Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jak powinien wyglądać plac Słowiański? (SONDA)

LEGNICA. Od lat w Legnicy trwają dyskusje, jak powinien wyglądać plac Słowiański. Po tym, jak zdemontowano Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, głosy w sprawie koncepcji zagospodarowania tego miejsca są jeszcze bardziej słyszalne. Jakie to propozycje?

Jak powinien wyglądać plac Słowiański? (SONDA)

 WIZJA NR 1 (PISALIŚMY O NIEJ - KLIKNIJ TUTAJ). Przypomnijmy, w kwietniu 2016 roku Urząd Miasta w Legnicy rozstrzygnął konkurs na nową koncepcję placu Słowiańskiego. Wygrała wizja wrocławskich architektów pod okiem Aleksandry Doniec. Wg niej na terenie pojawić się ma więcej zieleni i punkty kawiarniane. W zamyśle ma to być też miejsce, gdzie odbywałyby się różne imprezy miejskie. Odpadła za to szansa na podziemny parking, który ze względu na problemy z gruntem byłyby bardzo kosztowny. Koncepcja ma być jeszcze lekko modyfikowana, bo ma się w niej znaleźć miejsce na fontannę. To jest jednak wizja bez pomnika.
Prezydent Legnicy ma zamiar zrealizować właśnie tę koncepcję, jednak na pewno nie stanie się to w tym roku.

 

WIZJA NR 2 (PISALIŚMY O NIEJ - KLIKNIJ TUTAJ). To koncepcja stworzona przez legnickiego architekta Piotra Niemca, który startował w konkursie na zagospodarowanie placu Słowiańskiego, ale jego wizja nie przekonała komisji konkursowej. Przekonała za to środowiska prawicowe, w tym Prawo i Sprawiedliwość, Obóz Narodowo-Radykalny, Legnicką Grupę Patriotyczną czy Ruch Narodowy. Dlaczego? Ze względu na umieszczenie w centralnym punkcie placu kolumny Henryka Pobożnego. Poza pomnikiem na placu ma być więcej miejsc parkingowych, ale pojawić się mają też drzewa.

 

WIZJA NR 3 (PISALIŚMY O NIEJ - KLIKNIJ TUTAJ). Ostatnio swoją koncepcję przedstawił działacz Endecji Artur Borodacz. Wg niego (projekt wykonała legnicka pracownia architektoniczna Niebudek) plac Słowiański powinien zostać przemianowany na Plac Żołnierzy Wyklętych, a w jego centralnym punkcie powinna powstać wysoka fontanna poświęcona Żołnierzom Wyklętym.

 

Do czasu realizacji inwestycji na placu Słowiańskim zapewne trwać będzie batalia każdej strony o przeforsowanie swojego rozwiązania. Kluczowy w tej kwestii może okazać się wynik jesiennych wyborów. Kto wygra, pewnie będzie obstawiał przy swoim.

Państwa zdaniem, która z wizji jest najlepsza? Głosuj w sondzie.

{advpoll id='53' view_result='0' width='0' position='center'}