Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Urzędnik wyborczy pilnie poszukiwany

LEGNICA. Choć wynagrodzenie wydaje się być na atrakcyjnym poziomie - chętnych do tej pracy nie ma. Ciągle brakuje kandydatów na urzędników wyborczych, którzy są potrzebni, by koordynować przebieg jesiennych wyborów samorządowych w danej gminie.

Urzędnik wyborczy pilnie poszukiwany

Tylko w samej Legnicy potrzeba troje urzędników (ich liczba ustalana jest na podstawie liczby mieszkańców). Choć raz już termin rekrutacji przedłużono, wciąż chętnych brakuje. Stąd plan „B” legnickiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Wystąpiliśmy do wojewody, marszałka, prezydentów, burmistrzów, starostów i wójtów, by zgłaszali kandydatów spośród pracowników kierowanych przez nich jednostek, bądź jednostek im podległych - mówi Małgorzata Zając, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy.

Urzędnik wyborczy powoływany jest na 6-letnią kadencję. Im bliżej wyborów, tym więcej będzie miał pracy. To na nim spoczywać będzie koordynacja przebiegu wyborów na obszarze danej gminy - od powołania i przeszkolenia obwodowych komisji, poprzez druk kart do głosowania, aż po pieczę nad dokumentami już po głosowaniu.

- Dodatkowym utrudnieniem w naborze jest to, że kandydat na urzędnika wyborczego nie może być mieszkańcem gminy, którą będzie obsługiwał i nie może pracować na terenie tej gminy - dodaje Małgorzata Zając.

By zostać urzędnikiem wyborczym trzeba być osobą niekaraną, mieć wyższe wykształcenie, pracować w administracji rządowej lub samorządowej albo jednostkach podległych. Nie można należeć do partii politycznych, a jeśli prowadzi się działalność gospodarczą – nie może ona kolidować z funkcją pełnioną przy wyborach.

Miesięczne wynagrodzenie urzędnika wyborczego będzie wynosiło blisko 4,5 tys. zł, z czego potrącany jest tylko podatek. To kwota, która przysługuje wtedy, gdy urzędnik przepracuje pełny miesięczny wymiar czasu. Wiadomo, największe obciążenie pracą będzie na miesiąc przed wyborami i wtedy przysługuje pełna kwota. Wcześniej wynagrodzenie będzie ustalane proporcjonalnie do czasu poświęconego na obowiązki urzędnika - wyjaśnia Małgorzata Zając.