednak na pewno nic się nie stało na sesji dolnośląskiego samorządu, gdy bez zdecydowanego sprzeciwu i adekwatnej reakcji zarzucono antypolskość legnickiej sztuce teatralnej?

Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy