Jak głosujemy w LBO 2019?
LEGNICA. Głosowanie w VI edycji Legnickiego Budżetu Obywatelskiego 2019 rozpocznie się 1 października (poniedziałek) o godzinie 8.00, a zakończy – 8 października (poniedziałek) o godzinie 17.00. Wyniki będą ogłoszone do 26 października.
Mieszkańcy Legnicy mogą wybierać spośród 69 projektów. Do głosowania uprawnione są osoby pełnoletnie (także te, które do 8 października 2018 roku osiągną ten wiek), które zameldowane są w Legnicy na pobyt stały lub czasowy (co najmniej od dnia 24 września br.).
Głosujemy internetowo, a więc wszystkie ręce na klawiatury. Technologia jest bardzo prosta. Wchodzimy na stronę www.lbo.legnica.eu i naciskamy ikonkę Głosuj. Można to uczynić z dowolnego miejsca, przez całą dobę albo odwiedzić jeden z 16 specjalnych punktów do głosowania. Wprowadzamy swoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL i numer telefonu komórkowego. Obcokrajowcy, którzy nie posiadają numeru PESEL, pozostawiają to pole puste.
Każdy głosujący ma do dyspozycji 5 punktów, które może przyznać jednemu projektowi lub w dowolny sposób podzielić na kilka zadań zlokalizowanych w dowolnym obszarze miasta. Na koniec procedury otrzymujemy esemesem kod weryfikacyjny na podany numer telefonu komórkowego i wpisujemy go do formularza. Podawanie kodu zastosowane jest po raz drugi w legnickich głosowaniach LBO i zastąpiło, jako weryfikator, wpisywanie nazwiska rodowego matki. Dodajmy, że na jeden numer telefonu może być wygenerowanych pięć kodów SMS, a więc może też z niego skorzystać pięć osób.
Na terenie całego miasta zorganizowano 16 punktów do głosowania, głównie w placówkach oświatowych. Są one przeznaczone dla osób, które nie posługują się internetem lub telefonem komórkowym, a pragną zagłosować. W punktach otrzymają wszelką niezbędną do tego pomoc, bez konieczności posiadania przy sobie telefonu komórkowego. Czynne są one w dni robocze w godz. 8.00-17.00, a w sobotę od 10.00 do 15.00.
Oto wykaz punktów do głosowania:
1. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ul. Lotnicza 26
2. Filia nr 1 Legnickiej Biblioteki Publicznej, ul. Gojawiczyńskiej 4
3. Filia nr 2 Legnickiej Biblioteki Publicznej, ul. Pomorska 56
4. Filia nr 4 Legnickiej Biblioteki Publicznej, ul. Heweliusza 7/N
5. Filia nr 5 Legnickiej Biblioteki Publicznej, ul. Wielogórska 1
6. Miejskie Przedszkole nr 11, ul. Krzemieniecka 1
7. II Liceum Ogólnokształcące, ul. Zielona 17
8. Miejskie Przedszkole nr 3, ul. Rzemieślnicza 10
9. Młodzieżowe Centrum Kultury, ul. Mickiewicza 3
10. Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Jaworzyńska 47
11. Szkoła Podstawowa nr 19, al. Rzeczypospolitej 129
12. Szkoła Podstawowa nr 7, ul. Polarna 1
13. Szkoła Podstawowa nr 9, ul. Marynarska 31
14. Centrum Dialogu Obywatelskiego, Rynek 4
15. Zespół Szkół Samochodowych, ul. Słubicka 7
16. Świetlica Terapeutyczna nr 1, ul. Bracka 16
Okres poprzedzający głosowanie liderzy poszczególnych projektów LBO wykorzystują na ich promocję. Kampania promocyjna może trwać także podczas wszystkich dni głosowania, bowiem w LBO nie obowiązuje „cisza wyborcza”. Urząd Miasta przygotował specjalne pakiety promocyjne, które można otrzymać w Centrum Dialogu Obywatelskiego, (Rynek 4). Można je też pobrać na www.lbo.legnica.eu. Do tej pory skorzystała z tej możliwości ponad połowa wnioskodawców. Materiały promocyjne mogą być umieszczane wyłącznie w miejscach uzgodnionych z ich zarządcami lub właścicielami. Po zakończonej kampanii muszą być przez wnioskodawców uprzątnięte.