Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wraki szpecą miasto. Zgłoś problem!

LEGNICA. Co zrobić, gdy od miesięcy na naszej ulicy stoi nieużywany prze nikogo samochód, zajmujący cenne miejsce parkingowe? W takiej sytuacji problem należy zgłosić straży miejskiej, policji lub zarządcy drogi.

Wraki szpecą miasto. Zgłoś problem!

 

- W ostatnim czasie otrzymaliśmy od mieszkańców i zarządców terenów dużą ilość zgłoszeń, dotyczących porzuconych pojazdów. Szpecą one miasto, blokują miejsca parkingowe, a dodatkowo stanowią zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Wszystkie interwencje, po sprawdzeniu zasadności zgłoszenia, zostały już przekazane zarządcy drogi, który podejmuje decyzje o usunięciu – informuje Jacek Śmigielski ze straży miejskiej.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, porzucony lub pozostawiony bez tablic rejestracyjnych pojazd może zostać usunięty przez straż miejską lub policję tylko z drogi publicznej oraz dróg wewnętrznych, położonych w strefie zamieszkania albo w strefie ruchu. Właściciel za pozostawienie pojazdu w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, musi dodatkowo liczyć się z mandatem.

W przypadku wraków, które znajdują się na terenach, gdzie nie obowiązują przepisy prawa o ruchu drogowym (np. na osiedlowych parkingach, terenie zielonym, w podwórzu kamienicy), wszelkie działania podejmują zarządcy nieruchomości lub właściciele terenu.

Pojazd usunięty z drogi, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia odholowania, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. To oznacza, że przechodzi na własność Skarbu Państwa bądź gminy.