To już plaga. 9 prób oszustw "na policjanta"!
LEGNICA. Po raz kolejny policjanci legnickiej komendy ostrzegają przed oszustami, którzy dzwonią do starszych osób. Tylko dzisiaj dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy odebrał 9 takich zgłoszeń. Ponownie apelujemy o ostrożność! Tylko dzisiaj tj 10 października br., Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy odebrał 9 zgłoszeń prób wyłudzenia pieniędzy od starszych osób metodą „na policjanta”. Żadna z naciąganych seniorów nie uwierzyła fałszywym policjantom i od razu po podejrzanym telefonie zadzwoniła do Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, by powiadomić o próbie oszustwa...
Dzisiaj seniorzy odebrali swoje telefonu od rzekomych policjantów, którzy informowali ich, że listonosz, który dostarczył rentę, emeryturę przekazał im fałszywe pieniądze. Oszuści w dalszej części rozmowy proszę o przekazanie tych pieniędzy celem złapania przestępców lub weryfikacji fałszywych pieniędzy. Oszuści są bezwzględni i w sposób umiejętny manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji o posiadanych pieniądzach w domu na koncie i wykorzystać starsze osoby.
Oszustwo na policjanta - jak działają sprawcy
„Fałszywy funkcjonariusz” w swojej rozmowie często podaje wymyślone nazwisko i wydział w którym pracuje oraz komendę Policji. W swojej rozmowie prosi rozmówcę, aby ten nie przerywał rozmowy telefonicznej i wybrał na klawiaturze telefonu numer 997. Wtedy inny głos w słuchawce, potwierdza dane podane przez oszusta i dalej przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.
Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie jest zagrożona lub pieniądze posiadane w domu są fałszywe. Przestępcy wywierając presję podają się za funkcjonariuszy, często grożąc konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.
Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się nagle urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
- Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności - apeluje mł.asp. Jagoda Ekiert z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.