Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Podsumowanie akcji "Bezpieczny weekend-Boże Narodzenie"

LEGNICA. Przez całe święta prowadzona była akcja "Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie 2017". Nad bezpieczeństwem na drogach czuwali policjanci różnych pionów Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Niestety nie dla wszystkich kierujących spotkanie z nimi zakończyło się bez konsekwencji...

Podsumowanie akcji "Bezpieczny weekend-Boże Narodzenie"

Działania rozpoczęły się 22 grudnia o godzinie 6.00, a zakończyły wczoraj o godzinie 22.00. Policjanci zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz respektowanie przepisów ruchu drogowego, szczególnie stosowanie się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Niestety zatrzymano 8 kierujących, którzy prowadzili pojazdy w stanie nietrzeźwości oraz 1 w stanie po użyciu alkoholu.

W czasie świąt doszło do 23 zdarzeń drogowych, w tym policjanci odnotowali jeden wypadek i 22 kolizje. Do wypadku doszło w niedzielę tj. 24 grudnia br. o godzinie 12.40 na skrzyżowaniu ulicy II Armii Wojska Polskiego z ulicą Moniuszki. Kierująca pojazdem marki VW Golf na przejściu dla pieszych potrąciła 82-letniego rowerzystę. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że uczestnicy wypadku byli trzeźwi. Dalszy los kierującej leży w rękach sądu.

Przypomnijmy, w znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie – spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Przed nami wyjazdy noworoczne. Przytaczając wigilijne zdarzenia drogowe legnicka Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę, rozsądek oraz zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych.

Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie.

Pamiętajmy, na drodze kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej!