Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Mija Rok Dybowskiego (FOTO)

LEGNICA. Skazany najpierw na śmierć, a potem na wieczne zapomnienie – w niepamięć nie poszedł. Przez cały rok w Legnicy na różne sposoby starano się upowszechniać wiedzę o legnickim Żołnierzu Wyklętym – majorze Władysławie Dybowskim, pierwszym wiceprezydencie Legnicy (1945-46) skazanym i rozstrzelanym za działalność konspiracyjną.

Mija Rok Dybowskiego (FOTO)

 

Podsumowanie działań w ramach dobiegającego końca Legnickiego Roku Majora Władysława Dybowskiego odbyło się w gościnnych progach Muzeum Miedzi, gdzie oglądać można wystawę biograficzną o legnickim bohaterze.

- Były koncerty, konkursy plastyczne, konkursy wiedzy dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, jest wystawa w Muzeum Miedzi, były broszury i jest ogromny baner przy ul. Kartuskiej z wizerunkiem naszego legnickiego bohatera. Na koniec udało się Fundacji Pawła Jurosa wydać biuletyn informacyjny o tym, co działo się w ramach Roku Majora Dybowskiego z artykułem o naszym bohaterze, ale i o współczesnych realiach w Legnicy. - wylicza Dorota Czudowska, prezes Fundacji Pawła Jurosa.

- Wciąż jeszcze jest dużo do zrobienia, bo jadąc na spotkanie taksówką przez całą drogę opowiadałem kierowcy, kim był major Dybowski, bo tego nie wiedział - mówi Roman Lorenz, pasjonat historii, który „przypadkowo” odkrył postać majora Dybowskiego: - Na to nazwisko trafiłem w książce o Solidarności Zagłębia Miedziowego. Była tam krótka wzmianka w jednej linijce, ale mnie ta postać zaintrygowała i zaczęły się żmudne poszukiwania dokumentów m.in. w aktach IPN.

- Postać niezwykle zasłużona dla Polski podczas wojny i w okresie powojennym, prawie nieznana - została przedstawiona legniczanom, dając możliwość sięgania do niej i powrotu.- podsumowuje Dorota Czudowska.

Podczas spotkania wykład wygłosił publicysta, autor książek Tadeusz Płużański, a oprawę muzyczną przygotował gitarzysta Sławomir Zimniak.

{gallery}galeria/wydarzenia/13-12-17-rok-dybowskiego-fot-jagoda-balicka{/gallery}