Kandydaci na prezydenta Legnicy przedstawiają swoje założenia
LEGNICA. Za kilkanaście dni legniczanie pójdą do urn wyborczych by wybrać prezydenta swojego miasta. Albo uda im się to zrobić w pierwszej turze (21 października), albo potrzebna będzie dogrywka, która odbędzie się 4 listopada. My poprosiliśmy kandydatów, aby wymienili "5 najważniejszych spraw, jakimi zajmą się jako prezydenci w kadencji 2018-2023".
To ma być pewna ściągawka dla wyborców, co proponują kandydaci ubiegający się o najważniejszy urząd w mieście. Każdy z kandydatów te "5 spraw" mógł zinterpretować w jaki sposób chciał, wymieniając inwestycje, priorytety programowe, czy może stawiając na hasła i ich rozwinięcie. Warunek był taki, by treść nie była zbyt długa.
ARKADIUSZ BARANOWSKI (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ)
Założenia programowe kandydata na Prezydenta Legnicy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zawierają się w Programie dla Legnicy 10tce Baranowskiego.
Legnica potrzebuje nowej wizji rozwoju, Nasze miasto ma ogromny potencjał gospodarczy, ekonomiczny, edukacyjny, bogatą historię oraz kulturę. Należy skończyć z kreowaniem Legnicy jako Małej Moskwy, a Prezydent Legnicy powinien zwrócić się w stronę codziennych problemów i trosk Legniczan, zadbać o to, by było to miejsce przyjazne i wygodne, w którym dobrze żyje się zarówno młodym ludziom jak i seniorom.
Do najważniejszych pięciu obszarów w ocenie Kandydata na Prezydenta Legnicy Pana Arkadiusza Baranowskiego należy:
1. Poprawa jakości i sposobu realizacji miejskich inwestycji, w szczególności inwestycji w infrastrukturę drogową. Miasto musi w sposób sprawny remontować drogi, chodniki, także i te poza głównymi ciągami komunikacyjnymi, inwestycje nie mogą trwać po kilkadziesiąt miesięcy, a wszystko to musi odbywać się w porozumieniu z Legniczanami, w trakcie konsultacji społecznych.
2. Stworzenie nowego planu inwestycyjnego i mieszkaniowego dla Legnicy, aby zahamować wyludnianie się miasta.
3. Aktywizacja samorządu w zakresie wsparcia dla młodych rodzin, seniorów oraz osób niepełnosprawnych (środki i inicjatywy samorządu połączone z programami rządowymi).
4. Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Legnicy.
5. Zwiększenie zdolności inwestycyjnych Legnicy i skuteczne pozyskiwanie inwestorów tworzących nowe miejsca pracy dla Legniczan.
Legnica i sprawy Legniczan powinny być celem, a nie miastem po drodze, miastem ukierunkowanym na rozwój, dającym Legniczanom nowe możliwości na miarę XXI wieku.
ADAM GIZICKI (KW KUKIZ '15)
1. Najważniejsza kwestia dla Legnicy to oddłużenie miasta. Dług wynosi ponad 270 mln złotych i stanowi aż 53% rocznych wpływów do kasy miasta!
2. Kolejna kwestia, żywotnie związana z zadłużeniem to poprawa efektywności gospodarowania mieniem gminy. Należy zauważyć, iż majątek Legnicy wyceniony jest na ok. 3 miliardy złotych (grunty, nieruchomości, itp.) a miasto zarabia rocznie na tym majątku zaledwie 25 mln!
3. Mieszkańcy oczekują dobrych jakościowo dróg i chodników oraz miejsc parkingowych, to jest priorytet. Nie będę obiecywał inwestycji za parędziesiąt milionów złotych jak robią to moi konkurenci bez źródeł finansowania, które nie będą powodować zwiększenia zadłużenia bo jestem zbyt poważnym człowiekiem i ekonomistą. Obiecywać jest najprościej.
4. Kolejny niezwykle istotny element rozwoju miasta to dokończenie inwestycji obwodnicy południowo-wschodniej. Bez komunikacji strefy ekonomicznej z Osiedlem Kopernik i Osiedlem Piekary nie ma mowy o pozyskaniu kolejnych inwestorów oraz zatrzymaniu spadku mieszkańców. Pesymistyczne prognozy wskazują, iż do 2050 roku Legnica będzie liczyła tylko 76 tys. mieszkańców. Zapewnienie mieszkańcom możliwości pozyskania działek budowlanych na terenie miasta zwiększy ilość mieszkańców oraz zwiększy wpływy z tytułu podatków.
5. Równie ważne jest wsparcie małych i średnich przedsiębiorców. Zapewnienie bezpieczeństwa prowadzenia biznesu, pomocy prawnej i merytorycznej. Wspieranie lokalnych firm, małych zakładów usługowych, sklepików osiedlowych, piekarni, itp. I na koniec uruchomienie programu partnerstwa publiczno-prywatnego w celu zachęcenia inwestorów prywatnych do realizacji części inwestycji gminnych.
MICHAŁ HUZARSKI (KKW SLD LEWICA RAZEM)
Wyobraźcie sobie Legnicę, w której każdy chciałby mieszkać. Miejsce:
1. Bezpieczne – z rozbudowanym monitoringiem / wszystkie place zabaw, park i ogródki działkowe/, z bezpiecznymi ścieżkami rowerowymi, skuteczną walką z narkotykami i dopalaczami, wsparciem policji, strażaków i ratownictwa medycznego.
2. Przyjazne rodzinie - bezpłatne i dostępne żłobki i przedszkola, drugie śniadanie dla dzieci, karta mieszkańca, bezpłatna komunikacja dla wszystkich, bezpłatne badania sportowe dla młodych sportowców, walka z próchnicą, szczepienia HPV, programy profilaktyczne i edukacyjne, nieodpłatne korepetycje w szkole,
3. Przyjazne Seniorom - zwolnienia z podatku od nieruchomości, budowa mieszkań wspomaganych z opieką pielęgniarską i lekarską, karta seniora z rabatami na usługi, przycisk „ratujący życie”, bank żywności, nowe domy Seniora, kawiarenki, bezpłatne szczepienia 60+ , programy zdrowotne i aktywizacyjne.
4. Z opieką społeczną i zdrowotną na wysokim poziomie – budowa systemu wsparcia wczesnej interwencji osoby niepełnosprawnej, z opieką nad osobą niepełnosprawną od urodzenia do seniora, utworzenie mieszkań treningowych i wspomaganych, stworzenie ZAZ, Spółdzielni Socjalnych i rozwoju WTZ. Utworzenie miejskiego SPZOZ dla udzielania brakujących w Legnicy świadczeń zdrowotnych /programy zwalczania nowotworów/.
5. Z gospodarką nastawioną na rozwój od przemysłu po rekreację: wprowadzenie opiekuna inwestora, inicjowanie wspólnych inwestycji w infrastrukturę, budowa całorocznego aquaparku, hali widowiskowej z zastosowaniem CSR / wykorzystania ciepła odpadowego huty/.
Dla nas Legnica, to przede wszystkim mieszkańcy a jest ich coraz mniej. Zmienimy tę tendencję! To jest możliwe wiemy jak to zrobić. Mamy doświadczenie, nie dajemy pustych obietnic. Wszystko zapisaliśmy w naszym programie: www.huzarski.legnica.pl. Nasze pomysły są realne i dobrze zaplanowane. Wszystkie służą mieszkańcom. Duża część z nich już funkcjonuje w innych miastach, dzięki nam samorządowcom z SLD np. Częstochowa, Świdnica, Łódź. Legniczanie tym bardziej zasługują na wygodne i szczęśliwe życie.
TADEUSZ KRZAKOWSKI (KWW TADEUSZA KRZAKOWSKIEGO)
Moje zamierzenia, a właściwie cele strategiczne i operacyjne związane z rozwojem Legnicy na najbliższą kadencję, zostały już zaplanowane do realizacji w uchwalonej przez Radę Miasta Legnicy ,,Strategii Rozwoju Miasta na lata 2015- 2020 Plus".
Dzięki bezpiecznemu i rozwojowemu budżetowi, na realizację planowanych inwestycji zamierzamy przeznaczyć minimum 300 mln złotych. Środki te mają pochodzić z budżetu miasta, jak również z zewnętrznych źródeł finansowania.
1. INWESTYCJE INFRASTRUKTURALNE
- inwestycje drogowe poprawiające bezpieczeństwo i komfort jazdy m.in. budowa kolejnego etapu Zbiorczej Drogi Południowej, remonty ulic Szczytnickiej, Sikorskiego, Leszczyńskiej, Pocztowej oraz wsparcie budowy obwodnicy południowo-wschodniej jako zadania rządowego. To także budowa dróg na terenie lotniska i uzbrojenie terenów inwestycyjnych oraz przebudowa dróg osiedlowych;
- przebudowa Placu Słowiańskiego;
- powstanie nowoczesnego Multimodalnego Centrum Przeładunkowego.
2. SPORT, REKREACJA I KULTURA
- budowa AquaFun - parku wodnego przy ul. Stromej. Powstać ma tam kompleks basenów z innymi całorocznymi obiektami oraz lodowisko;
- utrzymanie infrastruktury Stadionu Miejskiego na wysokim poziomie;
- budowa kompleksu sportowego przy II LO;
- uruchomienie całorocznej hali do gry w piłkę nożną;
- rozbudowa sieci ścieżek rowerowych;
- remont Kina Ognisko z przeznaczeniem na salę widowiskowo-koncertową.
3. WSPIERANIE AKTYWNOŚCI MIESZKAŃCÓW
- powstanie Centrum Integracji Społecznej przy ul. Kościelnej - miejsce wsparcia i spotkań mieszkańców Kartuz;
- dalszy rozwój projektu #TeamLegnuca - rozwój miejskiego wolontariatu;
- zwiększanie Legnickiego Budżetu Obywatelskiego;
- wdrożenie programu "Legnica seniorom".
4. EDUKACJA I WYCHOWANIE
- wdrażanie programów edukacyjnych np. "Legnica dla edukacji przyszłości";
- dalszy rozwój szkolnictwa zawodowego;
- finansowanie dodatkowych zajęć w szkołach i przedszkolach.
5. BEZPIECZEŃSTWO I EKOLOGIA
- rozbudowa monitoringu miejskiego;
- kontynuowanie wspierania finansowego służb mundurowych;
- prowadzenie przez Straż Miejską szkoleń z samoobrony oraz patroli szkolnych, ekologicznych itp.;
- ochrona powietrza - elektromobilność, dofinansowanie wymiany pieców itd.
JAROSŁAW RABCZENKO (KKW PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA)
1. BEZPIECZEŃSTWO
- dofinansowanie Policji i zwiększenie liczby patroli
- ściganie włamań do piwnic i samochodów
- walka z dopalaczami i narkotykami
- szkolenia z samoobrony i pierwszej pomocy
- rozbudowa systemu monitoringu
- zwalczanie oszustów wyłudzających działających metodą „na wnuczka” i „na policjanta”
2. EDUKACJA
- likwidacja dwuzmianowości
- zmniejszenie liczby uczniów w klasach
- remonty oraz doposażenie świetlic
- zwiększenie dodatku za wychowawstwo oraz motywacyjnego
- bezpłatne korepetycje - zwiększenie ilości godzin nauki języków obcych
- dostęp do żłobków i przedszkoli dla każdego dziecka
- bezpłatna komunikacja dla dzieci i uczniów
- profilaktyka dentystyczna w szkołach
3. PRZYJAZNA INFRASTRUKTURA
- budowa całorocznego basenu
- budowa ścieżek rowerowych i parkingów dla rowerów
- budowa obwodnicy Piekar poza terenem miasta
- remonty dróg osiedlowych i parkingów
- dostosowanie przestrzeni miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz wózków dziecięcych
- wsparcie remontów kamienic i podwórek
- likwidacja toalet na klatkach
- budowa mieszkań komunalnych
- wsparcie likwidacji pieców węglowych
- budowa nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej
- rozwój sportu osób niepełnosprawnych oraz dyscyplin kobiecych
- rozwój sieci animatorów sportu na osiedlach
- wsparcie klubów sportowych, stypendia dla sportowców
- adaptacja byłego Kina Ognisko na salę koncertową
- stworzenie z Zamku Piastowskiego atrakcji turystycznej
- wsparcie zespołów muzycznych i teatralnych
4. ZDROWIE i POLITYKA SENIORALNA
- badania profilaktyczne w zakresie raka piersi, badań urologicznych, cukrzcy
- zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów
- taksówka dla seniora
– dofinansowanie kilku przejazdów w roku z budżetu miasta
- program pomocy w przypadku nagłych awarii domowych
- utworzenie lokalnych klubów seniora
- zwiększenie dofinansowania do Uniwersytetu Trzeciego Wieku
5. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I ROZWÓJ MIASTA
- zwiększenie kwot na inwestycje
- ulgi podatkowe na terenach zdegradowanych
- program doradztwa zawodowego dla młodych
- przygotowanie terenów pod budownictwo jedno i wielorodzinne
- uzbrojenie i promocja terenów inwestycyjnych - terminowa realizacja inwestycji
- Skuteczne pozyskiwanie środków unijnych
- czytelne ścieżki kariery pracowników Ratusza i miejskich spółek