Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Partia Razem chce pomóc niepełnosprawnym

LEGNICA. - My w Partii Razem wiemy, że osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy to pełnoprawni obywatele naszego kraju i jako tacy powinni móc w pełni korzystać z usług samorządu i państwa - powiedział Adrian Zandberg na konferencji prasowej w Legnicy. Zandberg odwiedził Dolny Śląsk, żeby przedstawić liderki i liderów list Razem do sejmiku wojewódzkiego.

Partia Razem chce pomóc niepełnosprawnym

- Codzienność osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych oraz ich opiekunów to nie tylko głodowe świadczenia. To także wiele małych niedogodności i przeszkód, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim musi pokonywać wysokie krawężniki i schody. Przykładem mogą być tutaj przejście podziemne na placu Słowiańskim czy też kładka dla pieszych nad ulicą Piastowską. Oba te obiekty stanowią dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich barierę nie do przebycia, a ich objechanie po wyboistych i dziurawych chodnikach do następnego przejścia dla pieszych kosztuje wiele czasu i energii. Ale i to rozwiązanie nie gwarantuje bezpiecznego pokonania ruchliwej obwodnicy wewnętrznej Legnicy: interwał zielonego światła dla przechodniów jest na większości przejść w mieście zbyt krótki, aby w tym czasie przez pasy mógł przejść szybkim krokiem pełnosprawny człowiek, nie wspominając o osobie starszej lub przykutej do wózka - mówi Zandberg.

Partia Razem mówiła również, że osoby niepełnosprawne muszą ponosić wysokie koszty transportu. Wciąż trudniej jest im znaleźć pracę. Samorządy coraz częściej oszczędzają na opiece nad osobami niesamodzielnymi i dla oszczędności korzystają z usług prywatnych placówek, nad którymi nie ma żadnej kontroli.

- Wprowadzimy darmowe przejazdy dla niepełnosprawnych i ich opiekunów - zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i ich opiekunowie będą mogli podróżować po województwie całkowicie za darmo - mówiła Krystyna Anna Burakowska, kandydatka Razem do Sejmiku województwa dolnośląskiego z okręgu legnickiego - Skończymy z praktyką likwidowania miejsc pracy przy opiece nad osobami niesamodzielnymi i zastępowania ich podwykonawcami prywatnymi. We wszystkich umowach zewnętrznych będziemy stosować wymóg godnych zarobków, a także zatrudniania na umowy o pracę przez wykonawców i podwykonawców. Zwiększymy zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Dziś jednostki samorządowe wolą płacić karę na rzecz PFRON zamiast przestrzegać przepisów. Skończymy z tą praktyką. Samorządy będą zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami zgodnie z prawem.